Jump to content

Çokollata e bardhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
White chocolate
White chocolate tablet
LlojiKonfeksioneri
Vendi i origjinësZvicra
Krijuar ngaNestlé
E shpikur më1936
Përbërësit kryesorëGjalpa e kakaos, sheqeri, të ngurtat e qumështit
Përbërësit e përdorur përgjithësishtVanilja

Çokollata e bardhë është një konfeksioneri e bërë zakonisht nga sheqeri, qumështi dhe gjalpi i kakaos, por pa lëndë të ngurta të kakaos . Ka ngjyrë fildishi të zbehtë dhe i mungojnë shumë nga përbërësit që gjenden në qumësht, çokollata të errëta dhe të tjera. [1] Është i ngurtë në temperaturën e dhomës ( 25 °C (77 °F) ) sepse pika e shkrirjes së gjalpit të kakaos, i vetmi përbërës i kokrrës së bardhë të kakaos, është 35 °C (95 °F) . [2]

Ashtu si edhe dy llojet e tjera kryesore të çokollatës (e zezë dhe qumështi), çokollata e bardhë përdoret për shufra çokollate ose si shtresë në ëmbëlsira.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Meqenëse çokollata e bardhë është në thelb çokollatë me qumësht pa lëndët e ngurta të kakaos, ndoshta vlen të kujtojmë se kjo e fundit u zhvillua në fund të shekullit të 19-të nga Daniel Peter dhe se shpejt u bë lloji më i popullarizuar i çokollatës. [3]

Reklama e vitit 1936 për Milkybar

Që nga viti 2022, çokollata e bardhë përbën rreth 10 për qind të tregut të përgjithshëm të çokollatës. [4]

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çokollata e bardhë nuk përmban lëndët e ngurta të kakaos, përbërësi kryesor pa yndyrë i pijeve konvencionale të çokollatës - çokollata në formën e saj të papërpunuar dhe të pa ëmbëlsuar. Megjithatë, këto zëvendësohen nga lëndët e ngurta të qumështit . Gjatë prodhimit, lëndët e ngurta me ngjyrë të errët të kokrrës së kakaos ndahen nga përmbajtja e saj yndyrore, siç veprohet me çokollatën e qumështit dhe çokollatën e zezë, por, ndryshe nga format e tjera të çokollatës, nuk shtohet asnjë masë kakao; gjalpi i kakaos është i vetmi përbërës i kakaos në çokollatën e bardhë. Çokollata e bardhë përmban vetëm sasi të vogla të stimuluesve teobrominë dhe kafeinë, të cilat janë të pranishme në masën e kakaos, por jo në gjalpë. [5] Aromatizues të tillë si vanilja mund t'i shtohen ëmbëlsirave me çokollatë të bardhë.

  1. ^ "White chocolate". Bon Appétit. 12 nëntor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Physical and chemical information on cocoa beans, butter, mass and powder". www.icco.org. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2020. Marrë më 2 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Collins, Ross F. (2022). Chocolate: A Cultural Encyclopedia. ABC-CLIO. fq. 310. ISBN 9781440876080. Milk chocolate grew to become the standard of what the public thought chocolate should be. The old quest for high-quality cocoa beans became less important. Manufacturers instead considered the quality of the milk. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "White Chocolate: Consumers Take Notice". 6 tetor 2022. Marrë më 26 mars 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Zoumas, Barry; Kreisler, Wesley; Martin, Robert (1980). "Theobromine and Caffeine Content of Chocolate Products". Journal of Food Science. 45 (2): 314–316. doi:10.1111/j.1365-2621.1980.tb02603.x. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)