Zulya Kamalova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zulya Kamalova

Zulya Nazipovna Kamalova (lindur në Sarapul, Republikën e Udmurtit) është një këngëtare australiane. Ajo momentalisht jeton në Australi dhe zhvillon vazhdimisht ture.

Jeta[redakto | përpunoni burim]

Zulya u rrit në Tataristan dhe nisi të performojë dhe të shkruajë muzikë në moshën 9 vjeçare.[1] Ajo ka origjinë prej Volga Tatar.[2] Në 1991 ajo u zhvendos në Australi, duke u vendosur në Hobart, Tasmania. Pas performancave të shumta solo, ajo lançoi me dhjetëra kaseta dhe një album muzikor të titulluar “Journey of Voice”, kur u zhvendos në Melbourne. Më vonë ajo formoi grupin muzikor “Children of the Underground” si dhe nënshkroi kontratë me shtëpinë diskografike “Unstable Ape Records” në 2004.[3]

Stili muzikor[redakto | përpunoni burim]

Zulya njihet për interpretimet e muzikës ruse, zakonisht të ekzekutuara me bandën muzikore “Children of the Underground”. Instrumentet që përfshihen në ekzekutimin e këtyre pjesëve muzikore janë: fizarmonika, kontrabas, perkusioni, kitara, tunxhi dhe harpa.[4]


Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Biography". Zulya.com. December 2007. Arkivuar nga origjinali më May 21, 2009. Marrë më 2009-06-28. 
  2. ^ http://zulya.com/biography/ Zulya's official site bio
  3. ^ "Zulya Kamalova". Answers.com. Marrë më 2009-06-28. 
  4. ^ http://www.zulya.com/bio.html