Jump to content

Yoshio Harada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Yoshio Harada
U lind në29 shkurt 1940
Vdiq19 korrik 2011[1]
Tokio, Japoni
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti1968–2011
Gjatësia175 cm (5 ft 9 in)

Yoshio Harada (原田 芳雄, Harada Yoshio, 29 shkurt 1940 – 19 korrik 2011) ishte një aktor japonez më i njohur për rolin e rebelëve në një karrierë që zgjati gjashtë dekada.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Tokio, Harada iu bashkua Kompanisë së Teatrit Haiyuza në vitin 1966 dhe bëri debutimin e tij televiziv më 1967 me "Tenka no seinen"[2] dhe debutimin e tij në film më 1968 me Fukushū no uta ga kikoeru.[3] Ai u bë i famshëm duke u shfaqur në filmat e New Action në Nikkatsu duke luajtur rebelët e rinj.[4] Ndër karakteristikat e tij për Nikkatsu ishte filmi i shfrytëzimit të vitit 1971, Stray Cat Rock: Crazy Riders '71 (gjithashtu i njohur si Alleycat Rock: Crazy Riders '71) për regjisorin Toshiya Fujita ku ai luajti djalin e një bosi yakuza.

Duke u larguar nga Haiyūza më 1971, ai u shfaq në filma të realizuar nga shumë regjisorë, duke përfshirë Seijun Suzuki, Shūji Terayama, Azuma Morisaki, Kihachi Okamoto, Rokurō Mochizuki, Jun Ichikawa, Hirokazu Koreeda dhe Kōji Wakamatsu, por ai u favorizua veçanërisht nga Kazuo Kuroki dhe Junji Sakamoto. Ai luajti në shumë filma të pavarur, duke përfshirë ato të Art Theatre Guild.[4] Sipas kritikut Mark Schilling, Harada ishte "i preferuari i brezave të helmerave japonezë për tiparet e tij të ashpra, zërin e ulët, gjëmues dhe praninë e veçantë, me nuancat e errësirës dhe të egërsisë që e bënë atë të natyrshëm për rolet antihero në rininë e tij".[4] Harada u shfaq edhe në shumë drama televizive.[2]

Ai vdiq nga kanceri kolorektal më 19 korrik 2011 ndërsa po luftonte me kancerin. Filmi i tij i fundit me protagonist ishte Someday, dhe ishte në një konferencë shtypi për atë film më 11 korrik që ai bëri paraqitjen e tij të fundit publike.[2]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një veteran i mbi 80 filmave, Harada fitoi çmimin për aktorin më të mirë më 1990 Blue Ribbon Awards për Ronin-gai dhe Ware ni Utsu Yōi Ari.[5] Ai kishte fituar më parë Blue Ribbon Awards për aktorin më të mirë në rol dytësor më 1975 për Matsuri no junbi.[6] Ai gjithashtu fitoi çmimin për aktorin më të mirë në Mainichi Film Awards më 1997 për Onibi,[7] dhe Hochi Film Awards për aktorin më të mirë dytësor më 1989 për Dotsuitarunen.[8] Ai u nominua dy herë për Çmimin e Akademisë Japoneze për aktorin më të mirë dhe fitoi çmimin për aktorin më të mirë dytësor në Festivalin e 11-të të Filmit në Yokohama për Dotsuitarunen dhe Kiss yori kantan.[9]

Ai mori një Medalje Nderi me Purple Ribbon nga qeveria japoneze në vitin 2003.[10]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Fukushū no Uta ga Kikoeru (1968)
 • Hangyaku no Melody (1970) – Tetsu Tsukada
 • Shinjuku outlaw: Step On the Gas (1970)
 • Nora-neko rokku: Bôsô shûdan '71 (1971) – Pirania
 • Kantō Exile (1971)
 • Hachigatsu no nureta suna (1971) – Priest
 • Kanto Kanbu-kai (1971)
 • Mushukunin Mikogami no Jôkichi (1972–1973, part 1-3) – Jokichi of Mikogami
 • Akai tori nigeta? (1973) – Hiroshi Bando
 • Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance (1974) – Shusuke Tokunaga
 • Ryoma Ansatsu (1974) – Ryoma Sakamoto
 • Pastoral: To Die in the Country (1974) – Arashi
 • Preparation for the Festival (1975) – Toshihiro Nakajima
 • Yasagure Keiji (1976)
 • Kimi yo funnu no kawa wo watare (1976) – Detective Yamura
 • Yasagure deka (1976)
 • Han gyakû no tabi (1976)
 • A Tale of Sorrow and Sadness (1977) – Mr. Miyake
 • Ballad of Orin (1977) – Big Man
 • Shogun's Samurai (1978) – Sanza Nagoya (Flute Player)
 • Genshiryoku sensô (1978) – Sakata
 • Inubue (1978) – Kanji Mitsueda
 • Orenji Rôdo kyûkô (1978)
 • Mahiru nari (1978) – Man
 • Yorû gaku zuretâ (1978)
 • Hunter in the Dark (1979) – Yataro Tanigawa
 • Ana no kiba (1979)
 • Zigeunerweisen (1980) – Nakasago
 • Yūgure made (1980) – Restaurant owner
 • Disciples of Hippocrates (1980) – Tokumatsu
 • Misuta, Misesu, Misu Ronri (1980) – Eisuke Misaki
 • Slow na boogie ni shitekure (1981) – Teruo Miyazato
 • Kagero-za (1981) – Wada
 • Mizu no nai puuru (1982) – Owner
 • Tattoo Ari (1982)
 • Manji (1983) – Takeshi Kakeuchi
 • Namidabashi (1983) – Shuzo
 • Sukanpin walk (1984) – Tsutomu yahagi
 • Umitsubame Jyo no kiseki (1984) – Yonamine
 • Farewell to the Ark (1984) – Daisaki Tokito
 • Ikiteru uchiga hana nanoyo shin-dara sore madeyo to sengen (1985) – Isamu Miyazato
 • Tomo yo shizukani nemure (1985) – Jiro Takahata
 • Tosha 1/250 Byo Out of Focus (1985)
 • Kyabarê (1986) – Shirae
 • Comic Magazine (1986) – Producer
 • Birî za kiddo no atarashii yoake (1986) – Harry Callahan
 • Aitsu ni Koishite
 • Chōchin (1987)
 • Kono aino monogatari (1987)
 • Saraba itoshiki hito yo (1987) – Owner of Disco
 • Tomorrow – ashita (1988) – Yamaguchi
 • Hotaru (1989) – Hashimoto
 • Yumemi-dôri no hitobito (1989)
 • Nijisseiki shônen dokuhon (1989) – Yoshimoto
 • Shucchou (1989)
 • Dotsuitarunen (1989) – Makio Sajima
 • Kiss yori kantan (1989)
 • Ronin-gai (1990) – Gen'nai Aramaki
 • Ready to Shoot (1990) – Katsuhiko Goda
 • Tekken (1990)
 • Shishiohtachi no natsu (1991)
 • Rasuto Furankenshutain (1991)
 • Yumeji (1991) – Wakiya
 • Muno no hito (1991) – Homeless
 • Kiss yori kantan 2: hyoryuhen (1991)
 • The Triple Cross (1992) – Noji
 • Netorare Sosuke (1992) – Sosuke Kitamura
 • Singapore Sling (1993)
 • Rampo (1994) – Big Star
 • The Hunted (1995) – Takeda Sensei
 • The Girl of Silence (1995) – Shizuo Tanaka
 • Umihoozuki (1995)
 • Nemureru bijo (1995) – Yoshio Eguchi
 • Kagerô II (1996) – Susumu Sawada
 • Onibi (1997) – Noriyuki Kunihiro
 • Koi gokudo (1997)
 • The Story of PuPu (1998)
 • Big show! Hawaii ni utaeba (1999) – Tashiro
 • Anaza hevun (2000) – Detective Tobitaka
 • Zawa-zawa Shimo-Kitazawa (2000) – Kyushiro
 • Suri (2000)
 • Party 7 (2000) – Captain Banana
 • KT (2002) – Akikazu Kamikawa
 • Onna kunishuu ikki (2002)
 • Kyoki no sakura (2002) – Aota Shuzo
 • Utsukushii natsu kirishima (2002) – Shigenori Hidaka
 • Azumi (2003) – Gessai Obata
 • 9 Souls (2003) – Torakichi Hasegawa[11]
 • Shôwa kayô daizenshû (2003) – Hirota – the Shop Owner in Gunma
 • Kantoku kansen (2003)
 • Tengoku no honya – koibi (2004) – Yamaki
 • The Face of Jizo (2004) – Takezou
 • Izo (2004)
 • Heaven's Bookstore (2004) – Mamoru Ohama
 • Drawing Restraint 9 (2005) – Flensing Deck Crew
 • Azumi 2 (2005)
 • Aegis (2005) – Koichiro Kajimoto
 • Uôtâzu (2006) – Owner
 • Hana (2006) – Junai Onodera
 • Nightmare Detective (2006) – Keizo Oishi
 • Nippon no jitensha dorobô (2006)
 • Dororo (2007) – Jukai
 • Jitsuroku Rengo Sekigun: Asama sanso e no michi (2007) – (voice)
 • Orion-za kara no shôtaijô (2007) – Tomekichi Senba – old
 • Little DJ: Chiisana koi no monogatari (2007) – Yuji Takasaki
 • Tamio no shiawase (2008) – Nobuo Kanzaki
 • Still Walking (2008) – Kyohei Yokoyama
 • Hotaru no haka (2008) – Maichi Kaicho of Nishimiya
 • Ultra Miracle Love Story (2009) – Dr. Misawa
 • Ôgonka: Hisureba hana, shisureba chô (2009)
 • Zatoichi: The Last (2010) – Genkichi
 • Rosuto kuraimu: Senkô (2010)
 • I Wish (2011) – Wataru (Grandfather's Friend)
 • Someday (2011) – Yoshi Kazamatsuri (final film role)

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Archived copy" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2011. Marrë më 7 gusht 2011.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Adresë e papërshtatshme (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja). Mdn.mainichi.jp (19 July 2011). Retrieved 2011-08-01.
 2. ^ a b c "Actor Harada Yoshio dies at 71". Tokyograph (në anglisht). 19 korrik 2011. Marrë më 26 korrik 2011.
 3. ^ "Harada Yoshio". Nihon eiga daijiten+Plus (në japonisht). Kōdansha. Marrë më 22 korrik 2011.
 4. ^ a b c Schilling, Mark (19 korrik 2011). "Actor Yoshio Harada dies at 71". Variety (në anglisht). Marrë më 22 korrik 2011.
 5. ^ "Burū Ribon Shō historī 1990". Cinema Hochi (në japonisht). Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2012. Marrë më 22 korrik 2011.
 6. ^ "Burū Ribon Shō historī 1975". Cinema Hochi (në japonisht). Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2012. Marrë më 22 korrik 2011.
 7. ^ "Mainichi Film Award Winners 52th [sic]". Mainichi Film Awards (në japonisht). Marrë më 10 shkurt 2012.
 8. ^ "Hōchi Eiga Shō historī 1989". Cinema Hochi (në japonisht). Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2009. Marrë më 22 korrik 2011.
 9. ^ 第11回ヨコハマ映画祭 1989年日本映画個人賞 (në japonisht). Yokohama Film Festival. Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2016. Marrë më 13 dhjetor 2010.
 10. ^ "Toaku Yukio-san ra 810-nin". 47 News (në japonisht). 27 prill 2003. Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2012. Marrë më 22 korrik 2011.
 11. ^ Tom Mes (4 shtator 2003). "9 Souls". Midnight Eye (në anglisht). Marrë më 2 shtator 2014.