Zach Galifianakis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zach Galifianakis
U lind në1 tetor 1969
KombësiaGreko-amerikan

Zach Galifianakis (lindi më 1 tetor 1969) është aktor dhe skenar greko-amerikan. Karierën e filloi nga viti 1996.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zach lindi në Wilkesboro, Karolina e Veriut. Ai ka një vëlla i cili quhet Greg dhe një motër me emrin Merritt. Ai filloi aktrimin në filmin "Boston Common" më 1996. Në gusht 2012, Zach u martua me Quinn Lundberg.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
1998–2002 Stella shorts Santa
1999 Flushed Pathetic guy
2001 Heartbreakers Bill
2001 Bubble Boy Bus stop man
2001 Corky Romano Dexter
2001 Out Cold Luke
2002 Below Weird Wally
2007 Into the Wild Kevin Wallis
2008 What Happens in Vegas Dave the bear
2008 Visioneers George
2009 The Ballad of G.I. Joe Snow Job
2009 Gigantic Homeless guy
2009 The Hangover Alan Garner
2009 G-Force Ben Paredes
2009 Up in the Air Steve Sewa
2009 Operation: Endgame Hermit
2009 Little Fish, Strange Pond Bucky
2009 Youth in Revolt Jerry
2010 Dinner for Schmucks Therman Murch
2010 It's Kind of a Funny Story Bobby
2010 Due Date Ethan Tremblay/Ethan Chase
2011 The Hangover Part II Alan Garner
2011 Puss in Boots Humpty Dumpty (voice)
2011 The Muppets Hobo Joe
2012 Tim and Eric's Billion Dollar Movie Jim Joe Kelly
2012 The Campaign Marty Huggins
2013 The Hangover Part III Alan Garner
2014 Are You Here Ben Baker
2014 Muppets Most Wanted Hobo Joe
2014 Birdman Jake
2016 Masterminds David Ghantt
2016 Keeping Up with the Joneses
2016 Tulip Fever
2017 The Lego Batman Movie The Joker (zëri)

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
1996–1997 Boston Common Bobby 5 episoda
1997 Apartment 2F Zach 5 episoda
2003–2005 Tru Calling Davis 27 episoda
2005–2007 Reno 911! Frisbee 4 episoda
2006 Dog Bites Man Alan Finger 9 episoda; poashtu skenar dhe producent
2006 Tom Goes to the Mayor Dr. Vickerson (zëri) 2 episoda
2006 Wonder Showzen Uncle Daddy (zëri) Episodi: "Horse Apples"
2007 The Sarah Silverman Program Fred Blorth Episodi: "Humanitarian of the Year"
2007–2010 Tim and Eric Awesome Show, Great Job! Tairy Greene 7 episoda
2009–2010 American Dad! Heavyset man / Norman / Juror (zëri) 2 episoda
2009–2011 Bored to Death Ray 24 episoda
2010 Funny or Die Presents Cast (Just 3 Boyz)
2010–2013 Saturday Night Live 3 episoda
2012–2015 Bob's Burgers Chet / Felix (zëri) 7 episoda
2012–2015 Comedy Bang! Bang! Babadimër 4 episoda
2013 Kroll Show Episodi: "The Greatest Hits of It"
2013 The Chris Gethard Show Episodi: "Who Wants a Haircut"
2013–2014 Tim and Eric's Bedtime Stories Zach 2 episoda
2013–2014 Brody Stevens: Enjoy It! 12 episoda
2014 The Simpsons Lucas Bortner (zëri) Episodi: "Luca$"
2014 Triptank Jack the Janitor (zëri) Episodi: "Crossing the Line"
2016–2019 Baskets Chip Baskets / Dale Baskets 10 episoda; poashtu skenar dhe producent ekzekutiv