ABCM-Zweisprachigkeit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

ABCM-Zweisprachigkeit (ABCM [1] [2] shkurtesa frëngjisht për A sociation pour le B ilinguisme en C lasse dès la M aternelle, "Shoqata për dygjuhësinë në klasë nga kopshti e tutje", Zweisprachigkeit -> termi gjerman për dygjuhësinë ) është një rrjet shkollash dygjuhëshe të komunitetit, të vendosura në rajonet e Alzasës, Moselës dhe Baden-Vyrtembergut . Mësimi jepet në frëngjisht dhe gjermanisht (standarde dhe dialektore) në masat 50-50. [3]

Këto shkolla synojnë të rigjallërojnë gjuhët rajonale që janë nën kërcënim, si dhe të ofrojnë më shumë mundësi për nxënësit falë njohurive të dyfishta të frëngjishtes dhe gjermanishtes.


Fillimisht, mësimi në këto shkolla bëhej në frëngjisht dhe gjermanishten e standardizuar, duke përfshirë edhe shkollën e vendosur në Baden-Vyrtemberg. [4] Që nga viti 2004, shkollat kanë propozuar gradualisht mësimin e dialektit vendas, [5] alsasisht ose frankonian i Lorenës, në varësi të vendndodhjes së shkollës. Gjithnjë e më shumë shkolla ABCM po integrojnë klasat e zhytjes në gjuhën lokale rajonale. [6] [7]

Situata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrjeti ABCM-Zweisprachigkeit aktualisht përfaqëson:

  1. ^ "A.B.C.M. : Association pour le Bilinguisme en Classe dès la Maternelle". Marrë më 16 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Image of the flyer made in 2019". Marrë më 16 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "For instance, the ABCM primary school located in Strasbourg, teaches 12 hours a week in French, and 12 hours a week in German". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Video produced by France 3 about the school in Kappel-Grafenhausen". 7 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Local newspaper DNA article. It states "Ce n'est que des années plus tard, en 2004, que nous avons introduit le dialecte.", meaning ""It was only years later, in 2004, that we introduced the dialect."". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "The school in Muespach opened in 2018 and proposes teaching in the local Alsatian variety". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "3 schools, the ones located in Mulhouse, Ingersheim and Haguenau began to offer teaching in Alsatian from the 2017-2018 school year". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ a b "Carte des écoles". www.abcmzwei.eu. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ à 08h51, Le 5 mai 2012 (5 maj 2012). "Education : une école française devient allemande". leparisien.fr. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)