Xhamia Ibrahim Pasha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia Ibrahim Pasha

Xhamia e Maktul Ibrahim Pashës ishtë nje xhamiKavallëGreqisë. Sot quhet kisha Shen Nikolai (Agios Nikolaios). E ndërtuar në 1530, e kthyer nga Greqia në kishë.

Ish-Xhamia që grekët e shndërruan në kishë. Kjo xhami u ndertua Kavalle (sot qe quhet Greqi) nga sulltan osman Sulejman Kanuniu ne vitin 1530 per nder to Vezirit te madh Ibrahim Pasha. Ne vitin 1926 gjate gjenocidit ndaj turqit dhe spastrimit etnik dhe fetar, kjo xhami pesoi shnderrim minareja ju shkurtua dhe nje kulle me kembane kishe u vendos mbi te dhe brenda ne xhami mozaike me ikona te krishtera u vendosen. Pra xhamia u kthye ne kishe.

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]