Jump to content

Xhamia e Iljaz Mirahorit, Stamboll

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Miniaturë bizantine që përshkruan Manastirin Stoudios dhe Propontis (Deti i Marmarasë), nga Menologjia e Basilit II (rreth 1000).

Manastiri i Stoudios, më plotësisht Manastiri i Shën Gjonit Pararendës "at Stoudios" (greqisht: Μονή του Αγίου Ιωάννη του Προδρόμου εν τοις Στουδίου, romanizuar: Monē tou Hagiou Iōannē tou Prodromou en tois Stoudiou), shpesh i shkurtuar në Stoudios, Studion ose Stoudion (latinisht: Studium), ishte një manastir ortodoks grekKostandinopojë (Stambolli i sotëm), kryeqyteti i Perandorisë Bizantine. Banorët e manastirit quheshin Stouditë (ose Studitë). Megjithëse manastiri ka qenë i braktisur për gjysmë mijëvjeçari, ligjet dhe zakonet e Stoudionit u morën si model nga murgjit e Malit të Shenjtë dhe të shumë manastireve të tjera të botës ortodokse; edhe sot kanë ndikim.

Rrënojat e manastirit ndodhen jo shumë larg Propontisit (Detit Marmara) në pjesën e Stambollit të quajtur Psamathia, Koca Mustafa Paşa e sotme. Ajo u themelua në vitin 462 nga konsulli Flavius Studius, një patrician romak i vendosur në Konstandinopojë dhe iu kushtua Shën Gjon Pagëzorit. Murgjit e saj të parë erdhën nga manastiri i Acoemetae.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stouditët dhanë provën e parë të përkushtimit të tyre ndaj besimit ortodoks gjatë përçarjes së Acacius (484–519); ata qëndruan besnikë edhe gjatë stuhive të mosmarrëveshjeve ikonoklastike në shekujt tetë dhe nëntë. Ata u dëbuan nga manastiri dhe nga qyteti nga perandori Kostandini V (s. 741–775); pas vdekjes së tij, megjithatë, disa prej tyre u kthyen.

Hegumenos (abati) Sabas i Stoudios mbrojti me zell doktrinat ortodokse kundër ikonoklastëve në Këshillin e Dytë EkumenikNicea (787). Pasardhësi i tij ishte Teodor Studiti, të cilit manastiri i detyrohet pjesën më të madhe të famës së tij, dhe i cili nxiti veçanërisht studimin akademik dhe shpirtëror. Gjatë administrimit të Shën Teodorit edhe murgjit u ngacmuan dhe u dëbuan disa herë, disa prej tyre u dënuan me vdekje.

Nxënësi i Teodorit, Naukratios, rivendosi disiplinën pasi mosmarrëveshja ikonoklastike kishte marrë fund. Hegumenos Nikolla (848-845 dhe 855-858) refuzoi të njohë Patriarkun Shën Foti dhe për këtë arsye u burgos në manastirin e tij. Ai u pasua nga pesë abatë që njohën patriarkun. Periudha e shkëlqyer e Stoudios mori fund në këtë kohë.

Imazhi i Shën Teodor Studitit (mozaik i shekullit të 11-të nga manastiri i Nea MonitHios).

Në mesin e shekullit të njëmbëdhjetë, gjatë administrimit të Abati Simeonit, një murg i quajtur Niketas Stethatos, një dishepull i Simeon Teologut të Ri, kritikoi disa zakone të kishës latine në dy libra që ai shkroi mbi përdorimin e bukës pa maja, Sabbath dhe martesa e priftërinjve.

Për sa i përket jetës intelektuale të manastirit në drejtime të tjera, ai shquhet veçanërisht për shkollën e tij të famshme të kaligrafisë, të cilën e themeloi Teodori. Arti i ndriçimit të dorëshkrimeve u kultivua, me shumë produkte të shkëlqyera të skriptorit monastik që tani banojnë në Venecia, Vatikani dhe Moskë (p.sh., Chludov Psalter). Theodore Psalter, i krijuar në manastir në shekullin e dymbëdhjetë është në koleksionin e British Library.[1]

Në shekujt e tetë dhe të njëmbëdhjetë, manastiri ishte qendra e poezisë fetare bizantine; një numër i himneve përdoren ende në Kishën Ortodokse. Përveç Teodorit dhe Niketas, njihen një sërë shkrimtarësh të tjerë teologjikë. Tre nga murgjit Stouditë u ngritën për t'u bërë patriarkë ekumenë; dhe tre perandorë—Michael V (s. 1041–1042), Michael VII Doukas (s. 1071–1078), dhe Isaac I Komnenos (s. 1057–1059)—morën betimet monastike në Stoudion.

Në 1204, manastiri u shkatërrua nga Kryqtarët dhe nuk u restaurua plotësisht deri në 1290, nga Constantine Palaiologos. Pelegrinët rusë Anthony (rreth 1200) dhe Stefani (rreth 1350) u mahnitën nga madhësia e truallit të manastirit. Mendohet se manastiri strehonte rreth 700 murgj në atë kohë. Pjesa më e madhe e manastirit u shkatërrua përsëri kur turqit pushtuan Kostandinopojën në vitin 1453.

Gjendja e sotme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brendësia e Manastirit të Shën Gjon Stoudios (Imrahor) në shkurt 2017

Kisha e manastirit të shekullit të 5-të, e cila ka planimetrinë e një bazilike, u shndërrua nga equerry i Bajazitit II, Ilias Bey, në xhaminë İmrahor Camii (fjalë për fjalë, Mosque of the Equerry). Struktura e lashtë pësoi dëmtime të rënda nga zjarri i madh i vitit 1782; Në rrënimin e tij kontribuoi edhe tërmeti i Stambollit i vitit 1894.[2]

Pas tërmetit të vitit 1894, një grup studiuesish bizantinistë rusë të udhëhequr nga Fjodor Uspenskij hapën Institutin Arkeologjik Rus në territorin e manastirit, por aktiviteti i tij u shtyp pas Revolucionit Rus të vitit 1917. Gjatë dekadave të mëvonshme rrënojat e kompleksit të manastirit u plaçkitën nga banorët vendas për të riparuar shtëpitë e tyre, ndërsa trotuari i mrekullueshëm i shekullit të 13-të është ende i hapur ndaj elementeve "dhe zhduket ngadalë por në mënyrë të qëndrueshme". Në vitin 2013 u njoftuan planet që kisha, aktualisht muze, do të shndërrohej në xhami pas një restaurimi.[3] Që nga viti 2022, restaurimi i ndërtesës nuk ka filluar.[4]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Digitised Manuscripts - Add MS 19352" (në anglisht). British Library. Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2020. Marrë më 2015-03-07.
  2. ^ Ernest Mamboury (1953). The tourists' Istanbul (në anglisht). Galata - Istanbul: Cituri Biraderler Basimevi. fq. 261-262.
  3. ^ "Istanbul monastery to become mosque". Hurriyet (në anglisht). 26 nëntor 2013. Marrë më 26 nëntor 2013.
  4. ^ "Vali Yerlikaya, İmrahor İlyas Bey Camii'nde İncelemelerde Bulundu" (në turqisht). T.C. Istanbul Valiligi. 22 janar 2022. Marrë më 18 nëntor 2022.