Jump to content

Adami i Zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Adami i Zi (Anglisht: Black Adam, emri i vërtetë Teth-Adam (Arabisht: تيث آدم), është një personazh imagjinar që shfaqet në librat komikë amerikanë të botuar nga DC Comics. Ai u krijua nga Otto Binder dhe C. C. Beck, dhe për herë të parë u shfaq në numrin debutues të librit komik The Marvel Family të Fawcett Comics në dhjetor 1945. Që kur DC Comics licencoi dhe fitoi personazhet e Fawcett në vitet 1970, Black Adam ka qëndruar si një nga armiqtë kryesorë të superheroit Kapiten Marvel / Shazam dhe Familja Marvel (a.k.a. Familja Shazam), së bashku me Doktor Sivana dhe Mister Mind.[1][2]

Black Adami fillimisht u përshkrua si një super-villain dhe kampioni i lashtë magjik paraardhës i Captain Marvel, i cili luftoi në rrugën e tij në kohët moderne për të sfiduar heroin dhe bashkëpunëtorët e tij të Familjes Marvel.[3] Megjithatë, që nga fillimi i shekullit të 21-të, Black Adam është ripërcaktuar nga shkrimtarët e DC Comics, Jerry Ordway, Geoff Johns dhe David S. Goyer si një Kahndaqi i lashtë dhe antihero i korruptuar që përpiqet të pastrojë emrin dhe reputacionin e tij. Ai vinte nga një vend imagjinar i Lindjes së Mesme të quajtur Kahndaq, i vendosur në skajin jugor të Gadishullit Sinai. I portretizuar dhe parë si një hero që çliroi atdheun e tij Kahndaq nga skllavëria. Rolet e paraqitura në seri të tilla komike si Justice Society of America, Villains United, Infinite Crisis dhe 52 kanë ngritur rëndësinë e personazhit në Universin DC, duke kulmuar me rilançimin e linjës së gjerë të DC në vitin 2021, Infinite Frontier, ku ai bashkohet me Justice League. Në vitin 2009, Black Adam u rendit si keqbërësi i 16-të më i madh i të gjitha kohërave të librit komik të IGN.[4]

Dwayne Johnson shprehu zërin e Black Adam në DC League of Super-Pets (2022), përpara se të luante si ai në debutimin e tij live-action në filmin e DC Extended Universe (DCEU) Black Adam (2022), pas një kameo të heshtur dixhitale në Shazam! (2019).

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Cowsill, Alan; Irvine, Alex; Korte, Steve; Manning, Matt; Wiacek, Win; Wilson, Sven (2016). The DC Comics Encyclopedia: The Definitive Guide to the Characters of the DC Universe. DK Publishing. fq. 41. ISBN 978-1-4654-5357-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ * "Comics History 101: Everything You Need to Know About Black Adam - IGN.com". Marrë më 9 mars 2019 – nëpërmjet www.ign.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Jimenez, Phil; Wells, John (2010). The Essential Wonder Woman Encyclopedia. Del Rey. fq. 61–62. ISBN 978-0345501073. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Black Adam is number 16 - IGN". www.ign.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)