While You Were Sleeping (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
While You Were Sleeping
Regjia ngaJon Turteltaub
Shkruar ngaDaniel G. Sullivan
Fredric Lebow
ProdhuesiRoger Birnbaum
Joe Roth
Luajnë
KinematografiaPhedon Papamichael, Jr.
MontazhiBruce Green
MuzikaRandy Edelman

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaBuena Vista Pictures Distribution, Inc.
Data e publikimit
21 prill 1995
Kohëzgjatja
103 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$17 million[1]
Fitimi$182 million[1]

While You Were Sleeping është një film komedi romantike amerikane i vitit 1995 me regji të Jon Turteltaub dhe shkruar nga Daniel G. Sullivan dhe Fredric Lebow. Në film luajnë Sandra Bullock, Bill Pullman, Peter Gallagher, Peter Boyle dhe Glynis Johns.

Filmi ishte një sukses kritik dhe komercial, duke fituar mbi 182 milionë dollarë në arkë. Bullock dhe Pullman morën vlerësime për performancat e tyre. Bullock gjithashtu fitoi një nominim për Golden Globe Award për Aktoren më të Mirë – Film Komedi ose Muzikal.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lucy Eleanor Moderatz është një koleksioniste e vetmuar zhetonesh për Autoritetin Transit të Çikagos, i vendosur në stacionin Randolph/Wabash. Ajo e do fshehurazi Peter Callaghan, një udhëtar i pashëm, megjithëse ata janë të huaj. Në ditën e Krishtlindjes, ajo e shpëton Peterin nga treni Chicago "L" që po afrohej pasi grabitësit e shtyjnë atë në shina. Ajo shoqëron Peter në koma në spital, ku një infermiere dëgjon duke u menduar me zë të lartë: "Unë do të martohesha me të". Duke keqinterpretuar, infermierja i thotë familjes se ajo është e fejuara e tij.

Lucy përfshihet shumë në krizë për të shpjeguar të vërtetën. Ajo hesht për disa arsye: Ajo është në siklet; Gjyshja e Peter, Elsie, ka një sëmundje të zemrës; dhe Lucy bie në dashuri me familjen e madhe dhe të dashur të Peter. Ndërsa vizitonte Peter, ajo i rrëfen atij gjendjen e saj të vështirë, pa e ditur se kumbari i Peter, Sauli dëgjon të vërtetën dhe më vonë përballet me të. Ai thotë se do ta mbajë të fshehtë sepse aksidenti e ka afruar familjen.

Pa familje dhe pak miq, Lucy bëhet aq e mahnitur me Callaghans të çuditshëm dhe dashurinë e tyre të pakushtëzuar për të, saqë ajo nuk është në gjendje t'i lëndojë ata duke treguar se Peter nuk e njeh atë. Ajo kalon një Krishtlindje të vonuar me ta, më pas takon vëllanë më të vogël të Peter, Jack, i cili supozohet të marrë përsipër biznesin e mobiljeve të babait të tij, megjithëse ai dëshiron biznesin e tij. Jack fillimisht është dyshues, por ai bie në dashuri me Lucy ndërsa kalojnë kohë së bashku. Ajo shpejt bie në dashuri me të. Ata lidhen me humorin e tyre të ngjashëm, ëndrrat e tyre për të udhëtuar dhe dashurinë e tyre intensive për Callaghans. Edhe pse marrëdhënia e tyre ndalon momentalisht kur Jack, për shkak të një keqkuptimi, njofton "shtatzëninë" e saj gjatë një feste të Natës së Vitit të Ri, duke i shtyrë ata të kenë një debat duke zbuluar përfundimisht pakënaqësinë e tyre reciproke me jetën.

Pas natës së Vitit të Ri, Peter zgjohet. Ai nuk e njeh Lucy, kështu që supozohet se ka amnezi. Ajo dhe Peter kalojnë më shumë kohë së bashku dhe Sauli e bind Peter që t'i propozojë "përsëri"; ajo pranon, megjithëse tani është e dashuruar me Jack. Kur Jack e viziton atë një ditë para dasmës, ajo i jep atij një mundësi për të ndryshuar mendje, duke e pyetur nëse ai mund t'i japë asaj një arsye për të mos u martuar me Pjetrin. Ai i përgjigjet se nuk mundet, duke e lënë të zhgënjyer.

Në ditën e dasmës, pikërisht kur një prift fillon ceremoninë, Lucy më në fund rrëfen gjithçka dhe i thotë familjes se e do Jack dhe jo Peter. Në këtë moment, e fejuara e vërtetë e Peter, Ashley Bartlett Bacon, arrin dhe kërkon që dasma të ndalet. Ndërsa familja argumenton, Lucy rrëshqet pa u vënë re, e pasigurt për të ardhmen e saj.

Disa kohë më vonë, ndërsa Lucy është në punë, Jack vendos një unazë fejese në tabaka e shenjave të kabinës së saj. Ai hyn në kabinën e saj dhe me shumicën e familjes Callaghan duke parë, i propozon asaj. Jack dhe Lucy janë martuar dhe më pas nisen me një tren CTA për muajin e tyre të mjaltit. Lucy tregon se ai e përmbushi ëndrrën e saj për të shkuar në Firence, Itali dhe shpjegon se, kur Peter e pyeti se kur ra në dashuri me Jack, ajo u përgjigj: "Ishte ndërsa ti po flije".

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Sandra Bullock si Lucy Eleanor Moderatz, një punëtore e vetmuar transporti.
 • Bill Pullman si Jack Callaghan, një zdrukthëtar me sharm të çuditshëm
 • Peter Gallagher si Peter Callaghan, i cili është i pasur, i pashëm dhe kryesisht sylesh
 • Peter Boyle si Ox Callaghan, kreu i biznesit të mobiljeve Callaghan i cili shpesh bën krisje të mençura
 • Jack Warden si Saul Tuttle, kumbari i Peter dhe fqinji i Callaghans
 • Glynis Johns si Elsie, gjyshja paksa e mashtruar
 • Micole Mercurio si Midge Callaghan, një nënë jashtëzakonisht pasionante dhe zemërbutë
 • Monica Keena si Mary Callaghan, motra e ëmbël dhe vajzërore e Peter dhe Jack
 • Jason Bernard si Jerry Wallace, shefi me humor të thatë të Lucy
 • Michael Rispoli si Joe Fusco, Jr., fqinji i mundimshëm por i padëmshëm i Lucy-t, i cili beson se ai shpiku aluminium foil
 • Ally Walker si Ashley Bartlett Bacon, ish e fejuara e rreme dhe sipërfaqësore e Peter

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dy Demi Moore dhe Julia Roberts iu ofrua roli i Lucy Moderatz por e refuzuan atë.[2]

Megjithëse skenari origjinal titullohej “Coma Guy”, titulli u ndryshua menjëherë pasi skenari u ble nga Caravan Pictures.[3] Skenari origjinal u vendos gjithashtu në New York City, por për të akomoduar buxhetin e filmit, krijuesit e filmit ndryshuan mjedisin në Çikago, ku xhiruan në vendndodhje.[3] Xhirimet u zhvilluan nga 8 tetori deri më 14 dhjetor 1994.[4]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Box office[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi ishte një sukses i jashtëzakonshëm, duke fituar gjithsej prej 182,057,016 dollarë në mbarë botën kundrejt një buxheti të vlerësuar prej 17,000,000 dollarë. Ai fitoi 9,288,915 dollarë në fundjavën e saj të hapjes më 21–23 prill 1995.[1] Ishte fitimi i trembëdhjetë më i lartë i vitit 1995 në Shtetet e Bashkuara.[5]

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rotten Tomatoes filmi ka një vlerësim "Certified Fresh" prej 80% bazuar në vlerësimet nga 61 kritikë, me një vlerësim mesatar prej 6.4/10. Konsensusi kritik i faqes thotë, "While You Were Sleeping është ndërtuar tërësisht nga përbërës të njohur, por të mbledhur me një aftësi të tillë - dhe me një performancë kaq simpatike nga Sandra Bullock - saqë i jep formulës një emër të mirë."[6]Metacritic, filmi ka një notë mesatare të ponderuar prej 67 nga 100, bazuar në komentet e 20 kritikëve, duke treguar "vlerësime përgjithësisht të favorshme".[7] Publiku i anketuar nga CinemaScore i dha filmit një notë A në shkallën nga A në F.[8]

Roger Ebert i Chicago Sun-Times shkroi: "Është një film që ndihet mirë, i ngrohtë dhe me zemër të mirë, dhe ndërsa po shkonte drejt përfundimit të tij të lumtur, unë isha ende pak i habitur se sa shumë po e shijoja." [9]

Vlerësime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bullock u nominua për Golden Globe Award për Aktoren më të Mirë – Film Komedi ose Muzikal.[10] Filmi është njohur nga American Film Institute në vitin 2002 me një nominim për listën AFI's 100 Years...100 Passions.[11]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c While You Were Sleeping Box Office Mojo
 2. ^ Howden, Martin (7 janar 2011). "Great roles actors have turned down". Yahoo Movies (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2011-07-18.
 3. ^ a b Spencer, Ashley (21 prill 2020). "While You Were Sleeping' turns 25: An oral history of the Sandra Bullock rom-com favorite". The Washington Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2020-11-26.
 4. ^ While You Were Sleeping - Miscellaneous Notes TCM Database. Retrieved August 13, 2022.
 5. ^ 1995 Yearly Box Office Results. Box Office Mojo.
 6. ^ "While You Were Sleeping (1995)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Fandango. Marrë më 6 tetor 2021.
 7. ^ "While You Were Sleeping". Metacritic (në anglisht). Marrë më 2020-05-04.
 8. ^ "While You Were Sleeping (1995) A". CinemaScore (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-12-20.
 9. ^ Ebert, Roger (1995). "While You Were Sleeping movie review (1995)". Chicago Sun-Times (në anglisht). 3/4 stars
 10. ^ "Winners & Nominees 1996". Golden Globes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2017. Marrë më 2022-08-13.
 11. ^ "AFI's 100 Years...100 Passions Nominees" (PDF). American Film Institute (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 13 mars 2011. Marrë më 20 gusht 2016.