Jump to content

Wilhelm Meyer-Lübke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Wilhelm Meyer-Lübke
Wilhelm Meyer-Lübke (1906)
U lind në
Vdiq
ShtetësiaZviceran

Wilhelm Meyer-Lübke (30 janar 1861 - 4 tetor 1936) ishte një filolog nga Zvicra i shkollës së gjuhësisë Neogrammarian.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Meyer-Lübke, nipi i Conrad Ferdinand Meyer,[1] ka lindur në Dübendorf, Zvicër. Ai studioi filologjinë indo-evropiane në Zurih (me Heinrich Schweizer-Sidler) dhe në Berlin (me Johannes Schmidt). Ai mori doktoraturën e tij në filologjinë romake me një disertacion mbi Die Schicksale des Romanischen lateinischen Neutrums (1883). Pas një qëndrimi në Itali, ai u kualifikua për të ligjëruar në Zürich dhe më pas mori pjesë në leksione nga Gaston ParisParis.[2][3]

Ndërsa pedagogoi në Zürich në vitin 1887, ai u emërua profesor i gjuhës krahasuese në Jena. Nga ai u thirr në Vjenë më 1890, ku ishte profesor i filologjisë romake, nga viti 1892 deri në vitin 1915, si dhe shërbeu si dekan dhe rektor (1906/07). Ai pastaj shkoi në Bon, ku u emërua në profesionin e mbajtur më parë nga Friedrich Diez (1794-1876). Megjithatë, Meyer-Lübke shpejt ndjeu ndryshimin midis Vjenës kozmopolit dhe Bonnit provincial. Ai ngushëlloi veten me turne leksionesh dhe profesoresh jashtë vendit. Meyer-Lübke ishte një gjuhëtar kryesor Romance i kohës së tij.[4]

Punimet kryesore të botuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Grammatik der romanischen Sprachen ("Gramatika e gjuhëve romake") botuar në 4 vëllime midis 1890 dhe 1902.[5]
 • Einführung in das Studium der romanischen Sprachwissenschaft ("Hyrje në studimin e gjuhësisë romake"), 1901.[6]
 • Romanisches etymologisches Wörterbuch ("Fjalori Etimologjik i Romantikës"), Heidelberg, C. Winter, 1911.[7][8]

Weblink[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Meyer-Lübke, Wilhelm Österreichisches Biographisches Lexikon 1815-1950
 2. ^ Alwin Kuhn. Wilhelm Meyer-Lübke (30.1.1861 – 4.10.1936), Zeitschrift für romanische Philologie57.778–784 (1937).
 3. ^ Meyer-Lübke, Wilhelm In: Neue Deutsche Biographie (NDB). Band 17, Duncker & Humblot, Berlin 1994, ISBN 3-428-00198-2, S. 303 f.
 4. ^ Meyer-Lübke, Wilhelm Historischen Lexikon der Schweiz
 5. ^ Wilhelm Meyer-Lübke (1890), Grammatik der romanischen Sprachen Arkivuar 20 gusht 2017 tek Wayback Machine
 6. ^ Wilhelm Meyer-Lübke (1901), Einführung in das Studium der romanischen Sprachwissenschaft Arkivuar 20 gusht 2017 tek Wayback Machine
 7. ^ Romanisches etymologisches wörterbuch HathiTrust Digital Library
 8. ^ Meyer-Lübke, W. (Wilhelm) (1911), Romanisches etymologisches Wörterbuch