Çingiz Mustafajev

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çingiz Mustafajev

Chingiz Mustafayev (azerbajxhanisht: Çingiz Mustafayev  ; lindur më 11 mars 1991) është një këngëtar, kompozitor dhe kitarist azerbajxhanas i lindur në Rusi. Ai përfaqësoi AzerbajxhaninFestivalin Evropian të Këngës 2019 me këngën "Truth", duke përfunduar e teta.[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mustafayev lindi në Moskë dhe u transferua në vendlindjen e prindërve të tij Qazax, Azerbajxhan kur ishte gjashtë vjeç. Ai mësoi të luante në kitarë dhe filloi të kompozonte këngët e tij, ndërsa ishte ende një djalë i ri.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në moshën 13 vjeç, ai u transferua me nënën dhe vëllain e tij në Baku, ku ai bëri audicion për versionin Azerbajxhan të Pop Idol në 2007. Mustafayev fitoi konkursin dhe shpejt u bë një yll në rritje në industrinë e muzikës në Azerbajxhan. Në vitin 2013, ai përfaqësoi Azerbajxhanin ndërkombëtarisht në garën New WaveJūrmala, Letoni. Ai u rendit i 11-ti në përgjithësi dhe këndoi së bashku me Polina Gagarina.[3] Tre vjet më vonë, Mustafayev bëri një audicion për sezonin e gjashtë të The Voice of Ukraine, megjithatë ai u eliminua në Raundin e mëpastajëm të Betejës. Që nga ajo kohë, Chingiz ka performuar me grupin e tij Palmas, i cili bashkon tingujt tradicionalë të Azerbajxhanit dhe Turqisë me kitarë flamenko, rock dhe kthesa pop. Në fillim të vitit 2019, Chingiz publikoi këngën "Tənha gəzən".[4]

Më 8 mars 2019, u konfirmua që Chingiz do të përfaqësonte AzerbajxhaninFestivalin Evropian të Këngës 2019 me këngën "Truth". Ai performoi në gjysmëfinalen e dytë më 16 maj 2019 në Tel Aviv, Izrael si i 18-ti, duke mbyllur gjysmëfinalen. Ai u vendos në vendin e 5-të me 224 pikë, duke u kualifikuar kështu në finalen e madhe më 18 maj 2019. Në finale, ai u rendit i 8-ti në një fushë prej 26 pjesëmarrësish me 302 pikë. Ky ishte rezultati më i mirë i Azerbajxhanit dhe hera e parë në top 10, që nga viti 2013.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngët teke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozita më e lartë Albumi
SCO
[5]
SWE
[6]
SWI
[7]
UK

Down.
[8]

"Qürbət" 2018 Këngë pa album
"Get"
"Tənha gəzən" 2019
"Truth" 49 91
[9]
43 35
"Vetenim kimiyem" 2020

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Chingiz to represent Azerbaijan at Eurovision 2019" (në anglisht). Eurovision Song Contest. Marrë më 8 mars 2019.
  2. ^ "Chingiz – Eurovision Song Contest Tel Aviv 2019" (në anglisht). Eurovision Song Contest. Marrë më 8 mars 2019.
  3. ^ "Известны участники "Новой волны-2013"". RUS TVNET (në rusisht). 1 maj 2013. Marrë më 8 mars 2019.
  4. ^ "Will Azerbaijan select Chingiz Mustafayev for Eurovision 2019?". Wiwibloggs (në anglisht). 5 shkurt 2019.
  5. ^ "Official Scottish Singles Sales Chart: 24 May 2019 – 30 May 2019" (në anglisht). Official Charts Company. Marrë më 25 maj 2019.
  6. ^ "Discography Chingiz". swedishcharts.com (në anglisht). Marrë më 24 maj 2019.
  7. ^ "Discographie Chingiz". hitparade.ch (në frëngjisht). Marrë më 27 maj 2019.
  8. ^ "Official Singles Downloads Chart Top 100" (në anglisht). Official Charts Company. Marrë më 24 maj 2019.
  9. ^ "Veckolista Singlar, vecka 21" (në suedisht). Sverigetopplistan. Marrë më 24 maj 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Aisel
me "X My Heart"
Azerbajxhani në Festivalin Evropian të Këngës
2019
Pasardhësi 
Samira Efendi
me "Cleopatra"