Adhamije

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xhamia Ebu Hanife në Adhamije
Xhamia Ebu Hanife në vitin 1919
Xhamia Ebu Hanife në vitet 1950

Al-Adhamiyah ( Arabisht الأعظمية ; Al Adhamija ), gjithashtu Azamija, është një lagje qendrore dhe në lindje të qytetit të Bagdadit, Irak . Është një nga nëntë rrethet administrative në Bagdad .

Adhamija ndodhet në veri-perëndim të qendrës së qytetit dhe është një zonë shumë e pasur. Ka 100,000 banorë. Kjo zonë kishte 85% Suni, 15% Shiite para 2003 dhe pushtimit të Irakut. Tani, ajo shërben si një nga disa pikat e refugjatëve për pakicën suni të Bagdadit, dhe është gati tërësisht e banuar nga irakienë suni.

Baza e popullsisë përbëhet nga njerëz me një prapavijë të lartë intelektuale, qofshin ato politikanë, artistë, studiues dhe madje figura sportive. Emri është një referencë për Ebu Hanife en-Numan, i njohur si el-Imam el-adham ( Arabisht Imami i Madh"), një dijetar i njohur dhe themelues i shquar i shkollës islame të jurisprudencës fetare sunite ; hanefite. Xhamia Abu Hanife është një pikë referimi e shquar, e ndërtuar rreth varrit të Ebu Ḥanife an-Numān. [1] [2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lagjja Adhamije daton në periudhën Abaside dhe është një nga zonat më të vjetra të Bagdadit.

2005 , vrapimi ne urën Al-Aimma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Megjithëse Adhamija ka qenë vendi i shumë përplasjeve midis kryengritësve irakenë dhe forcave amerikane, si dhe tensioneve midis forcave shiite të sigurisë dhe banorëve suni, në shtator 2005, banorët e Adhamijes morën meritat sepse shpëtuan qindra jetë shiite. Pelegrinët shiitë, të cilët u kapën në një vrull vrapimi në Urën Al-Aimma, ndërsa vinin nga bregu tjeter i Kadhimijas, filluan të kërcejnë nga ura në përpjekje për të shpëtuar nga shtypja, vetëm për t'u përballur me mbytjen në Tigrin më poshtë. Banorët e Adhamijes notuan në ujëra, duke tërhequr qindra shiitë në breg, ku bashkëqytetarët e tyre i transportuan në spitale dhe xhami. Në disa raste, banorët përdorën dyshekë nga shtretërit e tyre si shtrëngues të improvizuar. Një Sunit adoleshent i quajtur " Othman Ali Abdul Hafez " u mbyt gjatë shpëtimit të njerëzve. [3] Sipas Ministrisë së Brendshme, mbi 900 pelegrinë shiitë vdiqën në vrapimin, me mbi 400 u plagosur. [4]

Lëvizjet e popullsisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familjet shiite të detyruara në 2006 pas ngjarjeve në Samarra u larguan në lagjet shiite si Shaab . Familjet sunite të shpërngulura nga këto zona shiite u vendosën ne lagje. Shumë banorë sunitë të vjetër shkuan jashtë vendit ose mbyllën shtëpitë e tyre ose vendosën që fqinjët e besuar suni të mbronin ata nga popullsia sunite e sapoardhur , nga frika e njerëzve që mund të hyjnë në shtëpi dhe të qëndrojnë atje. Që nga viti 2015, Adhamija mbetet një nga pak rrethet me shumicë Suni në Bagdad.

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Islami në Irak
  • Kadhimiyyah
  • Takimi i Rezistencës (2007), një film dokumentar për luftëtarët e rezistencës në Adhamiyah

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ al-Aadhamy. History of the Great Imam mosque and al-Adhamiyah mosques 1. f. 29. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Al Shakir, Osama S. (20 tetor 2013). "History of the Mosque of Abu Hanifa and its school". Abu Hanifa An-Nu'man Mosque. Marrë më 2017-06-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Sunni rescuer hailed as Iraq hero". BBC News. 5 shtator 2005. Marrë më 2013-11-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Iran blames disaster on 'suspicious hands'". Theage.com.au. 1 shtator 2005. Marrë më 2013-11-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]