Jump to content

Zoran Gjingjiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Zoran Đinđić)
Zoran Gjinxhiq (2003)

Zoran Gjingjiqi (serbisht: Зоран Ђинђић Zoran Đinđić) lindi më 1 gusht 1952 në Bosanski Shamac (Republika Socialiste e Bosnjës dhe Hercegovinës, RSF e Jugosllavisë), është vrarë më 12 mars të viti 2003 në Beograd, ka qenë politikan serb, doctor i shkencave filozofike, njëri nga themeluesit e Partisë Demokratike, Kryetar i Qeverisë së Serbisë (2001-2003) dhe kryetar i qytetit të Beogradit (1997).

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas disave - kush drejtoi Doktrinën e Shenjtë Serbe. Të shkatërrimit dhe dëbimit të shqiptarëve nga shtëpitë e tyre në Luginën e Preshevës.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. Fondi "Dr Zoran Đinđić" Arkivuar 2 prill 2015 tek Wayback Machine
  2. Dr Zoran Đinđić
  3. Demokratska stranka
  4. Akcija "AKO SRBIJA STANE"
  5. KAPIRAJ KOPIRAJ
  6. [1] Jeta e Zoran Gjinxhiqit