Ymrane Blyta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ymrane Blyta lindur më 1962 në Izmiri, epidemiloge e magjistruar, shqiptare nga Turqia.

Ymrane Blyta sudimet e larta i ka mbaruar më 1989 në Fakultetin e MjekësisëPrishtinë. Specjalizimin nga Dermatoveberologjia e ka mbaruar në Tiranë në vitin 1998. Në vitin 2005 e ka mbrojtur temën e magjistraturës në Fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë. Është autore dhe koautore e disa punimeve profesionalo-shkencore, njëkohësisht është pjesëmarse në shumë simpoziume dhe kongrese të mbajtura në vend dhe jashtë vendit për vitet 2000-2005 (Prag, Barcelon, Firenc, Strugë). Ymranja gjatë vitit 2005 ka punuar në klinikën e Dermatovenerologjisë në Prishtinë.

Tituj të veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Punimet shkencore te publikuara:

  • “Karcinomat e lëkurës në bazë të materialit klinik“, Praxis Medica, 1999,106 ,Vol.42,No.2. - në bashkëpunim me A.Krasniqi etj.[1]

Tituj shkencorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Raport i Këshillit të Fakultetit të Mjekësisë - 19.08.2005 Arkivuar 27 shtator 2007 tek Wayback Machine - në internet, prill 2007