Abdullah Zeneli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Abdullah Zeneli
AbdullahZeneli.jpg
Ditëlindja:25 mars 1952
Vendlindja:Siboci i Poshtëm Podujevë Kosovë
Kombësia:Shqiptar
Zhanri:poezi, prozë

Abdullah Zeneli (25 mars 1952), botues dhe shkrimtar shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind më 25 mars të vitit 1952. Është poet, prozator dhe editor i shtëpisë botuese Buzuku, Prishtinë, Kosovë. Ka kryer studimet e larta në Fakultetin Filologjik të Prishtinës, dega Letërsi dhe Gjuhë Shqipe. Nga viti 1973 ka punuar në shtëpinë botuese Rilindja. Nuk kishte krijimtari të rregullt dhe komode, edhe pse shkrimin e parë letrar, poezinë Rrëfime kohe e pati botuar në revistën letrare shqiptare Jeta e Re qyshkur ishte nxënës i normales së Prishtinës (1967-1971). Në shtypin dhe periodikun shqiptar janë botuar rregullisht poezitë e Zenelit.

Tituj të veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Te tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mirënjohjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]