1943 në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
1943

Shqipëri
Dekadat:
Shih edhe:Ngjarje të tjera të vitit 1943
Lista e viteve në Shqipëri

Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1943Republikën e Shqipërisë.

Udhëheqës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mustafa Kruja (drei më 19 janar),
Eqrem Bej Libohova (19 janar - 13 shkurt),
Maliq Bushati (13 shkurt - 12 maj),
Eqrem Bej Libohova (12 maj - 9 shtator),
Ibrahim Bej Biçaku (9 shtator - 24 tetor),
Mehdi Bej Frashëri (24 tetor - 3 nëntor),
Rexhep Bej Mitrovica (prej më 3 nëntor)

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • gusht - Italia nënshkruan armëpushimin ndërmjet Italisë dhe forcave të armatosura të aleate, pjesa më e madhe e forcave të armatosura u shpërbë dhe kështu duke humbur edhe pushtetin mbi Shqipërinë.
  • shtator - Forcat gjermane hynë dhe pushtuan Shqipërinë. Mbretëria shqiptare u bë një shtet marionetë e Gjermanisë.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]