Vitorino da Feltre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Portreti i Vittorino da Feltre, nga Pedro Berruguete dhe Giusto di Gand,rr.1474.

Vittorino da Feltre (1378 – 2 shkurt 1446) ishte një mësues dhe humanist italian. Ai kishte lindur në Feltre, Belluno, Republika e Venedikut dhe vdiq në Mantua. Emri i tij i vërtetë ishte Vittorino Rambaldoni. Vittorino mendonte se ideja e Rilindjes së njeriut të plotë, ose l'uomo universale — paraqet shëndetin e trupit, forcën e karakterit dhe pasurinë e mendjes. Ky ishte formulimi i tij i parë. [1]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Shënime[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Durant, Will (1953). The Renaissance. The Story of Civilization. 5. New York: Simon and Schuster. f. 250. 

Lexime të mëtutjeshme[redakto | redakto tekstin burimor]