Xhamia e Bregut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Bregut

Xhamia e Bregut është xhami në qytetin e Ulqinit, Mali i Zi.

Xhami gjendet në lagjen Meraja dhe është ndërtuar me meritën e kapitenit vendas Ahmet Gjylit në vitin 1783. K një minare, ndërsa është e ndërtuar sipas arkitekturës osmane të shekullit të XVIII-të.

termetin e vitit 1979 pësoi dëmtime të mëdha, ndërsa në vitin 1986 përfundoi restaurimi i saj.[1]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Xhamia e Bregut Archived 1 June 2013[Date mismatch] at the Wayback Machine. – ulcinj.travel

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]