After We Fell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
After We Fell
Regjia ngaCastille Landon
Skenari ngaSharon Soboil
Bazuar nëAfter We Fell nga Anna Todd
Prodhuesi
Luajnë
Kinematografia
  • Rob C. Givens
  • Joshua Reis
MontazhiMorgan Halsey
MuzikaGeorge Kallis

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga
Data e publikimit
1 shtator 2021 (Evropë)
30 shtator 2021 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
99 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Fitimi$21.6 milion[1][2]

After We Fell është një film dramatik romantik amerikan i vitit 2021 me regji nga Castille Landon, nga një skenar i Sharon Soboil. Bazuar në romanin e vitit 2014 me të njëjtin emër nga Anna Todd, ai shërben si vazhdim i After We Collided, dhe është pjesa e tretë në përgjithësi në serinë e filmave After. Luajnë Josephine Langford dhe Hero Fiennes-Tiffin, duke ripërsëritur rolet e tyre si Tessa Young dhe Hardin Scott, respektivisht; komploti përfshin përgatitjet e Tessa për një punë në Seattle, ardhjen e babait të saj dhe zbulimet për familjen e Hardin, të gjitha këto që kërcënojnë marrëdhënien e çiftit.Louise Lombard, Rob Estes, Arielle Kebbel, Chance Perdomo, Frances Turner, Kiana Madeira, Carter Jenkins dhe Mira Sorvino shfaqen në role dytësore.

Xhirimet u zhvilluan në Sofje, Bullgari në fund të vitit 2020 dhe u shkrep krah për krah me vazhdimin e saj, After Ever Happy. Për shkak të konflikteve të orarit dhe kufizimeve të udhëtimit gjatë pandemisë COVID-19, disa personazhe u ndryshuan. Filmi u shfaq në teatër në shumë vende evropiane më 1 shtator 2021 dhe në Shtetet e Bashkuara më 30 shtator nga Vertical Entertainment dhe Fathom Events. Ashtu si paraardhësit e tij, ai mori vlerësime negative, me kritika për skenarin dhe aktrimin. After Ever Happy, është planifikuar të dalë në vitin 2022; ndërsa një film i pestë i titulluar After Everything është aktualisht në post-produksion, si dhe një paraardhës dhe një vazhdim shtesë i përqendruar rreth fëmijëve të personazheve kryesore të serialit janë gjithashtu në zhvillim.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një rikthim, Carol Young përzë burrin e saj Richard nga shtëpia e tyre për shkak të alkoolizmit të tij, pavarësisht lutjeve të Tessa që ai të qëndronte. Aktualisht, Tessa dhe i dashuri i saj Hardin Scott sjellin një Richard tani të pastrehë në apartamentin e tyre. Tessa dëshiron të lërë të atin të qëndrojë në mënyrë që ajo të mund të krijojë një marrëdhënie me të, ndërsa Hardin nuk i beson Richardit, madje i ofron para për t'u larguar. Richard refuzon paratë, duke shpjeguar se ai dëshiron vetëm të korrigjojë. Tessa dhe Landon, njerku i Hardinit, diskutojnë lëvizjen e Tessa në Seattle për të qenë më afër punëdhënësit të saj Vance Publishing. Hardin mbërrin dhe debaton me Tessa-n mbi lëvizjen; ai shpresonte të transferohej me Tessa-n në Londër pas diplomimit. Pas një telefonate me nënën e tij Trish, e cila i kërkon Hardinit të marrë pjesë në dasmën e saj të ardhshme dhe flet për marrëdhënien e saj të ngushtë me pronarin e Vance, Christian Vance, Hardin e shoqëron Richardin në një bar, ku ata grinden me një kalimtar për komentet e turpshme për Tessa-n. . Të nesërmen, Richard vendos të largohet nga apartamenti, ndërsa Hardin dhe Tessa grinden përsëri për lëvizjen e saj në Seattle. Kimberley, e fejuara e Vance, i ofron të lejojë Tessa dhe Hardin të qëndrojnë me çiftin në Seattle, pas së cilës Hardin i kërkon falje Tessa-s.

Tessa dhe Hardin shoqërojnë babanë e Hardinit, Ken, njerkën e tij, Karen dhe Landon në shtëpinë e familjes në liqen për një pushim fundjavë. Hardin hedh disa nga armiqësitë e tij të mëparshme ndaj familjes së tij, duke u afruar më shumë me ta. Ndërsa familja është jashtë për darkë, Hardin takon një mikeshë të vjetër, Lillian, të cilën e prezanton me Tessa-n. Tessa bëhet xheloze për vëmendjen që Lillian merr nga Hardin dhe fillon të flirtojë me kamerierin e tyre Robert. Pasi ka bërë seks në një vaskë të nxehtë, Hardin pyet Tessa-n nëse ka pasur ndonjëherë ndjenja emocionale ndaj kolegut të saj, Trevor. Tessa pranon se ajo e bëri për një kohë të shkurtër, duke bërë që Hardin të largohej. Kur Hardin i thotë Tessa-s se është me Lillian-in, Tessa shkon në restorant nga më parë dhe flirton me Robertin, i cili i jep asaj numrin e tij të telefonit. Hardin dhe Lillian mbërrijnë, dhe Lillian shpjegon se ajo është gay dhe kështu nuk ka asnjë interes romantik apo seksual për Hardin. Kur Hardin gjen numrin e telefonit të Robertit në sendet e Tessa-s të nesërmen, të dy largohen herët nga shtëpia e liqenit.

Pas lëvizjes së saj në Seattle, Tessa dhe Hardin nuk flasin për disa ditë; Hardin gjen ditarin e Tessa-s, ku ajo përshkruan gjithë dhimbjen e shkaktuar nga marrëdhënia e saj me Hardin. Përfundimisht, të dy pajtohen dhe Hardin merr boksin si një mënyrë për të zgjidhur problemet e tij të zemërimit. Vance dhe Kimberly i thonë Tessa-s se janë në pritje të një fëmije. Kur Hardin ka një makth kur Tessa e tradhton, ai e befason Tessa-n në Seattle, pranon se ka lexuar ditarin e saj dhe i kërkon falje që i ka shkaktuar dhimbje. Pasi kaluan pak kohë së bashku në Seattle, Hardin kthehet në shtëpi, ku gjen Richardin në banesën e tij, të rrahur brutalisht. Richard shpjegon se ai ishte sulmuar nga burra të cilëve u kishte borxh para; Hardin i ofron Riçardit një orë për të shlyer borxhin. Kur Tessa viziton gjinekologun e saj për të filluar kontrollin e lindjes, ajo informohet se, për shkak të një problemi me qafën e mitrës, ajo mund të mos mbesë kurrë shtatzënë. Hardin i thotë Tessa-s se ka në plan të transferohet në Seattle pas dy muajsh.

Hardin përfundimisht pranon të marrë pjesë në dasmën e nënës së tij në Londër, duke marrë Tessa me vete dhe duke i treguar asaj qytetin e tij të lindjes. Një natë para dasmës, Hardin kap Trish dhe Vance duke bërë seks, duke shkaktuar një sherr mes të treve. Trish dhe i fejuari i saj martohen të nesërmen. Tessa ulet me Kimberley, ku Kimberley pranon se ajo e di për pabesinë e Vance, por se ajo e do atë dhe nuk mund të qëndrojë e zemëruar me të. Hardin diskuton ngjarjet e natës së kaluar me Vance në një bar lokal. Kimberly i thotë Tessa-s dhe Vance i thotë Hardinit se Vance është babai i vërtetë i Hardinit. Lajmi trondit Tessa dhe zemëron Hardin, i cili del i inatosur nga lokali. Tesa gjen Hardin dhe të dy përqafohen me pasion në rrugë.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhirimet për After We Fell dhe vazhdimin e tij After Ever Happy filluan në Sofje, Bullgari, në shtator 2020.[3] Më vonë u njoftua se personazhet e Kimberley, Christian Vance, Carol Young, Landon Gibson dhe Karen Scott u riformuluan sepse aktorët origjinal nuk mund të udhëtonin në Bullgari për shkak të pandemisë COVID-19 ose se ata tashmë ishin të angazhuar në projekte të tjera.[4][5][6][7]

Castille Landon drejtoi filmin duke përdorur një skenar të shkruar nga Sharon Soboil. Filmi u prodhua nga Jennifer Gibgot, Brian Pitt, Aron Levitz i Wattpad, Benjamin Dherbecourt, Mark Canton i CalMaple dhe Courtney Solomon.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "After We Fell (2021)". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 29 tetor 2021.
  2. ^ "After We Fell (2021)". The Numbers (në anglisht). Marrë më 29 tetor 2021.
  3. ^ "A New Picture On Set Of After We Fell In Bulgaria Has Fans Anticipating Release Date" (në anglisht). Capital FM. Marrë më 19 korrik 2021.
  4. ^ Smith, Katie Louise. "After We Fell cast: Four actors replaces four actors ahead of filming final two movies". PopBuzz (në anglisht). Marrë më 19 korrik 2021.
  5. ^ Musgrave-Johnson, Devon (31 maj 2021). "After We Fell Movie Image Reveals New Look At Carter Jenkins' Robert". Screen Rant (në anglisht). Marrë më 19 korrik 2021.
  6. ^ Fuentes, Tamara (8 tetor 2020). ""Chilling Adventures of Sabrina" Star Chance Perdomo Joins "After" Film Series". Seventeen (në anglisht). Marrë më 19 korrik 2021.
  7. ^ "Film and TV Projects Going Into Production - After Ever Happy". Variety Insight (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2021. Marrë më 30 prill 2021.
  8. ^ Lovitt, Maggie (15 korrik 2021). "First 'After We Fell' Trailer Reveals Tessa and Hardin's Relationship Reaching a Fever Pitch". Collider (në anglisht). Marrë më 22 shtator 2021.