Xhamia e Namazgjahut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Namazgjahut, në prapavijë Sahat Kulla e Ulqinit.
Ky artikull merret me Xhaminë e Namazgjahut në Ulqini; për Xhaminë e Namazgjasë në Tiranë shikoni artikullin Xhamia e Namazgjasë.

Xhamia e Namazgjahut (e njohur edhe si Xhamia e Mezgjahut, Xhamia e Pazarit ose Xhamia e Madhe, malazezisht: Džamija Namazdjah) është xhamia kryesore e Ulqinit, e cila gjendet në Çarshinë e Ulqinit, ndërsa pran saj gjendet Sahat Kulla e Ulqinit.

Kjo faltore myslimane është ngritur në vitin 1728 me meritën e Sulejman Mujalit nga Ulqini.[1] Xhamia e Namazgjahut ka një minare, ndërsa është e ndërtuar sipas arkitekturës osmane të shekullit të XVIII-të. Pranë xhamisë ka qëndruar dhe medreseja.[2] Emri i rrjedh nga fjala turke namazgâh, që do të thotë "vendi i namazit". Është klasifikuar si monument i mbrojtur kulturor i kategorisë III sipas Entit për mbrojtjen e monumenteve të Malit të Zi.[3]

Hutbeja e xhumasë mbahet në gjuhën arabe dhe shqipe. Nga viti 2011 është duke u bërë restaurimi i fasadës së xhamisë.[4]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Objektet fetare dhe historike Islame ne Ulqin.1visit-ulcinj.com
  2. ^ The history of Ulcinj, Montenegro Arkivuar 23 shkurt 2015 tek Wayback Machine – UlcinjMontenegro.com
  3. ^ MONUMENTET E MBROJTURA KULTURORE NË ULQINul-info.me
  4. ^ Trashëgimia kulturore – Fasadat presin restauriminvisit-ulcinj.com

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]