Jump to content

Voshtica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aigio - Pamje nga deti

Aigio (shkruar gjithashtu si Aeghion, Aegion, Aegio, Egio Latin: Aegium), është një qytet dhe një ish-komunë në Achaea, Greqia Perëndimore. Që nga reforma e qeverisjes vendore të vitit 2011, është pjesë e bashkisë Aigialeia, selia e së cilës është dhe njësi bashkiake. [1] Aigio është qyteti i dytë më i madh në Achaea pas Patrës . Njësia bashkiake ka një sipërfaqe prej 151.101 km 2 . [2] Ajo ka një popullsi prej rreth 26,000 banorë, ndërsa komuna ka rreth 49,000 banorë. Aigio është një qytet port në Gjirin e Korinthit, dhe e ka marrë emrin nga qyteti antik i Aegium.

Pjesa jugperëndimore e komunës përbëhet nga ultësirat e malit Panachaiko. Lumi Selinountas derdhet në Gjirin e Korinthit në Valimitika, 5 km në lindje të qendrës së qytetit Aigio.

Para themelimit të qytetit, zona kishte një vendbanim neolitik. Qyteti i Aigion u themelua gjatë kohës homerike dhe u bë pjesë e Lidhjes së parë Akeane që nga viti 800 para Krishtit. Qyteti kishte disa fitues të Lojërave antike Olimpike, duke përfshirë Ksenofonin, Ladas (stadion i garimit), Athenodorus (Αθηνόδωρος, stadion i garimit), Straton (Στράτων, pancration dhe mundje).

Pas katastrofës së Helikes, e cila u shkatërrua nga një tërmet dhe u varros nga një cunami në vitin 373 para Krishtit, Aigion mori territorin e qytetit fqinj. Rrënojat e Helikes u zbuluan në vitin 2000 në brigjet e Gjirit Korintik dhe ndonjëherë lidhen me mitin e Platonit për Atlantidën. [3] Aktualisht arkeologët ende gërmojnë vendin.

Nga viti 330 para Krishtit, Aigion ishte për pesëdhjetë vjet nën Mbretërinë e Maqedonisë . Rreth vitit 275 p.e.s. populli dëboi garnizonin maqedonas dhe qyteti u bashkua me Lidhjen e re Akeane. Me tempullin e famshëm të Zeus Homarios, Aigion u bë vendi i kuvendit akeas. Ai mbeti kryeqyteti i tyre deri në pushtimin romak në vitin 146 para Krishtit. Pas aneksimit të Akaisë, romakët hoqën murin e qytetit dhe Aegium humbi rëndësinë e tij.

Porti ka gjithashtu linja hekurudhore, por Organizata Helenike Hekurudhore (OSE) njoftoi pezullimin e shërbimit në Aigio dhe në të gjithë Peloponezin në janar të vitit 2011. [4] [5]

Që nga viti 2020, një linjë e re hekurudhore me standard të dyfishtë lidh Aigio me Kiaton dhe Athinën . Stacioni i ri hekurudhor Aigio shtrihet në periferinë lindore të qytetit. U hap më 22 qershor 2020 dhe pak ditë më vonë u përurua nga ministri i Transporteve të Greqisë. [6]

Rrugët që i shërbejnë qytetit janë Autostrada 8 (Greqi) (Athinë-Korinth-Patra) dhe Rruga Kombëtare Greke 31 (Aigio - Kalavryta ).

Ndarja administrative

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njësia bashkiake Aigio ndahet në këto komunitete (fshatrat përbërës në kllapa):

 • Aigio (Aigio, Agios Nikolaos, Sotir, Foniskaria)
 • Chatzis
 • Dafnes
 • Digeliotika
 • Kouloura
 • Kumari
 • Kounina (Kounina, Agia Anna, Pelekistra, Petrovouni)
 • Mavriki (Ano Mavriki, Agios Ioannis, Kato Mavriki)
 • Melissia (Melissia, Lakka, Pyrgaki)
 • Paraskevi
 • Pteri (Pteri, Achladea, Agios Andreas, Agios Panteleimonas, Boufouskia, Kato Pteri)
 • Selinounta
 • Temeni
 • Valimitika
Viti Rrethi bashkiak Bashkia
1981 20,955 -
1991 22,178 28,903
2001 21255 27741
2011 20664 26,523
 1. ^ "ΦΕΚ B 1292/2010, Kallikratis reform municipalities" (në greqisht). Government Gazette (Greece).
 2. ^ "Population & housing census 2001 (incl. area and average elevation)" (PDF) (në greqisht). National Statistical Service of Greece. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2015-09-21.
 3. ^ Stewart, Iain (25 tetor 2000). "Echoes of Atlantis". Theguardian.com (në anglisht). Marrë më 18 gusht 2017 – nëpërmjet The Guardian.
 4. ^ "Archived copy". www.athensnews.gr. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2011. Marrë më 13 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 5. ^ Naftemporiki (23 dhjetor 2010). "ΤΡΑΙΝΟΣΕ: Διακοπή δρομολογίων και αύξηση κομίστρων". Naftemporiki.gr. Marrë më 18 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 6. ^ Kiato-Aigio railway section to re-open on 22/6 after almost ten years, article in ypodomes.com online infrastructure magazine (18 June 2020)