Zealand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shkëmbi Stevns Klint në Zealandën Jugore në lindje të Danimarkës

Zealand (Danisht: Sjælland) është ishulli më i madh dhe më i popullarizuar në Danimarkë. Ishulli kishte 2,267,659 banorë më 2016.[1] Zealanda është ishulli i 96-të më i madh sipas sipërfaqes dhe ishulli i 35-të më i popullarizuar. Kryeqyteti i Danimarkës Kopenhaga ndodhet në bregun lindor të Zealandës, por edhe në ishullin Amager.

Qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zonat urbane të cilat kanë më shumë se 10,000 banorë:

# Zonat urbane Popullësia
1 Kopenhaga 1,213,822
2 Greve Strand 47,980
3 Roskilde 47,828
4 Helsingør 46,368
5 Hørsholm 45,865
6 Næstved 41,857
7 Køge 35,295
8 Taastrup 32,719
9 Slagelse 32,133
10 Hillerød 30,570
11 Holbæk 27,195
12 Ringsted 21,412
13 Birkerød 19,919
14 Smørumnedre 19,143
15 Farum 18,422
16 Kalundborg 16,303
17 Lillerød 15,795
18 Frederikssund 15,602
19 Solrød Strand 15,159
20 Korsør 14,538
21 Værløse 12,842
22 Frederiksværk 12,191
23 Vordingborg 11,643
24 Hedehusene 11,345
25 Haslev 11,201

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Source:statistikbanken.dk/Befolkning og valg/table BEF4:Folketal 1. januar efter øer.