Jump to content

Sandra Bullock

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sandra Bullock
Bullock më 2013
U lind në
Sandra Annette Bullock

26 korrik 1964
Shtetësia
 • Shtetet e Bashkuara
 • Gjermania
Profesioni
 • Aktore
 • producente
Vite aktiviteti1987–present
Works
Filmografia
Bashkëshorti/ja
Jesse James (m. 2005; div. 2010)
(before Stampa:Wdib)
Bashkëshort/ëtBryan Randall
(2015–2023; vdekja e tij)
Fëmijë2
Të afërmGesine Bullock-Prado (motër)
ÇmimetLista e plotë

Sandra Annette Bullock (lindi më 26 korrik 1964) është një aktore dhe producente amerikane. Ajo ka marrë çmime dhe nominime të shumta, duke përfshirë një Academy Award dhe një Golden Globe Award. Ajo ishte aktorja më e paguar në botë në 2010 dhe 2014.[1][2][3] Në vitin 2010, ajo u emërua një nga 100 njerëzit më me ndikim të Time në botë.

Pasi bëri debutimin e saj në aktrim me një rol të vogël në thrillerin Hangmen (1987), Bullock mori vëmendjen e hershme për rolin e saj dytësor në filmin aksion Demolition Man (1993). Zbulimi i saj në thrillerin aksion Speed (1994) çoi në rolet kryesore në komedinë romantike While You Were Sleeping (1995), dhe në dramat A Time to Kill (1996) dhe Hope Floats (1998). Ajo arriti sukses të mëtejshëm në dekadat në vijim me komeditë Miss Congeniality (2000), Two Weeks Notice (2002), The Proposal (2009), The Heat (2013), Ocean's 8 (2018), dhe The Lost City (2022); dramat Crash (2004) dhe The Unforgivable (2021); dhe thrillerët Premonition (2007) dhe Bird Box (2018). Për portretizimin e saj të Leigh Anne Tuohy në dramën biografike The Blind Side (2009), Bullock fitoi Academy Award për Aktoren më të Mirë. Ajo u nominua për të njëjtin çmim për rolin e një astronauti të bllokuar në hapësirë në thrillerin fantastiko-shkencor Gravity (2013), i cili është filmi i saj live-action me fitimet më të larta.

Përveç aktrimit, Bullock është themeluesja e kompanisë së produksionit Fortis Films. Ajo ka prodhuar disa nga filmat në të cilët ka luajtur, duke përfshirë Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous (2005) dhe All About Steve (2009), dhe shërbeu si producente ekzekutive në serinë ABC George Lopez (2002–2007), në të cilën ajo bëri paraqitje të shumta. I quajtur "e dashura e Amerikës" nga media, Bullock u emërua gjithashtu gruaja më e bukur nga revista People më 2015.

Imazhi publik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bullock është quajtur "e dashura e Amerikës" nga media në lidhje me natyrën e saj "miqësore, të drejtpërdrejtë dhe kaq modeste".[4] Ajo u zgjodh si një nga 50 njerëzit më të bukur në botë të revistës People më 1996,[5] 1999,[6] dhe 2011.[7] Publikimi e emëroi atë si Gruaja e Vitit më 2010 si dhe Gruaja më e Bukur më 2015.[8]

Në vitin 2010, revista Time përfshiu Bullock në Time 100 të saj vjetore si një nga njerëzit më me ndikim në botë,[9] dhe Entertainment Weekly e quajti atë Aktorja më e Fuqishme në Hollywood.[10] Në vitin 2013, Bullock iu bashkua legjendave të tjera të Hollivudit në Teatrin Kinez TCL në Bulevardin e Hollivudit për të bërë gjurmët e duarve dhe këmbëve të saj në çimento të oborrit të teatrit.[11] Atë vit, ajo u emërua ndër Gratë më të Fuqishme në Argëtim nga The Hollywood Reporter,[12] dhe Argëtuesja e Vitit, për shkak të suksesit të saj me The Heat dhe Gravity, nga Entertainment Weekly.[13] Bullock u rendit në vendin e dytë në listën e aktoreve më të fuqishme të Forbes 2014[14] dhe u nderua me Çmimin Decade of Hotness nga Spike Guys' Choice Awards.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bullock zotëron prona në Los Angeles, Austin dhe New Orleans.[15]

Më 20 dhjetor 2000, ajo ishte në një aksident me avion privat në një pistë nga e cila ajo dhe dy ekuipazhi shpëtuan të padëmtuar. Gabimi i pilotit dhe kushtet e stuhisë ishin përgjegjëse.[16] Ekuipazhi nuk ishte në gjendje të aktivizonte dritat e pistës gjatë një ulje nate në Aeroportin Jackson Hole.[17]

Bullock fitoi një gjykim shumë milionë dollarësh kundër Benny Daneshjou, ndërtuesit të shtëpisë së saj në Liqenin Austin, Teksas, në tetor 2004. Juria vendosi se shtëpia ishte e pabanueshme. Që atëherë ajo është shembur dhe rindërtuar.[18][19] Daneshjou dhe siguruesi i tij më vonë u pajtuan me Bullock për afërsisht gjysmën e vendimit të dhënë.[20]

Ndërsa Bullock ishte në Massachusetts më 18 prill 2008, duke xhiruar The Proposal, ajo dhe burri i saj Jesse James ishin në një automjet që u godit me kokë nga një shofer i dehur. Ata ishin të padëmtuar.[21]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Vlerësime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Hawkes, Rebecca (5 gusht 2014). "Sandra Bullock is Hollywood's highest paid actress". The Daily Telegraph (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2022. Marrë më 30 korrik 2019.
 2. ^ Goldman, Lea; Blakeley, Kiri (18 janar 2007). "The 20 Richest Women in Entertainment". Forbes (në anglisht). Marrë më 6 janar 2010.
 3. ^ Erenza, Jen (14 shtator 2011). "Justin Bieber, Miranda Cosgrove, & Lady Gaga Are Welcomed into 2012 Guinness World Records". RyanSeacrest.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2011. Marrë më 16 shtator 2011.
 4. ^ Barnes, Brooks (6 shtator 2013). "Following Her Fears to Greater Heights". The New York Times (në anglisht). Marrë më 25 korrik 2014.
 5. ^ "Beautiful Through the Years". People (në anglisht). Vëll. 47 no. 18. 12 maj 1997. Marrë më 22 tetor 2019.
 6. ^ "The 50 Most Beautiful People in the World 1999". People (në anglisht). Vëll. 51 no. 17. 10 maj 1999. Marrë më 22 tetor 2019.
 7. ^ "People's Most Beautiful 2011". People (në anglisht). 13 prill 2011. Marrë më 11 gusht 2011.
 8. ^ "Sandra Bullock is People's World's Most Beautiful Woman". Entertainment Weekly (në anglisht). 22 prill 2015. Marrë më 7 gusht 2015.
 9. ^ "The 2010 TIME 100: Sandra Bullock". TIME (në anglisht). 29 prill 2010. Marrë më 24 korrik 2014.
 10. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura sbrs
 11. ^ "Sandra Bullock enshrined in Hollywood history". CBS News (në anglisht). 26 shtator 2013. Marrë më 25 korrik 2014.
 12. ^ "The Hollywood Reporter's 2013 Women in Entertainment Power 100". The Hollywood Reporter (në anglisht). 10 dhjetor 2013. Marrë më 24 korrik 2014.
 13. ^ "This Week's Cover: Our Entertainers of the Year!". Entertainment Weekly (në anglisht). 25 nëntor 2013. Marrë më 30 korrik 2019.
 14. ^ "Celeb 2014: Most Powerful Actresses". Forbes. Marrë më 24 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Where Does Sandra Bullock Live? Homes in Beverly Hills, New Orleans and More
 16. ^ "Pilot error, weather blamed for Sandra Bullock's 2000 crash". Plainview Herald (në anglisht). 1 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2021. Marrë më 14 qershor 2021.
 17. ^ "Accident Brief DEN01FA030". National Transportation Safety Board (në anglisht). dhjetor 2000. Marrë më 30 korrik 2019.
 18. ^ Schatz, Amy (24 qershor 2001). "Actress Bullock sues over Texas land deal". Chicago Tribune (në anglisht). Knight Ridder/Tribune. Marrë më 13 shtator 2014.
 19. ^ Elsworth, Catherine (16 tetor 2004). "Actress wins $7m for builder's shoddy work". The Daily Telegraph (në anglisht). London. Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2022. Marrë më 13 shtator 2014.
 20. ^ "Builder For Sandra Bullock Can't Revive Malpractice Suit". Law360 (në anglisht). 17 janar 2013. Marrë më 30 korrik 2019.
 21. ^ "Sandra Bullock's Car Hit Head-On". WCVB TV Boston (në anglisht). 19 prill 2008. Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2008. Marrë më 19 prill 2008.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Sandra Bullock – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale