Xhamia e Hamza Beut (Sanski Most)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Hamza Beut në Sanski Most

Xhamia e Hamza Beut (boshnjakisht: Hamza-begova džamija) është xhamia më e madhe në Sanski Most dhe e vetmja xhamiBosnje dhe Hercegovinë me katër minare. Xhamia është ndërtuar dhe pajisur nga Sanxhak-beu Hamza-beg Biharović, me origjinë nga afërsia e Sanski Most, ndoshta Kamengradi.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhamia e Hamza Beut është ndërtuar para vitit 1557, sepse themeluesi i saj ka vdekur atë vit, dhe ndoshta është ndërtuar në vitin 1555. Kishte një minare prej druri të bërë në formën e minareve prej guri. Minarja brenda ishte prej druri. Në mes të tavanit u ndërtua një kube e vogël. Në vitin 1705, xhamia u rindërtua dhe më pas u shkrua një tekst me një shkronjë talik në pasazhin nën mimber :

Është detyrë e çdo burri dhe gruaje muslimane që të kërkojë shkencën. (Hadith). Shkruar nga Hasani i varfër, imam në vitin 1117.

Hera e fundit që xhamia u rindërtua ishte në vitin 1984. Më 27 qershor 1992, anëtarët e Ushtrisë së Republika Srpska shkatërruan xhaminë dhe morën materialin së bashku me gurët e varreve . Xhamia e re u rithemelua në korrik 1997 dhe u hap më 6 gusht 2000. [2] Xhamia u vendos në listën e përkohshme të monumenteve kombëtare të Bosnjë-Hercegovinës me vendim të Komisionit për Ruajtjen e Monumenteve Kombëtare të Bosnjë-Hercegovinës [3]

Imamët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1891, Hafiz Muhamed-beu përmendet si mësues fetar dhe Salih ef . Arnautovic përmendet si mësues fetar në vitin 1899. [2]

Imamët e Xhamisë Hamza Beg [2]
imam Mosha
Husein ef. Vajzovic 1869
Ahmed ef. Bilajbegoviq 1926–1938.
Ali ef. Muratoviq 1938–1946.
Adil ef. Xhaferagiq 1946–1974.
prof. Mustafa ef. Sushic 1974–1989.
Dervish ef. Dervisheviq 1989–1992.
prof. Muharem ef. Botiq 1990–1992.
prof. Husein ef. Kovaçeviq dhe
prof. Mirsad ef. Uluni
Që nga viti 1995.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Džamija sa 4 munare; Jedina u Bosni i Hercegovini – Članak[lidhje e vdekur]. Medžlisa Sanski Most. (31. oktobar 2013.)
  2. ^ a b c Vedad Biščević, Edin Biščević: Naseljena mjesta Općine sanski most Sanski Most 2009.
  3. ^ "Privremena lista Nacionalnih spomenika na web stranici Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika" (në boshnjakisht). Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2015. Marrë më 26 nëntor 2013.