Jump to content

Xhuvejrije bint el-Harith

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhuvejrije bint el-Harith
Nëna e Besimtarëve
جویریة بنت الحارث
U lind në
Barah bint el-Harith[1]
بَرَّة بنت الحارث

rr. 608
VdiqRabiʽ al-Awwal 56 AH; rr. prill 676 CE
Medina, Hexhaz, Kalifati Emevi
(sot Arabia Saudite)
Vendi i prehjesXhenet el-Baki
Njohur përGruaja e profetit islam Muhamedit, Nëna e Besimtarëve
Bashkëshorti/ja
 • Mustafa ibn Safuan (vdiq më 627), u vra në një betejë kundër muslimanëve)
  Muhamedi (m. 627-628; deri në vdekjen e tij më 632)
Prind/ërEl-Harith ibn Ebi Dirar (babai)
FamiljaBanu Mustalik (nga lindja)
Ehl el-Bejt (nga martesa)

Xhuvejrije bint el-Harith (arabisht: جويرية بنت الحارث, transliterimi: Juwayriya bint al-Ḥārith; rr. 608–676) ishte gruaja e profetit islam Muhamedit, dhe kështu konsiderohet si Nëna e Besimtarëve.

Ajo ishte vajza e el-Hārith ibn Ebi Dirar, kreu i fisit Banu Mustaliq, i cili u mposhtë me fisin e tij në një betejë.

Konflikti mes muslimanëve dhe Banu Mustalik

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy muaj pasi Muhamedi u kthye nga ekspedita e Dhū Karad, ai filloi të dëgjonte thashetheme se Banu Mustalik po përgatiteshin për ta sulmuar atë, kështu që ai dërgoi një spiun, Burejda ibn El-Hasib El-Aslami, për ta konfirmuar këtë. Banu Mustalik besonin gjithashtu se Muhamedi po përgatitej t'i sulmonte ata. Kështu ata nga ana e tyre dërguan një zbulues spiun për të eksploruar pozicionet e myslimanëve, por ai u kap dhe u vra prej tyre.

Dy ushtritë u vendosën në një pus të quajtur El-Murejsi, afër detit, pak larg nga Meka. Ata luftuan me harqe dhe shigjeta për një orë, dhe pastaj myslimanët përparuan me shpejtësi, ata rrethuan el-Mustalikun dhe morën të gjithë fisin si robër, me familjet, tufat dhe kopenë e tyre. Beteja përfundoi me fitore të plotë për muslimanët. Dyqind familje u zunë robër, dyqind deve, pesë mijë dele, dhi, si dhe një sasi e madhe sendesh shtëpiake që u kapën si plaçkë. Mallrat shtëpiake i janë shitur në ankand ofertuesit më të lartë.

Mustalikët humbën gjithsej dhjetë burra. Vetëm një musliman u vra gabimisht nga një Ndihmës. Xhuvejrije bint el-Harith, e bija e prijësit Banu Mustaliq ishte një nga robërit.

Martesa me Muhamedin

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas viktimave minimale, forcat myslimane dolën fitimtare. Në mesin e shumë robërve ishte Xhuvejrije, burri i të cilit Mustafa bin Safuan, ishte vrarë në betejë. Ajo fillimisht ra në mesin e shokut të Muhamedit, Thabit ibn Kajs ibn El-Shammas. I shqetësuar nga kjo, Xhuvejrije kërkoi një akt shpengimi nga Muhamedi. Muhamedi i propozoi të martohej me të dhe, si rezultat, e liroi atë nga robëria e Thabit ibn Kaisit dhe si pasojë e përmirësoi gjendjen e fisit të saj të kapur.[2]

Kjo ngjarje u përshkrua më në detaje:

"Në rastin e parë (pas kapjes së saj) ajo shkoi tek Profeti dhe e kundërshtoi çështjen e saj me të. Ajo i tha atij se ishte e bija e një prijësi dhe komandonte dhe për shkak të rrethanave të saj fatkeqe u gjend në këtë të pafuqishme. Nga një fron prej ari ajo kishte rënë në pluhur. ......Si mund ta jetonte jetën si skllave? Ajo iu lut Profetit që të merrte parasysh gjendjen e mjerë dhe të dëshpëruar në të cilën ajo gjeti veten e saj.

Profeti, u prek nga lutja e saj e trishtuar dhe e pyeti nëse do të dëshironte të jetonte si një grua e lirë dhe të ishte pjesë e familjes së tij nëse ai do t'i paguante shpërblimin e saj. Ajo kurrë nuk e kishte pritur në ëndrrat e saj këtë ofertë. E prekur thellë nga kjo ngritje e papritur në statusin e saj, ajo tha se do të ishte më se e lumtur ta pranonte."[3]

Disa kohë më vonë babai i saj dhe të gjithë burrat e fisit të saj që ishin liruar, gjithashtu pranuan Islamin si fenë e tyre.

Rrjedhimisht, ajo u martua me Muhamedin, profetin islam kur ai ishte 58 vjeç dhe ajo ishte 20 vjeç,[4] duke e vendosur kështu martesën në vitet 627-628.[5]

Vdekja dhe varrimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhuvejrije bint el-Harith vdiq në moshën gjashtëdhjetë e pesë vjeçare në vitin e 50-të pas hixhretit dhe u varros me gratë e tjera të Muhamedit në Xhennet el-Baki.

Xhuvejrije u përshkrua si shumë e bukur dhe e rafinuar:

 • Ajo u rrit në prehrin e luksit dhe kishte të gjitha përsosjet dhe hiret e një princeshe. E zgjuar dhe e mençur, ajo zotëronte gjuhën dhe stilin letrar. Kjo ishte një arritje shumë e çmuar nga arabët bashkëkohorë.[6]
 • Të gjithë ata që e panë [Juwayriya] u mahnitën nga bukuria e saj e jashtëzakonshme. E rritur ashtu siç kishte qenë në një nga familjet më të njohura të kohës, ajo ishte jo vetëm e bukur, por edhe e këndshme, elegante dhe elokuente.[7]
 • Kur gruaja e Muhamedit, Aisheja e pa për herë të parë, thuhet se ajo thirri se Xhuvejrijja ishte "e bukur si një zanë".[8]
 1. ^ أبو لبابة الطاهر حسين، محاضرات في الحديث التحليلي، ص46 Arkivuar 15 maj 2020 tek Wayback Machine
 2. ^ Alfred Guillaume, The Life of Muhammad: A Translation of Ibn Ishaq's Sirat Rasul Allah, p. 490-493.
 3. ^ Mahmood Ahmad Ghadanfar, Great Woman of Islam, p.108-109.
 4. ^ Juwayriyya bint al-Harith
 5. ^ Juwayriyya bint al-Harith Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine - The Oxford Dictionary of Islam
 6. ^ Ghadanfar, p. 107.
 7. ^ Ghadanfar, p.108.
 8. ^ Ghadanfar, p. 109.