Jump to content

Aaron Swartz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aaron Swartz
Aaron Swartz në një event të Creative Commons në 13 dhjetor, 2008
U lind në(1986-11-08)8 nëntor 1986
Chicago, Illinois, SH.B.A.
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Brooklyn, New York, SH.B.A.
ArsimiStanford University
ProfesioniZhvillues i softuerit, shkrimtar, aktivist interneti
TitulliBashkëpunëtor, Universiteti i Harvardit (Qendra Edmond J. për Etikë)
Prind/ërRobert Swartz (babai)
Susan Swartz (nëna)
ÇmimetAmerican Library Association's James Madison Award (pas vdekjes)
EFF Pioneer Award 2013 (pas vdekjes)
Faqja në rrjetaaronsw.com
rememberaaronsw.com

Aaron Hillel Swartz (8 nëntor, 1986 – 11 janar, 2013) ishte një programues kompjuterik, sipërmarrës, shkrimtar, organizues politik dhe haktivist i Internetit. Ai ka qenë i përfshirë në zhvillimin e formatit të web furnizuesit RSS[1], formatit publikues Markdown,[2] organizimin e Creative Commons,[3] framework-ut për webfaqe web.py[4] dhe faqen e lajmeve shoqërore, Reddit, në të cilën ai u bë një partner pas bashkimit të saj me kompaninë e tij, Infogami.[i] Ai bëri vetëvrasje përderisa ishte nën akuza federale për vjedhjen e të dhënave, një ndjekje penale e cila u karakterizua nga familja e tij si "produkt i një sistemi gjyqësor-kriminal i mbushur me kërcënime dhe mashtrime prokuroriale".[5]

Puna e Swartz-it gjithashtu u përqëndrua në ndërgjegjësimin dhe aktivitetet qytetare.[6][7] Ai ndihmojë në lëshimin e Komisionit të fushatës për ndryshime përparimtare në vitin 2009 për të mësuar më shumë rreth efektit të aktivizimit online. Në vitin 2010, ai u bë një hulumtues në Laboratorin Hulumtues Safra të Universitetit të Harvardit në degën e Korrupsionit Institucional, të drejtuar nga Lawrence Lessig.[8][9] Ai themeloj grupin online Demand Progress, i njohur për fushatat kundër SOPA-s.

Më 6 janar, 2011, Swartz u arrestua nga policia e MIT nën akuza për thyerje-dhe-hyrje, pasi kishte lidhur një kompjuter në rrjetin e MIT në një dollap, duke e vendosur atë për të shkarkuar në mënyrë automatike artikuj të revistave akademike nga JSTOR duke përdorur një llogari përdoruesi për mysafirët që i ishte dhënë atij nga MIT.[10][11] Prokurorët federalë më vonë atë e akuzuan me dy akuza për mashtrim bankar dhe njëmbëdhjetë shkelje të "Aktit për shpërdorim dhe mashtrim kompjuterik", që mbante një dënim të përgjithshëm një gjobë prej maksimum $1 milion dollarë, 35 vite në burg, konfiskimin e asetee, kthimin e dëmit, dhe mbikëqyrje mbas lirimit.

Swartz refuzoi një marrëveshje mbi pranimin e fajësisë sipas të cilës ai do të kishte qëndruar gjashtë muaj në një burg federal. Dy ditë pasi prokuroria hodhi poshtë një kundër-ofertë nga Swartz, ai u gjet i vdekur në apartamentin e tij në Brooklyn, ku ai kishte varur veten.[5][12]

Në qershor 2013, Swartz pas vdekjes u fut në Internet Hall of Fame (Këndi i Nderit të Internetit).[13][14]

Jeta dhe punimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Swartz në vitin 2002 (15 vjeç) me Lawrence Lessig në festën e lëshimit të Creative Commons
Swartz përshkruan natyrën e ndryshimit të topografisë së komunikimit të rrjetit nga sistemet e centralizuara një-me-shumë në sistemet e decentralizuara shumë-me-shumë. San Francisko, prill 2007 (9:29)

Swartz lindi në Chicago, Illinois, djali i madh i prindërve hebrenj Susan dhe Robert Swartz.[15][16] Babai i tij kishte themeluar një kompani për softuerë, Mark Williams Company. Swartz e zhyti veten në studimin e kompjuterëve, programimin, Internetin, dhe kulturën e internetit.[17] Ai ndoqi shkollimin në një shkollë të vogël private, North Shore Country Day School, afër Çikagos, deri në klasën e 9-të.[18] Swartz e la shkollën e mesme në klasën e 10-të, dhe u regjistrua në kurse në një zonë kolexhi në Çikago.[19][20]

Në moshën 13 vjeçare, Swartz fitoj një shpërblim "ArsDigita", që jepej për të rinjtë që krijojnë webfaqe jokomerciale "të dobishme, edukative, dhe bashkëpunuese".[15][21] Në moshën 14 vjeçare, ai u bë anëtar i grupit punues që ishte autori i specifikimeve të web sindikatës RSS 1.0.

W3C[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2001, Swartz u bashkua me grupin punues të RDFCore në World Wide Web Consortium (W3C),[22] ku ai ishte autor i RFC 3870, Application/RDF+XML Media Type Registration. Dokumenti përshkruante një lloj të ri të medias, "RDF/XML", i projektuar për të mbështetur Web-it Semantik.[23]

Markdown[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipërmarrja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktivitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë vitit akademik 2010-11, Swartz ka kryer studimeve hulumtuese mbi korrupsionin politik si një Bashkëpunëtor i Laboratorit Hulumtues Edmond J. Safra të Universitetit të Harvardit, në degën e Korrupsionit Institucional.[8][9]

Stop Online Piracy Act[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikipedia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Swartz ishte vullnetarë si redaktor në Wikipedia dhe në vitin 2006 ai kandidoi pa sukses për Bordin e TrusteesFondacionin Wikimedia.

Tor2web[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2008,[24] Swartz punoi me Virgil Griffith për të hartuar dhe zbatuar Tor2web, një protokoll HTTP për shërbimet e fshehura Tor. Proxy është projektuar për të siguruar qasje të lehtë në Tor nga një shfletues me bazë web.

Open Library[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

PACER[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikileaks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 dhjetor, 2010, Swartz paraqiti kërkesën e Aktit të Liridë së Informacionit (FOIA) për të mësuar në lidhje me trajtimin e Chelsea Manning, burim i dyshuar për WikiLeaks.[25][26]

DeadDrop[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

JSTOR[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

^ Swartz është identifikuar si bashkëthemelues i Reddit, por titulli është burim i kontradiktave. Me bashkimin e Infogami dhe Reddit, Swartz u bë bashkë-pronar dhe drejtor i kompanisë mëmë Not A Bug, Inc., së bashku me bashkëthemeluesit e Reddit Steve Huffman dhe Alexis Ohanian.[27] Swartz-it i janë referuar si "bashkëthemelues" në media dhe nga investitori Paul Graham (i cili e rekomandoj bashkimin); Ohanian e përshkruan atë si "bashkëpronar".[28]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "RSS creator Aaron Swartz dead at 26". Harvard Magazine (në anglisht). 14 janar 2013. Swartz helped create RSS—a family of Web feed formats used to publish frequently updated works (blog entries, news headlines, ...) in a standardized format—at the age of 14.
 2. ^ "Markdown". Aaron Swartz: The Weblog (në anglisht). 19 mars 2004.
 3. ^ Lessig, Lawrence (12 janar 2013). "Remembering Aaron Swartz". Creative Commons (në anglisht). Aaron was one of the early architects of Creative Commons. As a teenager, he helped design the code layer to our licenses...
 4. ^ Grehan, Rick (10 gusht 2011). "Pillars of Python: Web.py Web framework". InfoWorld (në anglisht). Web.py, the brainchild of Aaron Swartz, who developed it while working at Reddit.com, describes itself as a 'minimalist's framework.' ... Test Center Scorecard: Capability 7; Ease of Development 9; Documentation 7; ...; Overall Score 7.6, Good.
 5. ^ a b "Aaron Swartz, Tech Prodigy and Internet Activist, Is Dead at 26". Time (në anglisht). 13 janar 2013. Marrë më 13 janar 2013.
 6. ^ Swartz, Aaron. "Sociology or Anthropology". Raw Thought (në anglisht). Marrë më 16 janar 2013.
 7. ^ Swartz, Aaron (13 maj 2008). "Simplistic Sociological Functionalism". Raw Thought (në anglisht). Marrë më 16 janar 2013.
 8. ^ a b Seidman, Bianca (22 korrik 2011). "Internet activist charged with hacking into MIT network" (në anglisht). Arlington, Va.: Public Broadcasting Service. [Swartz] was in the middle of a fellowship at Harvard's Edmond J. Safra Center for Ethics, in its Lab on Institutional Corruption
 9. ^ a b "Lab Fellows 2010–2011: Aaron Swartz". Edmond J. Safra Center for Ethics (në anglisht). Harvard University. 2010. Arkivuar nga origjinali më 2013-05-29. During the fellowship year, he will conduct experimental and ethnographic studies of the political system to prepare a monograph on the mechanisms of political corruption.
 10. ^ Gerstein, Josh (22 korrik 2011). "MIT also pressing charges against hacking suspect". Politico (në anglisht). [Swartz's] alleged use of MIT facilities and Web connections to access the JSTOR database ... resulted in two state felony charges for breaking into a 'depository' and breaking & entering in the daytime, according to local prosecutors.
 11. ^ Commonwealth v. Swartz, 11-52CR73 & 11-52CR75, MIT Police Incident Report 11-351 (Mass. Dist. Ct. 16 dhjetor 2011) (“Captain Albert P[...] and Special Agent Pickett were able to apprehend the suspect at 24 Lee Street.... He was arrested for two counts of Breaking and Entering in the daytime with the intent to commit a felony....”).
 12. ^ "Aaron Swartz, internet freedom activist, dies aged 26". BBC News (në anglisht). 13 janar 2013. Marrë më 13 janar 2013.
 13. ^ Press release from the Internet Hall of Fame.
 14. ^ "Internet Hall of Fame Announces 2013 Inductees" (në anglisht). Internet Hall of Fame. 26 qershor 2013. Marrë më 3 gusht 2013.
 15. ^ a b Yearwood, Pauline (22 shkurt 2013). "Brilliant life, tragic death". Chicago Jewish News (në anglisht). fq. 1. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2013. Marrë më 16 nëntor 2015. Aaron Hillel Swartz was not depressed or suicidal ... a rabbi's wife who has known him since he was a child says.... At age 13 he won the ArsDigita Prize, a competition for young people who create noncommercial websites....
 16. ^ Nelson, Valerie J. (12 janar 2013). "Aaron Swartz dies at 26; Internet folk hero founded Reddit". Los Angeles Times (në anglisht).
 17. ^ Swartz, Aaron (27 shtator 2007). "How to get a job like mine". (blog) (në anglisht). Aaron Swartz. We negotiated for months.... I started going crazy from having to think so much about money.... The company almost fell apart before the deal went through.
 18. ^ "Reddit co-creator Aaron Swartz dies from suicide". Chicago Tribune (në anglisht). 13 janar 2013.
 19. ^ Skaggs, Paula (15 janar 2013). "Internet activist Aaron Swartz's teachers remember 'brilliant' student". Patch (në anglisht). Northbrook, Ill. Swartz ... attended North Shore Country Day School through 9th grade.
 20. ^ Swartz, Aaron (14 janar 2002). "It's always cool to run..." Weblog (në anglisht). Aaron Swartz. I would have been in 10th grade this year.... Now I'm taking a couple classes at a local college.
 21. ^ Schofield, Jack (13 janar 2013). "Aaron Swartz obituary". The Guardian (në anglisht). London. At 13 [he] won an ArsDigita prize for creating The Info Network.
 22. ^ "RDFCore Working Group Membership" (në anglisht). W3. 1 dhjetor 2002. Marrë më 15 janar 2013.
 23. ^ Swartz, A. (shtator 2004). "Request for Comments No. 3870, 'application/rdf+xml' Media Type Registration". Network Working Group (në anglisht). The Internet Society. A media type for use with the Extensible Markup Language serialization of the Resource Description Framework.... [It] allows RDF consumers to identify RDF/XML documents....
 24. ^ http://www.aaronsw.com/weblog/tor2web
 25. ^ "Kopje e arkivuar" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2013. Marrë më 25 nëntor 2015.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 26. ^ https://www.muckrock.com/foi/united-states-of-america-10/records-related-to-bradley-manning-426/
 27. ^ "Not A Bug, Inc.: Private company information". Bloomberg Business (në anglisht). 2006-10-31. Marrë më 30 maj 2015. The company owns and operates portals that allow users to post contents and create Websites.... As of October 31, 2006, [it] is a subsidiary of CondéNet, Inc.... Key Executives for Not A Bug, Inc.: ... Huffman, President and Director; ... Swartz, Treasurer and Director; ... Ohanian, Secretary and Director.
 28. ^ "There was a third 'co-founder' of reddit", Today I Learned (në anglisht), Reddit, 2010-10-18, Aaron isn't a founder of reddit.

Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Indictment" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.
Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "Wired-arrest" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.

Gabim referencash: <ref> etiketa me emrin "SwartzAaronPR" e percaktuar ne <referenca> nuk është përdorur në tekst paraprak.

Video dokumentar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Aaron Swartz – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale