Yam (sistem transporti)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Yam ( Mongolisht (Өртөө, Örtöö) postbllok) ishte një sistem transportimi mesazesh dhe një rrugë për transportimin e materialeve krijuar nga Genghis Khan dhe përdorur më vonë nga Khanët e tjerë.

Stacionet e transmetimit u përdorën për t'i dhënë ushqim, strehim dhe kuaj rezervë për lajmëtarët e ushtrisë mongole . Genghis Khan i kushtoi vëmendje të veçantë Yamit sepse ushtritë mongole udhëtonin shumë shpejt, dhe lajmëtarët e tyre duhej të ishin edhe më të shpejtë, duke mbuluar 200-300   km në ditë. [1] Sistemi u përdor për të përshpejtuar procesin e informacionit dhe inteligjencës .

Sistemi u ruajt në Rusinë Cariste pas shpërbërjes së Hordës së Artë .

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Yam hyri në shumicën e gjuhëve perëndimore nga rusishtja, ku ndoshta është një fjalë e origjinës tatare (turke). Rrënja e fjalës lidhet me fjalën mongole "Zam" ( rrugë ose udhë ). Megjithatë, në Perandorinë Mongole, si sistemi postar ashtu edhe stacionet individuale u emëruan "Örtöö" ("Örtege" në Mongolishten klasike).

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yam vepronte me një zinxhir stacionesh në distanca të caktuara me njëri-tjetrin, zakonisht rreth 20 milje në 40 milje larg (32 deri në 64 kilometra). Lajmëtari do të shkonin në stacionin e ardhshëm të transmetimit dhe do t'i jepnin të dhëna lajmëtarit të dytë. Lajmëtari i dytë do të shkonte në stacionin e tretë të transmetimit për t'ia dorëzuar dokumentin lajmëtarit të tretë. Në këtë mënyrë, informacioni ose dokumentet ishin vazhdimisht në lëvizje duke shmangur lodhjen e lajmëtarëve. Në çdo stacion kishte kuaj, ushqim dhe strehim. [1]

Si një nga mjetet më themelore për menaxhimin e Perandorisë Mongole , funksionimi i sistemit Yam ishte rregulluar me ligjin e shkruar Yassa . Të dy, edhe lajmëtarët edhe operatorët e stacioneve gëzonin privilegje të zgjeruara. Edhe për të gjithë të tjerët, kërkesat e Yam-it kishin përparësi para detyrave dhe interesave të tjera. Këtë duhej ta mbështesin atë sa herë që u bë e nevojshme. Ky lloj mbështetjeje u bë i mundur nga disiplina e rreptë brenda perandorisë, e cila gjithashtu çoi në një nivel të lartë të sigurisë, shpesh të përshkruar si Pax Mongolica .

Në fillim sistemi ishte në dispozicion të tregtarëve pa kosto. Abuzimi me këtë mundësi bëri që Möngke Khan të kërkonte që përdoruesit të paguanin për shërbimet.

Shërbimi është përshkruar në detaje të hollësishme nga udhëtarët evropianë duke përfshirë Giovanni da Pian del Carpine , Uilliam Rubruck , Marco Polo dhe Odoric of Pordenone . Ndonëse nuk ishte sistemi i parë i lajmëtarëve në histori (më të hershme ekzistonin në Perandorinë Persiane dhe Romake ), ajo ishte e pabesueshme për madhësinë dhe efikasitetin.

Çdo lajmëtar kishte një paiza . [2] Paiza ishte një varëse metalike e gdhendur, zakonisht rrethore ose drejtkëndore. Ajo simbolizonte se ata ishin lajmëtarë të Khanit.

Rusia Cariste[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sistemi u ruajt në Rusinë Cariste pas shpërbërjes së Hordhisë së Artë , si një mjet për komunikim të shpejtë të qeverisë dhe më vonë edhe të postës, i quajtur shërbimi korrier Yam . Ajo u zbatua nga popullata urbane dhe rurale. Kontrollojej nga yamskoy prikaz . Korrieri që kryente shërbimin e yamit quhej yamshchik . Shumë qytete të mëdha ruse kishin periferi të tëra ( slobodas ) të vendosur nga yamshchiks dhe të quajtur Yamskaya sloboda .

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Pony Express
  • Sistemi rrugor Inca

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Weatherford, Jack (2004). Genghis Khan and the Making of the Modern World. New York: Three Rivers Press. ISBN 0-609-80964-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Paiza në www.mongoliacenter.org". Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2011. Marrë më 11 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)