Xcas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Xcas është një sistem algjebra kompjuterike me burim të hapur (CAS) për Microsoft Windows, Apple macOS dhe Linux.[1]

Në vitin 2000, Bernard Parisse nisi Xcas.[2]

Xcas është shkruar në C++.[3]

Xcas zgjidh ekuacione diferenciale.

Features[4][Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • zgjidh ekuacionin: solve()
 • llogarit herësin diferencial: diff()
 • llogaritni funksionin e rrjedhës: int()
 • zgjidh ekuacionin diferencial: desolve()

OS[5][Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Microsoft Windows
 • Apple macOS
 • Linux

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Berkeley Madonna alternatives". getalternative.net. Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2021. Marrë më 2021-04-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Bernard Parisse - author detailed information". www.hpcalc.org. Marrë më 2021-04-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Symbolibre - Computer algebra systems". symbolibre.org. Marrë më 2021-04-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Halkos, George E.; Tsilika, Kyriaki D. (2011-09-01). "Xcas as a Programming Environment for Stability Conditions for a Class of Differential Equation Models in Economics". 1389: 1769–1772. doi:10.1063/1.3636951. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Xcas - Free Download". PortalProgramas (në anglisht). Marrë më 2021-04-02.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://www-fourier.ujf-grenoble.fr/~parisse/giac.html