Abancourt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Abankurti
Stacioni Hekurudhor i Abankurtit
Stacioni Hekurudhor i Abankurtit
Stema Abankurti
VendiFranca
Qeveria
 • KryetariJean-Louis Dor[1]
Sipërfaqja
1
6,01 km2 (232 sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
60220
Lartësia170–222 m (558–728 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Abancourt ( shqiptimi frëngjisht[abɑ̃kuʁ]  ( dëgjoni) , Shqip: Abankurti) është një komunëdepartamentin Oise në rajonin Hauts-de-FranceFrancës veriore. [2]

Banorët e komunës njihen si Abakurtarë (mashkullore) ose Abankurtare (femërore).

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abancourt ndodhet rreth 40 km në jug-perëndim të Amiens, në kufirin e departamentit Seine-Maritime . Përveç fshatit ka fshatrat La Montagne në veri dhe Hennicourt në jug. Me përjashtim të një rripi pylli në perëndim, komuna është tërësisht tokë bujqësore.

Stacioni i Abankurtit para vitit 1909
Stacioni i Abankurtit në 2008

Një linjë hekurudhore kalon në lindje të komunës nga veri-lindja në jug me stacionin e Abankurtit në jug të komunës. Stacioni është një ndalesë e ndërmjetme në itinerarin TER Hauts-de-France Amiens për në Rouen dhe itinerarin Le Tréport-Mers në Beauvais

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ INSEE commune file