Jump to content

17 Korrik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

17 korriku është dita e 198-të e kalendarit gregorian (dita e 199-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 167 ditë.


Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Qershori · Korriku · Gushti
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1821Spanja ia dorëzoi Shteteve të Bashkuara të Amerikës Floridën.
 • 1898 – Ushtarët spanjollë në Santiago të Kubës iu dorëzuan forcave amerikane gjatë Luftës spanjolle-amerikane.
 • 1917 – Derisa Britania ndodhej në luftë me Gjermaninë, familja mbretërore britanike ndërroi mbiemrin nga Saxe-Coburg Gotha në Windsor.
 • 1945 – Presidenti amerikan Harry S. Truman, lideri sovjetik Josef Stalin dhe kryeministri britanik Winston Churchill filluan takimin në Potsdam gjatë samitit të fundit të aleatëve të Luftës së Dytë Botërore.
 • 1955 – U hap Disneyland në Anaheim të Kalifornisë.
 • 1967 – Saksofonisti dhe kompozitori i muzikës jazz, John Coltrane, vdiq në moshën 40-vjeçare.
 • 1979 – Presidenti i Nikaraguas, Anastasio Somoza, dha dorëheqjen dhe iku në ekzil në Miami.
 • 1996 – Një aeroplan “Boeing 747” që ishte nisur drejt Parisit, eksplodoi dhe u përplas në New York, pak pas nisjes nga aeroporti ndërkombëtar “John F. Kennedy”. Të 230 personat në bord humbën jetën.
 • 2000Bashar Assad, i biri i Hafez Assadit, u bë presidenti i 16-të i Sirisë.
 • 2005 – Tribunali Special për Irakun paraqiti rastin e vet të parë kundër Saddam Husseinit, për masakrën e shiitëve të vitit 1982.
 • Më 17 korik vriten mbi 200 civil shqiptar gjatë luftimeve në Rahovec (Kosovë)

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ramiz kabashi

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festa dhe përvjetore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]