Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2017/51

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Faik-konica.jpg
Faik-konica
  • ...askush në shtypin amerikan para 75 vitesh më 15 Dhjetor nuk e kujtoi diplomatin e publicistin Faik Konica më bukur se sa kritiku i Sekretarit Hull, Drew Pearson në rubrikën "The Washington Merry-go-Round": "Një diplomat i vjetër dhe i vetmuar u nda nga jeta thuajse pa u vënë re në Uashington" ?
  • ... në ditarin e Lasgush Poradecit përshkruhet si njeri një mace me emrin Klara:"Më vdiq “Klara”, macja ime e dashur..Me dhembje të madhe e mora e solla në shtëpi, sapo ardha në shtëpi, në kuzhinë, zura të qaj me psherëtimë, edhe Maria qau.?