Xhamia e Sllatinës së Epërme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia e Sllatinës së Epërme
Lloji Arkitekturore
Vendndodhja Sllatinë e Epërme, Viti, Kosovë
Ndërtuar 1905 - 1907
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Nr. i referencës 2738

Xhamia e Sllatinës së Epërme është një monument i trashëgimisë kulturore në Sllatinë e Epërme, Viti, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor", i miratuar me numër.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhamia e Sllatinës së Epërme paraqet vlera të arkitekturës islame dhe gjithashtu popullore.

Objekti është evidentuar si i vitit 1924, por nga mbishkrimi që ka mbi derën hyrëse të xhamisë, del se objekti ishte ndërtuar gjatë viteve 1321-1325 sipas hixhrit, e që sipas kalendarit Gregorian i bie të jetë viti 1905-1907.

Si iniciator për ndërtimin e xhamisë mendohet të ketë qenë Emin Aga, një vendës i Sllatinës. Xhaminë e kishin punuar dymbëdhjetë mjeshtër dibranë, ndërsa si mjeshtër për përpunimin e gurëve ishte zgjedhur Halit Ymeri nga fshati Gjylekar.

Materiali ndërtimor i përdorur për ndërtimin e xhamisë është kryesisht guri, hatulla dhe llaç balte.

Xhamia ka pjesët përbërëse të saj, sallën e lutjeve, minaren, dhe hajatin. [2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016. Burimi ka parametra të panjohur: |1= (Ndihmë!)
  2. ^ Kadriu, Sherafedin. Trashëgimia Kulturore e Rajonit të Gjilanit. Biblioteka Kombëtare e Kosovës "Pjetër Bogdani". ff. 69–70. ISBN 978-9951-8760-4-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]