Aeroporti Budapest Ferihegy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ferihegy Budapest - Hungaria
Budapest Ferihegy 2A LHBP.JPG

Pamje nga aeroporti Budapest Ferihegy
Aeroporti Budapest Ferihegy is located in Hungaria
Aeroporti Budapest Ferihegy
Aeroporti Budapest Ferihegy
Vendndodhja e aeroportit Budapest Ferihegy
Kodi-IATA BUD
Kodi-ICAO LHBP
Koordinatat 47° 26' 22" Veri
19° 15' 43" Lindje
115m mbi nivelin e detit
Itinerari i trafikut
Largësia nga
qendra e qytetit
16 km
Lidhja me shina Metro-Linja 3
(në planifikim)
Lidhja me rrugë xxx
Operatori lokal Budapest Airport Rt.
Të dhëna bazë
Sipërfaqja 1.515 ha
Terminalet 3
Linjat ajrore 43
Vendet e fluturimit xxx
Pasagjerë 1,33 milion/vit
Transporti ajror rreth 60,000 ton/vit
(posta ajrore=xx.xxx ton)
Lëvizjet e avionit 22-24 (avionë/orë)
Kapaciteti
(pasagjerë në vit)
5,5 milion pasagjerë
(terminalet 2A + 2B)
Të punësuar 14.850 (2004)
Sistemi i pistës
13D/31M 3010 m
13M/31D 3707 m

Aeroporti Ndërkombëtar Ferihegy (hungarisht: Ferihegy Repülőtér) është aeroporti ndërkombëtar i vetëm i kryeqytetit hungarez Budapest, dhe njëkohësisht njëri nga dy aeroportet ndërkombëtare të Hungarisë. Ky aeroport ofron shërbime për transportin civil ajror. Prej këtej mundësohet lidhja me shumë qytete evropiane, si dhe fluturime përtej kontinentit për në Amerikën Veriore, për në Azi dhe Lindje të Mesme.

Ferihegy control tower

Aeroporti gjendet në lindje të qytetit në lagjen XVIII në Pestszentlőrinc. Ai ka tre terminale për përgatitjen e fluturimit të pasagjerëve. Çdo orë zhvillohen rreth 22-24 fluturime. Koordinatat gjeografike janë: 47°26′12.96″N, 19°15′20.13″E Nuk ekziston akoma asnjë linjë hekurudhore që të mundësoje transportimin e pasagjerëve direkt për në aeroportin Ferihegy. Por megjithatë është planifikuar zgjatja e linjës ekzistuese në metron 3. Ndërmarrja e trafikut në Budapest ofron një shërbim urban nga stacioni i fundit (Kőbánya-Kispest) i metro-linjës 3 dhe deri në aeroport. Koha e udhëtimit zgjat rreth 20 minuta. |- |}

Infrastruktura

Terminalet

Në terminalet 2A dhe 2B ka gjithsej 14 gates dhe 50 posicione. Në Ferihegy janë ndërtuar 3 terminale (1, 2A, 2B). Po vazhdojnë planet për ndërtimin e një terminali-cargo.
Terminali 1
Terminali modern u ndërtua në vitin 1985, ai është krijuar exklusivisht për shoqatën shtetërore të fluturimeve Malev.
Terminali 2A
Terminali 2A u ndërtua në vitin 1984.
Terminal 2B
Terminali 2B u ndërtua në vitin 1998.

Linjat ajrore

Në bashkëpunim me MALÉV Hungarian Airlines, e cila e përdor aeroportin Ferihegy si nyje lidhëse për fluturime, ka edhe shumë shoqata të tjera fluturimi, të cilat përdorin këtë aeroport. Më poshtë dhe lista e tyre:
ABC Airlines Aeroflot Aeromexico
Air France Air Malta Air New Zealand
Alitalia American Airlines Austrian Airlines
British Airways Cargolux Carpatair
Chapman Freeborn CSA Cyprus Airways
DHL Egypt Air El Al
Finnair Germanwings KLM
LOT Lufthansa Luxair
Moldavian Airlines Montenegro Airlines Pulkovo Airlines
SAS SN Brussels Airlines Snowflake
Swiss International Airlines TAP Air Portugal Tarom
TNT-Express Worldwide Hungary Kft. Travel Service Tunis Air
Turkish Airlines

Shiko dhe këtu

Lidhje të jashtme
Koordinatat gjeografike: 47° 26' 12" Gjer. Ver., 19° 15' 20"  Gjat. Lind.
47° 26' 12" Gjer. Ver., 19° 15' 20"  Gjat. Lind.