After (film 2019)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
After
Regjia ngaJenny Gage
Skenari nga
 • Susan McMartin
 • Tamara Chestna
 • Jenny Gage
Bazuar nëAfter nga Anna Todd
Prodhuesi
Luajnë
Kinematografia
 • Adam Silver
 • Tom Betterton
MontazhiMichelle Harrison
MuzikaJustin Burnett

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaAviron Pictures
Data e publikimit
8 prill 2019 (Los Anxhelos)
12 prill 2019 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
106 minutes[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$14 milion[2]
Fitimi$69.5 milion[2]

After është një film dramatik romantik amerikan i vitit 2019 me regji nga Jenny Gage dhe shkruar nga Gage, Susan McMartin dhe Tamara Chestna, bazuar në romanin e vitit 2014 me të njëjtin emër nga Anna Todd. Në film luajnë Josephine Langford dhe Hero Fiennes Tiffin dhe ndjek një vajzë adoleshente të papërvojë, e cila fillon të lidhet me një student misterioz gjatë muajve të parë të kolegjit. Kasti përfshin Selma Blair, Inanna Sarkis, Shane Paul McGhie, Pia Mia, Khadijha Red Thunder, Dylan Arnold, Samuel Larsen, Jennifer Beals dhe Peter Gallagher në role dytësore.

After u shfaq premierë në The Grove në Los Anxhelos më 8 prill 2019. Pavarësisht vlerësimeve kryesisht negative nga kritikët, të cilët ndjenin se skenari dhe narrativa e tij magjepsnin marrëdhëniet abuzive, ishte një sukses komercial, duke fituar 69.5 milionë dollarë në mbarë botën kundrejt buxhetit prej 14 milionë dollarësh.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tessa Young e fillon vitin e parë të kolegjit duke u zhvendosur në dhomën e saj të konviktit me ndihmën e nënës së saj, Carol, dhe të dashurit të saj, Noah. Gjatë këtij procesi ajo takohet me shokun e saj të ri të dhomës Steph dhe të dashurën e Steph Tristan. Një ditë më pas, Tessa ndan një takim të shkurtër me mikun e Steph, Hardin Scott. Të nesërmen Steph e bind Tessa të marrë pjesë në një festë ku ajo takohet me miqtë e tjerë të Steph: Zed, Molly dhe Jace, dhe takon Hardin për herë të dytë. Grupi luan të vërtetën ose guximin, gjë që zbulon virgjërinë e Tessa; ajo guxon të puth Hardin por refuzon. Më vonë në festë, Hardin përpiqet të puth Tessa, por ajo refuzon përparimet e tij dhe largohet.

Të nesërmen Tessa takohet me Landon, një shok klase që ajo takoi në ditën e saj të parë të mësimit, i cili i zbulon asaj se ai dhe Hardin së shpejti do të bëhen njerkë, me nënën e tij të fejuar me babain e Hardinit. Pas një debati në klasë, Hardin përsëri i afrohet Tessa-s dhe këmbëngul që të fillojnë nga e para, duke e ftuar atë në një liqen aty pranë. Teksa notojnë, Hardin puth Tessa-n duke i thënë se nuk mund të mbeten vetëm miq. Më vonë, të dy takohen me Molly dhe Zed në një darkë, pas së cilës Tessa premton t'i tregojë të dashurit të saj për puthjen që ndau me Hardin. Hardin i thotë asaj të mos e bëjë këtë, duke i thënë se nuk takohet, duke e zhgënjyer Tessa-n. Noah befason Tessa-n me një vizitë dhe të dy përjetojnë një mbrëmje së bashku rreth një zjarri. Në një lojë "thith dhe goditje" në festën e zjarrit, Jace dështon qëllimisht në mënyrë që të puth Tessa, duke e bërë Hardin xheloz dhe duke çuar në një konfrontim fizik. Ndërsa Noah fle në shtratin e Tessa-s pas festës, ajo niset për të kontrolluar Hardin, i cili ka shkatërruar shtëpinë në një tërbim të dehur. Ajo e ngushëllon atë dhe të dy puthen.

Të nesërmen Tessa kthehet në konviktin e saj për të kontrolluar Noah, i cili zbulon lidhjen e saj me Hardin dhe e lë atë, zemërthyer. Tessa dhe Hardin më në fund vendosin të takohen, por nëna e saj e kërcënon se do ta ndërpresë atë financiarisht nëse vazhdon lidhjen, duke besuar se Hardin ka një ndikim të keq. Hardin gjen një apartament që të dy të jetojnë së bashku dhe ata marrin pjesë në dasmën e babait të tij. Hardin tregon se babai i tij ishte i dehur dhe se nëna e tij u sulmua nga disa burra që i ati provokoi ndërsa ishte i dehur. Tessa e ngushëllon atë dhe të dy kthehen në banesën e tyre për të bërë seks (Tessa humbet virgjërinë e saj).

Më vonë, Tessa shqetësohet për mesazhet e dërguara Hardinit nga Molly; Tesa përpiqet të përballet me të, por ai e shkarkon atë dhe largohet. Pasi largohet nga apartamenti në kërkim të tij, Tesa e gjen në një darkë me Molly, Zed, Steph dhe Jace. Molly zbulon mizorisht qëllimet e vërteta të Hardinit duke i treguar Tessa-s një video nga festa e parë ku morën pjesë, duke i thënë se Hardin e ndoqi Tessa-n vetëm si një sfidë, duke synuar ta bënte atë të dashurohej me të përpara se t'i thyente zemrën. Hardin përpiqet të bindë Tessa-n se qëllimet e tij ndryshuan pasi e njohu, por Tessa i jep fund lidhjes së tyre.

Tesa me zemër të thyer kthehet në shtëpi për t'u pajtuar me nënën e saj dhe Noahun, të cilët të dy e falin. Në javët në vijim, Tessa ndërpret lidhjet me Steph dhe grupin e saj të miqve, duke intervistuar përfundimisht për një praktikë në Vance Publishing. Përpara se ajo të largohet nga kolegji në fund të semestrit, pedagogu i Tessa-s i dorëzon asaj një ese të shkruar nga Hardin, në të cilën ai rrëfen dashurinë e tij për Tessa-n; pasi e lexoi, Tesa kthehet në liqen për të takuar Hardin.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vazhdimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në maj 2019, u njoftua një vazhdim, me Langford dhe Fiennes Tiffin që u kthyen në rolet e tyre përkatëse.[3] After We Collided u publikua më 2 shtator 2020, me aktorët Dylan Sprouse, Charlie Weber, Rob Estes, Louise Lombard, Candice King, Karimah Westbrook dhe Max Ragone.

Një vazhdim i dytë, After We Fell, lëshuar më 1 shtator 2021. Një vazhdim i tretë, After Ever Happy, ka përfunduar dhe u publikua më 7 shtator 2022.[4] Një tjetër vazhdim dhe paraardhës janë në zhvillim e sipër.[5]

Më 24 gusht 2022, u njoftua se ka përfunduar xhirimet e një vazhdimi të katërt të titulluar After Everything. Langford dhe Fiennes Tiffin janë të vendosur të ripërsërisin rolet e tyre. Seksioni i pestë dhe i fundit në serinë e filmit After, do të jetë i vetmi film që nuk bazohet në një libër të serisë.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "After" (në anglisht). British Board of Film Classification. Marrë më 5 gusht 2019.
 2. ^ a b "After (2019)". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 31 maj 2019.
 3. ^ Tartaglione, Nancy (19 maj 2019). "Voltage Heats Up 'After' Sequel; Josephine Langford & Hero Fiennes Tiffin Returning – Cannes" (në anglisht).
 4. ^ D'Alessandro, Anthony (8 shtator 2020). "'After' Sequels 'After We Fell' & 'After Ever Happy' Going Into Production; Castille Landon To Direct – Updated". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 14 shtator 2020.
 5. ^ "'After' Franchise Expands with Prequel & Sequel; Castille Landon Set as Director & Writer" (në anglisht). 19 prill 2021.
 6. ^ Fuentes, Tamara (24 gusht 2022). "Everything We Know About 'After Everything,' the Fifth Movie in the 'After' Franchise". Cosmopolitan (në anglisht).