Josephine Langford

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Josephine Langford
Langford in 2021
U lind në
Josephine Eliza Langford[1]

(1997-08-18) 18 gusht 1997 (26 vjeç)[2]
Perth, Australi
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2007–tani
Të afërmKatherine Langford (motër)

Josephine Eliza Langford (lindi më 18 gusht 1997) është një aktore australiane më e njohur për rolin e saj kryesor si Tessa Young në serinë e filmave After. Ajo gjithashtu portretizoi Emma Cunningham në filmin e Netflix Moxie. Ajo gjithashtu luajti rolin Zoey në filmin e ardhshëm të Amazon Prime Video The Other Zoey dhe Katy Gibson në Gigi & Nate.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Langford lindi në Perth, Australia Perëndimore,[1] dhe u rrit në Applecross,një periferi buzë lumit të Perthit.[3][4] Ajo është vajza më e vogël e Stephen Langford, një mjek fluturues dhe drejtor i shërbimeve mjekësore në Royal Flying Doctor Service të Operacioneve Perëndimore,[5] dhe Elizabeth Green, një pediatre.[6] Motra e saj e madhe, Katherine Langford, është gjithashtu aktore.

Si fëmijë, Langford u interesua për muzikën dhe luajti saksofon, violinë dhe piano.[7] Ajo gjithashtu ka luajtur kriket në fëmijërinë e saj. Në vitin 2008, në moshën 10-vjeçare, Langford shkroi dhe performoi një këngë të quajtur "Shadows" për një konkurs muzikor, e cila i dha asaj titullin "Kënga e Vitit".[8] Ajo shkroi edhe dy këngë të tjera, "Lonely" (2007) dhe "Sea Shanty" (2008).

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Langford filloi të merrte klasa aktrimi në moshën 13 vjeçare.[3] Në vitin 2012, ajo filloi të merrte klasa aktrimi në Shkollën e Filmit në Perth.[9] Në moshën 14-vjeçare, ajo filloi të shfaqej në disa filma të shkurtër si Sex Ed (2013), When Separating (2013), dhe Gypsy Blood (2014).[10] Ajo bëri debutimin e saj në ekran në filmin Pulse (2017), i cili u shfaq në festivale filmi.[11] Ajo luajti gjithashtu si një aktore dytësore në të njëjtin vit në filmin horror amerikan Wish Upon, duke aktruar së bashku me Joey King.[12][13] Ajo gjithashtu bëri debutimin e saj televiziv në vitin 2017 në serialin australian Wolf Creek.

Në korrik 2018, Langford u luajt në rolin e Tessa Young në filmin After, bazuar në romanin fiktiv për të rritur të vitit 2014 me të njëjtin emër, shkruar nga Anna Todd.[14][15][16] Filmi u shfaq premierë në vitin 2019,[17] dhe fitoi 69.7 milionë dollarë në mbarë botën.[18] Ajo fitoi Teen Choice Award për rolin e saj si Tessa.[19] Josephine Langford ripërsëriti rolin në vazhdimin, After We Collided, i cili u publikua në shtator 2020.[20][21] Në vitin 2019, Langford u shfaq gjithashtu në serialin televiziv amerikan të antologjisë horror në internet Into the Dark si Clair. Në nëntor 2019, Langford u luajt si Emma Cunningham në filmin e Netflix Moxie, i cili bazohet në romanin me të njëjtin emër të shkruar nga Jennifer Mathieu.[22] Pjesa e katërt në serinë After, After We Fell, u publikua në vitin 2021.[23] After Ever Happy u publikua në vitin 2022.[24] Filmi i pestë dhe i fundit, After Everything, u publikua në vitin 2023.[25]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
2017 Wish Upon Darcie Chapman
2019 After Tessa Young
2020 After We Collided Tessa Young
2021 Moxie Emma Cunningham
2021 After We Fell Tessa Young
2021 The Great Gatsby Live Read! Jordan Baker
2022 Gigi & Nate Katy Gibson
2022 After Ever Happy Tessa Young
2023 After Everything Tessa Young
2023 The Other Zoey Zoey Miller
Viti Titulli Roli Shënimet
2017 Wolf Creek Emma Webber Episodet: "Journey", "Outback"
2019 Into the Dark Clair Singer Episodi: "They Come Knocking"
2020 Day by Day Lucy Roli i zërit; episodi: "At the Peak of It All"
Belle Williams Roli i zërit; episodet: "Class of 2020: Prom", "Class of 2020: Graduation"

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Nominuar Rezultati
2019 Teen Choice Awards Choice Drama Movie Actress After Fitues/e[26]
2021 Just Jared Awards Aktorja e Preferuar e vitit 2021 Herself Fitues/e[27]
2022 Just Jared Awards Aktorja e Re e Preferuar e vitit 2022 Herself Fitues/e[28]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Josephine Langford". TV Guide (në anglisht). Marrë më 15 gusht 2023.
 2. ^ "Famous birthdays for Aug. 18: Robert Redford, Josephine Langford" (në anglisht). UPI. 18 gusht 2022. Marrë më 16 gusht 2023.
 3. ^ a b Campbell, Kate (2 dhjetor 2018). "From Applecross to Hollywood star". PerthNow (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2019. Marrë më 1 korrik 2019.
 4. ^ McCarthy, Lauren (12 prill 2019). "Is Josephine Langford Poised to be the Next Kristen Stewart?". W Magazine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2019. Marrë më 1 korrik 2019.
 5. ^ Wynne, Emma (26 nëntor 2015). "Local hero's 32 years saving lives in the air". ABC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 shtator 2018. Marrë më 1 korrik 2019.
 6. ^ "The Author - Parenting Is Forever". parentingisforever.com.au (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2019. Marrë më 21 qershor 2019.
 7. ^ "Josephine Langford: chi è l'attrice protagonista di After". tg24.sky.it (në italisht). 12 prill 2019.
 8. ^ Josephine Langford "Shadows"
 9. ^ "Our Student Josephine Langford Stars in the Movie "After"". Marbella Film School (në 4n). 25 prill 2019.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (lidhja)
 10. ^ "Perth star Josephine Langford is set to star in this steamy movie". celebrity.nine.com.au (në anglisht). 23 nëntor 2018. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2019. Marrë më 1 korrik 2019.
 11. ^ "How tall is Josephine Langford?". PopBuzz (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2019. Marrë më 1 korrik 2019.
 12. ^ "Josephine Langford Set to Become Hollywood's "It Girl" | BLOUIN ARTINFO". blouinartinfo.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2019. Marrë më 1 korrik 2019.
 13. ^ "Josephine Langford Is Ready for the After Effect" (në anglisht). Yahoo! Finance. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2019. Marrë më 2 korrik 2019.
 14. ^ Fleming, Mike Jr. (9 korrik 2018). "Josephine Langford Set To Star As Tessa In 'After,' Movie Adaptation Of Anna Todd's YA Phenom Novels". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 21 qershor 2019.
 15. ^ Schulman, Alissa. "After's Josephine Langford Is Ready For Her Close-Up" (në anglisht). MTV News. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2019. Marrë më 1 korrik 2019.
 16. ^ "Katherine Langford's Sister Was Just Cast In A Harry Styles Inspired Fanfic Movie". PopBuzz (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2019. Marrë më 1 korrik 2019.
 17. ^ Chambers, Hannah (12 prill 2019). "'After' Star Josephine Langford Spills On Bad Boys, Steamy Sex Scenes and That Harry Styles Drama". Cosmopolitan (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2019. Marrë më 2 korrik 2019.
 18. ^ "After (2019) (2019) - Box Office Mojo". boxofficemojo.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 1 korrik 2019.
 19. ^ Moreau, Jordan (19 qershor 2019). "'Avengers: Endgame,' 'Riverdale,' 'Aladdin' Top 2019 Teen Choice Award Nominations" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2019. Marrë më 1 korrik 2019.
 20. ^ Tartaglione, Nancy (19 maj 2019). "Voltage Heats Up 'After' Sequel; Josephine Langford & Hero Fiennes Tiffin Returning – Cannes" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 1 korrik 2019.
 21. ^ Chambers, Hannah (20 maj 2019). "'After' Is Officially Getting a Sequel! Here's What You Need to Know". Cosmopolitan (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 2 korrik 2019.
 22. ^ N'Duka, Amanda (5 nëntor 2019). "'After' Star Josephine Langford Joins Amy Poehler's 'Moxie'". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2019. Marrë më 17 nëntor 2019.
 23. ^ Sarah El-Mahmoud (2021-08-02). "After We Fell: Release Date, Cast And Other Quick Things We Know About The New After Movie". CINEMABLEND (në anglisht). Marrë më 2023-08-28.
 24. ^ "After Ever Happy Movie OTT Release Date - OTT Platform Name". ottarasan.com (në anglisht). 2023-06-09. Marrë më 2023-08-28.
 25. ^ "When Will After 5 Be Released And What Can We Expect From The After Everything Trailer?" (në anglisht). 2023-05-02. Marrë më 2023-08-28.
 26. ^ August 11, Rachel Yang; EDT, 2019 at 08:06 PM. "Teen Choice Awards 2019: See the full list of winners and nominees". EW.com (në anglisht). Marrë më 2023-06-09.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 27. ^ Just Jared on twitter Twitter. Retrieved 9 June 2023.
 28. ^ Just Jared on twitter Twitter. Retrieved 9 June 2023.