Çernena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çernena
Noimage.png
Popullsia
 • Gjithsej516

Çernena është një fshat në Shqipëri...

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndodhet ne qarkun e dibres. Ben pjese ne rrethin e Dibres. Ben pjese ne komunen e Maqellares Ka nje popullsi rreth 550 banore. Ndodhet ne verilindje te Shqiperise. Dhe ne jug e juglindje te shqiperise.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta ne kete fshat ka ndryshuar nga vitet e meparshme. Sot nuk ka shume banore qe merren me bujqesine.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çernena eshte nje fshat i vjeter. Eshte krijuar ne kohen qe kemi e pushtimit te turkut. Emrin "çernen" e lanë turqit shumë kohe me pare.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]