Haguenau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hagenau
Hàwenau (Alzasisht)
Hagenau (Gjermanisht)
Nënprefekturë dhe komunë
Këshilli Bashkiak i Hagenaut
Këshilli Bashkiak i Hagenaut
Stema Hagenau
VendiFranca
RajoniGrand Est
DepartamentiBas-Rhin
QarkuHaguenau-Wissembourg
KantoniHaguenau
NdërkomunalitetCA Haguenau
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Claude Sturni[1]
Sipërfaqja
1
182.590 km2 (70.498 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
35.448
 • Dendësia190/km2 (500/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
67180 /67500
Lartësia115–203 m (377–666 ft)
(avg. 150 m or 490 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.
Salla Hops, Hagenau

Haguenau ( shqiptimi frëngjisht[aɡəno]  ( dëgjoni); Alsasisht : Hàwenau [ˈhaːvənaʊ] ose Hàjenöi ; gjermanisht: Hagenau dhe historikisht në anglisht: Hagenaw ; Shqip: Hagenau) është aktualisht një vendbanim dhe komunë në rajonin historik të Alzasë-Lorenës. [2]

Është i dyti për nga madhësia në Bas-Rhin vetëm pas Shtrasburgut, rreth 30 km në jug. Në veri të qytetit, Pylli i Haguenaut.

Hagenau u themelua nga dukët gjermanë dhe ka ndërruar duar disa herë midis Gjermanisë dhe Francës gjatë shekujve, me ndryshimin e drejtshkrimit midis "Hagenau" dhe "Haguenau". Pas humbjes franceze në Luftën Franko-Prusiane, Haguenau iu dorëzua Perandorisë së re Gjermane. Ishte pjesë e Perandorisë Gjermane për 48 vjet nga 1871 deri në 1918, kur në fund të Luftës së Parë Botërore u kthye në Francë. Ky transferim u ratifikua zyrtarisht në 1919 me Traktatin e Versajës .

Hagenau është një qytet me rritje të shpejtë, popullsia e tij është rritur nga 22,944 banorë në 1968 në 34,504 banorë në 2017. [3] Zona funksionale urbane e Hagenaut është rritur nga 54,415 banorë në 1968 në 75,933 banorë në 2017. [4]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17936.426—    
18007.094+10.4%
18067.395+4.2%
18219.002+21.7%
18319.697+7.7%
18369.694−0.0%
184110.349+6.8%
184611.196+8.2%
185111.351+1.4%
185611.417+0.6%
186111.071−3.0%
186611.427+3.2%
187111.388−0.3%
187511.786+3.5%
188012.688+7.7%
188513.469+6.2%
189014.752+9.5%
189517.039+15.5%
190017.968+5.5%
190518.737+4.3%
191018.868+0.7%
192115.803−16.2%
192617.671+11.8%
193119.514+10.4%
193622.523+15.4%
194617.337−23.0%
195419.531+12.7%
196220.457+4.7%
196822.944+12.2%
197525.147+9.6%
198226.629+5.9%
199027.675+3.9%
199932.242+16.5%
200735.112+8.9%
201234.406−2.0%
201734.504+0.3%

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ka një ekonomi të baraspeshuar mirë. Shekujt e historisë së trazuar në tokat tampon midis Francës dhe Gjermanisë i kanë dhënë Hagenaut një trashëgimi të pasur historike dhe kulturore që mbështet një tregti të gjallë turistike . Ekziston gjithashtu një sektor i lulëzuar i manifakturës të lehtë i përqendruar në zonën industriale në perëndim të qytetit. Këtu prania e zhvillimeve të rëndësishme të shitjes me pakicë dëshmon për rëndësinë e Hagenaut si një qendër tregtare rajonale.

Pamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha e Shën Gjergjit
Muzeu Historik
Porta e Fisherit
Teatri
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ "Commune de Haguenau (67180)". INSEE (në frëngjisht). Marrë më 23 maj 2022.
  3. ^ "Évolution et structure de la population en 2017: Commune de Haguenau (67180)". INSEE (në frëngjisht).
  4. ^ "Évolution et structure de la population en 2017: Aire d'attraction des villes 2020 de Haguenau (127)". INSEE (në frëngjisht).