Jump to content

Yūrei

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tsukioka Yoshitoshi, The Ghost of Seigen, mars 1889. Nga seria Tridhjetë e gjashtë Fantazma. Shtypja përshkruan Sakurahime, një kurtizane e bukur e përhumbur nga një fantazmë në varrin e Seigen.

Yūrei (Japonisht: 幽霊) janë figura në mitologjinë japoneze, janë të ngjajshme me kulturën perëndimore me famtazmë.

Besimi japonezë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas besimit tradicional japonezë, të gjithë njerëzit kanë një shpirt që quhet reikon. Kur një person vdes, reikon lë trupin dhe hyn në një formë të purgatorit, ku pret për funeralin e duhur dhe ritet pas varrimit, në mënyrë që të mund të bashkohet me paraardhësit e tij.[1] Nëse kjo bëhet mirë, reikon besohet të jetë mbrojtës i familjes së gjallë dhe të kthehet çdo vit në gusht gjatë Festës së Obonit për të marrë falënderime.[2]

Megjithatë, nëse personi vdes në mënyrë të papritur ose të dhunshme siç është vrasja apo vetëvrasja, nëse ritet e duhura nuk janë kryer ose nëse ndikohen nga emocione të fuqishme si dëshira për hakmarrje, dashuri, xhelozi, urrejtje ose pikëllim, reikon mendohet të shndërrohet në një yūrei, i cili pastaj mund të kapërcejë boshllëkun përsëri në botën fizike. Emocioni ose mendimi nuk duhet të jetë veçanërisht i fortë ose ngarje, dhe madje edhe mendimet e padëmshme mund të shkaktojnë që një vdekje të shqetësohet. Pasi një mendim hyn në mendjen e një personi që vdes, Yūrei i tyre do të kthehet për të përfunduar veprimin që mendohet kohët e fundit para se të kthehet në ciklin e rimishërimit.[3]

Paraqitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yūrei shpesh veshin me veshje bardha, duke nënkuptuar kimono të varrit të bardhë që përdoret në ritualet funerale të periudhës Edo. Në Shinto, e bardha është një ngjyrë e pastërtisë rituale, tradicionalisht e rezervuar për priftërinjtë dhe të vdekurit.[4] Ky kimono mund të jetë ose një katabira (një kimono e thjeshtë, e bardhë e pashuar) ose një kyokatabira (një katabira e bardhë e gdhendur me sutra budiste). Ata ndonjëherë kanë një hitaikakushi (lit., "mbulesë ballore"), e cila është një copë e vogël e bardhë trekëndëshi e lidhur rreth kokës.[5]

Flokët e një yūrei shpesh janë të gjata, të zeza dhe të çrregullta, të cilat disa besojnë se janë një markë tregtare e mbartur nga teatri kabuki, ku përdoren parukë për të gjithë aktorët.[6] Kjo është një ide e gabuar: Gratë japoneze tradicionalisht u rritën flokët e tyre të gjatë dhe e mbanin atë të mbështetur, dhe u hodh poshtë për funeralin dhe varrimin.

Duar të një yūrei përkundur nga gjembat, të cilat mbahen të shtrirë me bërryla pranë trupit. Zakonisht u mungojnë këmbët dhe shputat, duke lundruar në ajër. Këto karakteristika kanë origjinën në periudhat e Edo periudhës ukiyo-e, dhe u kopjuan shpejt në kabuki.[7] Në kabuki, kjo mungesë e këmbëve dhe shputave shpesh përfaqësohet duke përdorur një kimono shumë të gjatë ose madje ngrit aktorin në ajër nga një seri litarësh.[8]

Yūrei përshkruhet shpesh si i shoqëruar nga një palë flakë lundrues (hitodama në japonisht) në ngjyra të tmerrshme të tilla si blu, jeshile ose vjollcë. Këto flaka shpirtërore janë pjesë të veçanta të fantazisë dhe jo shpirtra të pavarur.[9]

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Davisson 2014, f. 81-85.
 2. ^ Davisson 2014, f. 139-140.
 3. ^ Davisson 2014, f. 81.
 4. ^ Davisson 2014, f. 44.
 5. ^ Davisson 2014, f. 45-46.
 6. ^ Davisson 2014, f. 48.
 7. ^ Davisson 2014, f. 49.
 8. ^ Davisson 2014, f. 49-50.
 9. ^ Davisson 2014, f. 215.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Balmain, Collette (2008). Introduction to Japanese Horror Film. Edinburgh University Press. ISBN 978-0-7486-2475-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Blacker, Carmen (1963). "The Divine Boy in Japanese Buddhism". Asian Folklore Studies. 22: 77–88. JSTOR 1177563. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Davisson, Zack (2014). Yūrei The Japanese Ghost. Chin Music Press. ISBN 978-09887693-4-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Davisson, Zack. "Yūrei Stories". hyakumonogatari.com. Marrë më 20 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Foster, Michael Dylan (2009). Pandemonium and Parade Japanese Demonology and the Culture of Yōkai. Berkeley: University of California Press. ISBN 9780520253629. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Foster, Michael Dylan (2014). The Book of Yōkai: Mysterious Creatures of Japanese Folklore. Shinonome Kijin. Oakland: University of California Press. ISBN 978-0-520-27102-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Hearn, Lafcadio (2006). Kwaidan. Dover Publications. ISBN 978-0-486-45094-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Iwasaka, Michiko; Toelken, Barre (1994). Ghosts And The Japanese: Cultural Experience in Japanese Death Legends. Utah: Utah State University Press. ISBN 978-0874211795. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Meyer, Matthew (2014). "Rokujō no Miyasundokoro". yokai.com. Marrë më 16 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Murasaki, Shikibu (2001). The Tale of Genji. Përkthyer nga Royall Tyler. Penguin Books. ISBN 978-0-14-243714-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Reider, Noriko T. (2010). Japanese Demon Lore: Oni from Ancient Times to the Present. Utah State University Press. ISBN 978-0-87421-793-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Yanigata, Kunio (1970). 定本柳田國男集. Tokyo: Chikuma Shobō. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Zensho-an. "Yurei Goaisatsu". Marrë më 16 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)