Jump to content

Zoti Link (filmi 2019)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Zoti Link është një 2019 British-American stop-motion animuar aventurë komedi film të shkruar dhe drejtuar nga Chris Butler . Isshtë prodhuar nga Laika dhe përfshin zërat e Hugh Jackman, Zoe Saldana, David Walliams, Stephen Fry, Matt Lucas, Timothy Olyphant, Amrita Acharia, Emma Thompson dhe Zach Galifianakis . Komploti ndjek një Sasquatch i cili, me ndihmën e një eksploruesi anglez, udhëton në Himalaje për të takuar kushërinjtë e tij Yeti .

Zoti Link

Kompanitë prodhuese

Zoti Link u shfaq premierë në New York City në 7 Prill 2019 dhe u lëshua teatralisht në Shtetet e Bashkuara në 12 Prill 2019 nga Annapurna Pictures përmes United Artists Release . Megjithëse ishte një rënie në arkë, duke fituar vetëm 26 milion dollarë kundrejt buxhetit të saj të prodhimit prej 102 milion dollarë dhe duke detyruar të shkruante 101 milion dollarë, filmi mori kritika pozitive nga kritikët, të cilët vlerësuan animacionin, shfaqjet e zërit, humorin dhe standardet e zemrës së lehtë krahasuar me veprat e tjera të Laika, megjithëse disa kritikuan komplotin e saj. Ai fitoi çmimin Golden Globe për Filmin më të Mirë të Filmit të Animuar, duke e bërë atë filmin e parë të animuar jo kompjuterik që fitoi në këtë kategori dhe filmin e parë jo-CGI që fitoi një Glob të Artë që nga Valsi me Bashirin (2008). Ai gjithashtu mori një nominim në Çmimet e 92-të të Akademisë për Tiparin më të Mirë të Animuar, por humbi ndaj Toy Story 4 .

Aktor zëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karakteri Zëri Anglisht Zëri Shqiptar
Zotëri Lionel Frost Hugh Jackman Valdrin Asani
Zoti Link Zach Galifianakis Genti Deçka
Adelina Fortnight Zoe Saldana Suela Xhonuzi
Williard Stenk Timothy Olyphant Devis Muka
Lord Piggot-Dunceby Stephen Fry Pjerin Vlashi
Zoti Collick Matt Lucas Erion Hinaj


Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]