Çernena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flag of Albania.svg Çernena
Noimage.png
Emri: Çernena
Qarku: Qarku i Dibrës
Rethi: Rrethi i Dibrës
Komuna: Komuna Maqellarë
Kryeplak: -
Popullsia: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: -
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Web-faqe: s'ka

Çernena është një fshat në Shqipëri...

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndodhet ne qarkun e dibres. Ben pjese ne rrethin e Dibres. Ben pjese ne komunen e Maqellares Ka nje popullsi rreth 550 banore. Ndodhet ne verilindje te Shqiperise. Dhe ne jug e juglindje te shqiperise.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta ne kete fshat ka ndryshuar nga vitet e meparshme. Sot nuk ka shume banore qe merren me bujqesine.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çernena eshte nje fshat i vjeter. Eshte krijuar ne kohen qe kemi e pushtimit te turkut. Emrin "çernen" e lanë turqit shumë kohe me pare.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]