Xhejms Stiuart

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
James Stewart
James Stewart.jpg
Informacione personale
Vendlindja Indiana, Pennsylvania, Flag of United States.svg SHBA
Vendvdekja Los Angeles SHBA
Bashkëshort(ja) Gloria Hatrick McLean (1949–94)
Kombësia amerikan


James Maitland Stewart (20 maj 1908 - 2 korrik 1997) është një nga aktorët amerikane më të famshëm të të gjitha kohërave.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Indiana, Pennsylvania20 maj 1908, ka mbaruar universitetin për arkitekturë në Princeton1932. Nuk fillon punë si arkitekt por i dedikohet teatrit. Mbas ardhjes së zërit në kinema dhe krizës të aktoreve të kinemasë pa zë, kërkon fatin në Hollywood.

Fillon karrierën e kinemasë me filmin The Murder Man1935 dhe pas disa filmash të tjerë fiton fame me filmin You Can't Take It with You 1938 i drejtuar nga regjisori i famshëm Frank Capra.

Fytyra e njeriut të ndershëm (amerikan) dhe sjellja e qete e bëjnë atë një nga aktoret më të kërkuar nga regjisoret e atyre viteve, siç janë Alfred Hitchcock me të cilin ka interpretuar filmin Rear Window 1954 ; John Ford me të cilin ka interpretuar filmin Two rode together 1961 e të tjerë.

Vdiq nga një infarkt në Los Angeles2 korrik 1997.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka fituar një Oscar si aktor më i mirë për filmin The Philadelphia Story 1940 dhe një Oscar për karrierën në vitin 1985. Ka vdekur një ditë pas kolegut dhe mikut të tij Robert Mitchum.

Filmografia kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • ''You Can't Take It with You, 1938
 • ''Mr. Smith Goes to Washington, 1939
 • ''The Shop Around the Corner, 1940
 • ''The Philadelphia Story, 1940
 • ''It's a Wonderful Life, 1946
 • ''Rope, 1948
 • ''On Our Merry Way, 1949
 • ''Broken Arrow, 1950
 • ''Bend of the river,1952
 • ''The greatest show on earth,1953
 • ''Far country, 1954
 • ''Rear Window, 1954
 • ''The Glenn Miller story), (1954
 • ''The Man Who Knew Too Much, 1956
 • ''Vertigo, 1958
 • 'Anatomy of murder, 1959
 • ''The man who shot Liberty Valance, 1961
 • ''Two rode together, 1961
 • ''How the west was won, 1962
 • ''Cheyenne autumn, 1964
 • ''Airport '77, 1977

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: James Stewart – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale