Yuri Andropov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Yuri Andropov
Юрий Андропов
Yuri AndropovЮрий Андропов
Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Komuniste Sovjetike
12 Nëntor 19829 Shkurt 1984
Paraardhësi: Leonid Brezhnev
Pasardhësi: Konstantin Chernenko
Kryetar i Komitetit Ekzekutiv Qëndror të Kongresit Sovjetit Suprem (President)
16 Qershor 19839 Shkurt 1984
Paraardhësi: Vasili Kuznetsov
Pasardhësi: Vasili Kuznetsov
Kryetari i KGB-së
18 Maj 196726 Maj 1982
Paraardhësi: Vladimir Semichastny
Pasardhësi: Vitaly Fedorchuk
Anëtar i Komitetit Qëndror të Partisë Komuniste Sovjetike
27 Prill 19739 Shkurt 1984
Të dhënat personale
Lindi më: 15 Qershor 1914
Lindi në: Stavropol, Rusi
Vdiq më: 9 Shkurt 1984 (69 vjeç)
Vdiq në: Moskë, Bashkimi Sovjetik
Kombësia: Rus
Partia politike: Partia Komuniste Sovjetike


Yuri Vladimirovich Andropov (Rusisht: Ю́рий Влади́мирович Андро́пов) (15 Qershor, 1914, Stavropol – 9 Shkurt, 1984), politikan Rus dhe Kryetar i KGB-së për 15 vjet.