After We Collided

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
After We Collided
Regjia ngaRoger Kumble
Skenari nga
Bazuar nëAfter We Collided nga Anna Todd
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaLarry Reibman
MontazhiAnita Brandt-Burgoyne
MuzikaJustin Burnett

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaOpen Road Films
Data e publikimit
2 shtator 2020 (Territoret e zgjedhura)
23 tetor 2020 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
105 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$14 milion[1]
Fitimi$48 milion[2][3]

After We Collided është një film dramatik romantik amerikan i vitit 2020 me regji nga Roger Kumble dhe shkruar nga Anna Todd dhe Mario Celaya. Bazuar në romanin e vitit 2014 me të njëjtin emër nga Todd, është vazhdimi i After (2019) dhe pjesa e dytë e përgjithshme në serinë e filmave After. Në film luajnë Josephine Langford dhe Hero Fiennes Tiffin duke ripërsëritur rolet e tyre si Tessa Young dhe Hardin Scott, respektivisht, me Dylan Sprouse, Shane Paul McGhie, Candice King, Khadijha Red Thunder, Inanna Sarkis, Samuel Larsen, dhe Selma Blair në role dytësore.

After We Collided u shfaq premierë në territore të zgjedhura më 2 shtator 2020, përpara se të dilte njëkohësisht në kinema dhe video sipas kërkesës në Shtetet e Bashkuara më 23 tetor 2020, nga Open Road Films. Ashtu si paraardhësi i tij, filmi mori vlerësime dërrmuese negative nga kritikët, ku shumë kritikuan komplotin, personazhet, aktrimin dhe portretizimin magjepsës të marrëdhënieve toksike. Pavarësisht kësaj, ai ishte një sukses në arkë, duke fituar 48 milionë dollarë në mbarë botën.

Filmi u pasua nga një numër vazhdimesh duke përfshirë, After We Fell në shtator 2021, dhe After Ever Happy në shtator 2022. Një pjesë e pestë e titulluar After Everything është aktualisht në post-produksion, ndërsa një paraardhës dhe vazhdim shtesë i përqendruar rreth fëmijëve të personazhet kryesore të serialit janë gjithashtu në zhvillim.[4]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një muaj pas ndarjes së tij me Tessa Young, Hardin Scott takon një të pastrehë të panjohur, të cilin ai e kundërshton pasi burri përpiqet t'i bëjë një pyetje. Në ditën e saj të parë si praktikante në Vance Publishing, Tessa ndan një takim të vështirë me kolegun Trevor Matthews. I impresionuar me punën e saj, pronari i Vance, Christian Vance, çon Tessa, Trevor dhe sekretaren dhe të dashurën e tij Kimberly në një ngjarje pune në zonën e Seattle. Në një klub nate, Tessa dhe Trevor lidhen dhe i bëjnë përshtypje një biznesmeni që mendon për një investim në Vance. Tesa e dehur thërret Hardinin, duke e detyruar atë ta gjurmojë. Ai mbërrin në dhomën e saj të hotelit për të gjetur një Trevor gjysmë të veshur (rrobat e të cilit po thaheshin pasi Tessa aksidentalisht derdhi verë mbi to). Hardin e dëbon Trevorin nga dhoma dhe Tessa përleshet me Hardinin përpara se të dy të bëjnë seks.

Të nesërmen në mëngjes, Hardin dhe Tessa zihen përsëri përpara se Tessa dhe Trevor të largohen me Vance, i cili informon praktikantët e tij se ka siguruar financim nga biznesmeni. Tessa dhe Hardin pendohen secila për vendimin e tyre për t'i dhënë fund marrëdhënies së tyre. Kur Tessa kthehet në apartamentin që ndante me Hardinin për të marrë disa sende, Hardin hyn në apartament me nënën e tij Trish, e cila supozon se të dy janë ende në lidhje. Tessa luan së bashku dhe zbulon se asaj i pëlqen të kalojë kohë me Hardin dhe Trish, të cilët i zbulojnë Tessa-s burimin e çështjeve të personalitetit të Hardinit: ai është i traumatizuar pasi shikon Trishin të përdhunohej dhunshëm nga burra të cilëve babai i tij Ken u detyrohej para. Të nesërmen, ditëlindja e saj, Tessa viziton shtëpinë e nënës së saj Carol dhe takohet me ish të dashurin e saj Noah. Të dy zbulojnë aksidentalisht se babai i humbur prej kohësh i Tessa-s kishte vizituar shtëpinë në një përpjekje për ta parë atë. Duke u ndjerë e tradhtuar, Tesa kthehet në apartamentin e Hardinit dhe rifillon një marrëdhënie me të.

Në ditën e Krishtlindjes, Hardin, Tessa dhe Trish marrin pjesë në një festë festash te babai i Hardinit, Ken. I zemëruar me gatishmërinë e dukshme të Kenit për të falur veten për rolin e tij në sulmin ndaj Trishit, Hardin dehet dhe sulmon Kenin. Tessa ia përshkruan incidentin Trevorit, i cili e paralajmëron se marrëdhënia e saj me Hardin nuk do të përfundojë mirë. Vance kontakton Tessa-n për ta informuar se kompania e tij po zgjerohet dhe po zhvendoset në Seattle dhe i ofron asaj një punë atje. Në natën e Vitit të Ri, Tessa dhe Hardin marrin pjesë në një festë të organizuar në një shtëpi familjare universitare, ku ata rilidhen me një numër ish miqsh të tyre të kolegjit. Secila keqinterpreton një bisedë të mbajtur nga tjetri: Tessa supozon se Hardin po e tradhton kur ajo e sheh atë duke kërkuar faljen e një vajze tjetër me të cilën ai kishte qenë i përfshirë më parë, dhe Hardin mëson aksidentalisht ofertën e Vance dhe arrin në përfundimin se Tessa do ta lërë atë për Trevor. Tessa dhe Hardin luftojnë dhe Tessa shpërthen. Hardin sheh mesazhe falje të dërguara nga Tessa të nesërmen pasi ka ngarkuar telefonin e tij. Ai telefonon Tessa-n, dhe ajo zgjat telefonin e saj teksa ngiste dhe përfshihet në një aksident automobilistik që e lë të plagosur.

I shkatërruar nga përgjegjësia e tij indirekte për aksidentin, Hardin vendos t'i japë fund marrëdhënies, por Trish e largon atë. Ai garon në festën e lamtumirës së Vance, ku Vance i propozon Kimberly. Tessa lufton me Hardin edhe një herë përpara se të vendosë të vazhdojë të takohet me të. Një natë diku më pas, njeriu i pastrehë që foli me Hardinin më herët përballet me të dy dhe zbulon identitetin e tij: ai është babai i Tessa.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç kësaj, Anna Todd, shkrimtarja e romanit dhe bashkë-skenariste e filmit, ka një paraqitje të shkurtër si mbrojtëse e klubit.

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në maj 2019, u konfirmua se ishte planifikuar një vazhdim i filmit After me Josephine Langford dhe Hero Fiennes Tiffin që do të ripërsërisnin respektivisht rolet e tyre si Tessa Young dhe Hardin Scott.[5]

Më 4 gusht, u njoftua se Roger Kumble do të drejtonte vazhdimin.[6] Më 5 gusht, u njoftua se Dylan Sprouse ishte hedhur si Trevor, bashkëpunëtor i Tessa.[7] Më 15 gusht, [Charlie Weber (aktor)|Charlie Weber]], Rob Estes, Louise Lombard, Candice King, Karimah Westbrook dhe Max Ragone u njoftuan për të luajtur përkatësisht Christian Vance, Ken Scott, Trish, Kim, Karen dhe Smith.[8] Estes dhe Westbrook zëvendësuan Peter Gallagher dhe Jennifer Beals si Ken dhe Karen Scott respektivisht.

Xhirimet filluan në gusht 2019 në Atlanta, Georgia.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Atom staff (22 shtator 2021). "'After We Fell': How The 'After' Franchise Became A Phenomenon". Atom Tickets Insider (në anglisht). Marrë më 25 gusht 2022.
  2. ^ "After We Collided (2020)". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 11 nëntor 2020.
  3. ^ "After We Collided (2020)". The Numbers (në anglisht). Marrë më 11 nëntor 2020.
  4. ^ D'Alessandro, Anthony (19 prill 2021). "'After' Franchise Expands With Prequel & Sequel; Castille Landon Set As Director & Writer". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 19 prill 2021.
  5. ^ Tartaglione, Nancy (19 maj 2019). "Voltage Heats Up 'After' Sequel; Josephine Langford & Hero Fiennes Tiffin Returning – Cannes". Deadline Hollywood (në anglisht).
  6. ^ D'Alessandro, Anthony (7 gusht 2019). "'Cruel Intentions' Director Roger Kumble Takes On After Sequel After We Collided Starring Dylan Sprouse". Deadline Hollywood (në anglisht).
  7. ^ Logan, Elizabeth (5 gusht 2019). "Dylan Sprouse Will Play 'F-cking Trevor' In The After Sequel". W (në anglisht). Marrë më 5 gusht 2019.
  8. ^ D'Alessandro, Anthony (15 gusht 2019). "'After We Collided' Rounds Out Cast With Charlie Weber, Louise Lombard, Candice King & More". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 16 gusht 2019.
  9. ^ Xidias, Angelica (6 gusht 2019). "Dylan Sprouse has been cast in the sequel of After". Vogue Australia (në anglisht). Marrë më 16 gusht 2019.