Katherine Langford

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Katherine Langford
Langford më 2018
U lind në29 prill 1996 (25 vjet)
Perth, Australi
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2015–prezent
Të afërmJosephine Langford (motër)

Katherine Langford (lindi më 29 prill 1996)[1] është një aktore australiane. Pasi u shfaq në disa filma të pavarur, ajo pati përparimin e saj duke luajtur si Hannah Baker në serialin televiziv Netflix 13 Reasons Why (2017–2018), i cili i dha asaj një nominim për Çmimin Golden Globe.[2] Ajo vazhdoi të shfaqej në filmat Love, Simon (2018) and Knives Out (2019), dhe kryeson komedinë e errët Spontaneous (2020) dhe gjithashtu ka luajtur në serialin Cursed (2020) që u transmetua në Netflix.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Langford lindi në Perth, Australia Perëndimore[1] dhe u rrit në Applecross, një periferi buzë lumit të Perthit.[3] Ajo është vajza më e madhe e Elizabeth Langford (mbiemri i vajzërisë Green), një pediatre, dhe Stephen Langford, një mjek fluturues dhe drejtor i shërbimeve mjekësore në Royal Flying Doctor Service. Motra e saj më e vogël, Josephine Langford, është gjithashtu një aktore.

Langford filloi mësimet e zërit me Heidi Lake në vitin 2005 dhe mori trajnime vokale klasike, xhaz dhe bashkëkohore. Asaj iu ofrua një vend në Perth Modern School për vitet e saj të shkollës së mesme, ku studioi muzikë dhe dramë, dhe ishte kapitene sportive dhe notare e renditur në nivel kombëtar.

Fillimisht gjatë kohës së saj në shkollën e mesme, Langford ishte e interesuar për mjekësi dhe politikë përveç teatrit muzikor. Në vitin 2012 si adoleshente, Langford mori pjesë në një koncert të Lady Gaga, Born This Way Ball, i cili e frymëzoi atë të mësonte të luante piano. Ajo ndau video të saj duke kënduar tre këngë origjinale që ajo shkroi: "I've Got a Crush on Zoe Bosch," "Young and Stupid," dhe "3 Words."[4][5] "Young and Stupid" është një këngë kundër vetëvrasjes që ajo shkroi në vitin 2013 pasi tre adoleshentë të Perthit morën jetën. Për vitin e saj të fundit në Perth Modern, Langford ndaloi notin dhe e kaloi fokusin e saj në muzikë dhe performancë. Ajo ishte e suksesshme në një numër konkursesh muzikore eisteddfod dhe drama. Langford u shfaq në prodhimin e shkollës të Hotel Sorrento në 2013[6][7] dhe u diplomua po atë vit.

Nga viti 2014 deri më 2015, Langford studioi në Akademinë kryesore të Arteve të Kërcimit dhe Teatrit, me diplomë në Teatrin e Muzikës dhe u shfaq në një produksion të Godspell. Më pas, ajo ishte një nga pesë studentët e përzgjedhur për të marrë pjesë në Rezidencën e Aktorëve të Avancuar të Institutit Kombëtar të Artit Dramatik (NIDA) në 2015. Përveç kësaj, Langford iu dha një vend në Akademinë e Programimit të Australisë Perëndimore. Në të njëjtin vit, ajo u trajnua në Akademinë e Aktrimit të Ekranit të Nicholson dhe portretizoi rolin e zonjës së Juan Perón në prodhimin e saj të vitit 2015 të Evita. Langfordit iu ofrua një pozicion në programin Bachelor i Arteve në aktrim në Akademinë e Arteve Performuese të Australisë Perëndimore dhe synonte të fillonte studimet në vitin 2016. Megjithatë, ajo nuk u regjistrua kurrë dhe përkundrazi ndoqi role profesionale.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Langford u shfaq fillimisht në disa filma të vegjël të pavarur, duke përfshirë Story of Miss Oxygen (2015), Imperfect Quadrant (2016), dhe Daughter (2016).[6][8] Ajo portretizoi personazhin kryesor në filmin Daughter, i cili debutoi në Festivalin e Filmit në Kanë 2016. Në vitin 2016, pas refuzimit të ofertës nga Akademia e Arteve Performuese të Australisë Perëndimore, Langford bëri audicionin për Will, një serial televiziv i përqendruar në jetën e re të William Shakespeare. Ajo nuk e mori rolin.[9]

Langford më pas u hodh në rolin e Hannah Baker në serialin televiziv misterioz dramë adoleshentësh 13 Reasons Why, duke luajtur për dy sezonet e para të serialit. Kur ajo mori rolin, ajo kishte vetëm 10 ditë për të marrë një vizë O-1 pasi nuk kishte punuar më parë në Shtetet e Bashkuara. Ajo hulumtoi rolin, duke folur me një përfaqësues të fushatës ndërgjegjësuese për sulmet seksuale "It's On Us" dhe një psikiatër e specializuar në adoleshencë. Ajo fitoi çmime dhe nominime të ndryshme për rolin, duke përfshirë një nominim për Çmimin Golden Globe për Aktoren më të Mirë - Seri televizive Drama.[10][11] Më 25 maj 2018, Langford konfirmoi se ajo nuk do të kthehej si Hannah Baker në sezonin e tretë të serialit.[12]

Langford në MTV Movie & TV Awards më 2018

Në dhjetor 2016, ajo nënshkroi me agjencinë William Morris Endeavor. Më pas ajo u shfaq në filmin e saj të parë artistik, The Misguided, një komedi-dramë e pavarur nga Shannon Alexander, e cila u shfaq premierë në janar 2018. Ajo gjithashtu luajti si Leah në filmin e vitit 2018 Love, Simon. Në tetor 2018, ajo u përfshi në filmin Avengers: Endgame. Megjithatë, skenat e saj u shkëputën nga filmi i fundit kur audienca në shfaqjet testuese e gjeti skenën e saj habitëse.[13]

Në vitin 2019, Langford luajti në Knives Out, një film misterioz me vrasje.[14] Kasti i ansamblit mori vlerësime nga kritikët dhe ajo ishte pjesë e çmimeve dhe nominimeve të ndryshme për rolin, i cili përfshinte një nominim për çmimin e zgjedhur nga kritikët për kastin më të mirë.[15]

Në vitin 2020, ajo luajti në filmin Spontaneous, një komedi e errët dhe e rishikuar mirë, për të cilën mori një nominim për Super Çmimet e Zgjedhja e Kritikëve për Aktoren më të Mirë në një film fantastiko-shkencor/fantazi. Më 12 shtator 2018, u njoftua se Langford kishte marrë pjesë në serialin televiziv në internet Cursed. I vendosur në një botë të ri-imagjinuar arthuriane, Langford portretizon Nimue, një vajzë adoleshente e destinuar të bëhet Zonja e Liqenit. Ai u shfaq premierë në Netflix në korrik 2020.[16]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
2018 Love, Simon Leah Burke
The Misguided Vesna
2019 Knives Out Meg Thrombey
2020 Spontaneous Mara Carlyle

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet
2017–2018; 2020 13 Reasons Why Hannah Baker Roli kryesor (sezonet 1–2)
2018 Robot Chicken Steffy, Wife, Bride (dublimet) Epizodi: "No Wait, He Has a Cane"
2020 Cursed Nimue Roli kryesor

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Puna nominuese Rezultati Ref.
2018 Çmimet Golden Globe Best Actress – Television Series Drama 13 Reasons Why Kandidat/e [10][11]
MTV Movie & TV Awards Best Actor in a Show Kandidat/e
People's Choice Awards The Drama TV Star of 2017 Kandidat/e
Çmimet Satellite Best Actress – Television Series Drama Kandidat/e [17][18]
2019 National Board of Review Best Cast Knives Out Fitues/e [19]
2020 Critics' Choice Awards Best Acting Ensemble Kandidat/e [20]
Gold Derby Awards Best Ensemble Kandidat/e [21]
Satellite Awards Best Cast – Motion Picture Fitues/e [22]
2021 Critics' Choice Super Awards Best Actress in a Science Fiction/Fantasy Movie Spontaneous Kandidat/e [23]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Katherine Langford: Actress (1996–)". Biography (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2019. Marrë më 28 maj 2018.
 2. ^ King, Brittany (31 mars 2017). "13 Reasons Why Star Katherine Langford Talks Teen Depression: 'It's Not a Beautiful Tragedy, It's Hell'". People (në anglisht). Marrë më 4 prill 2017.
 3. ^ McRae, Rose (19 maj 2017). "Netflix star Katherine Langford reminisces on happy days at Perth Mod". The West Australian (në anglisht). Marrë më 23 maj 2017.
 4. ^ "13 Reasons Why star Katherine Langford is also an amazing singer: Watch" (në anglisht). Nine.com.au. 16 prill 2017. Marrë më 19 prill 2017.
 5. ^ Pehanick, Maggie (9 prill 2017). "Um, 13 Reasons Why's Katherine Langford Is an Incredible Singer" (në anglisht). Popsugar Entertainment. Marrë më 19 prill 2017.
 6. ^ a b "Katherine Langford" (PDF) (në anglisht). RGM Artists Group. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 12 prill 2017. Marrë më 6 qershor 2017.
 7. ^ "Upcoming Events" (në anglisht). Perth Modern School. 20 qershor 2013. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2017. Marrë më 20 prill 2017.
 8. ^ "Katherine Langford – Scarlett" (në anglisht). Nexus Production Group. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2017. Marrë më 20 prill 2017.
 9. ^ Christmass, Pip (15 janar 2017). "Katherine Langford – A young star seriously on the rise". The Sunday Times (në anglisht). London. Marrë më 20 prill 2017.
 10. ^ a b Travers, Ben (8 janar 2017). "Elisabeth Moss Wins Best Actress in a Drama Series at the Golden Globes". Indie Wire (në anglisht). Marrë më 8 janar 2017.
 11. ^ a b "The Latest: Elisabeth Moss wins best TV drama actress Globe". ABC News (në anglisht). The Associated Press. 8 janar 2018. Marrë më 8 janar 2018.
 12. ^ "13 Reasons Why: Katherine Langford says goodbye to Hannah Baker". Entertainment Weekly (në anglisht). 25 maj 2018. Marrë më 27 maj 2018.
 13. ^ Bradley, Laura (6 maj 2019). "Why Avengers: Endgame and the Russos Cut Katherine Langford's Role". Vanity Fair (në anglisht). Marrë më 6 maj 2019.
 14. ^ Weintraub, Steve 'Frosty' (25 nëntor 2019). "Katherine Langford and Jaeden Martell Talk 'Knives Out' and Instagram". Collider (në anglishte amerikane). Marrë më 30 nëntor 2019.
 15. ^ "'Knives Out,' A Classic Comic Mystery Of Uncommon Sharpness" (në anglisht). NPR. Marrë më 30 nëntor 2019.
 16. ^ Andreeva, Nellie (12 shtator 2018). "'13 Reasons Why's Katherine Langford To Star In Netflix's Arthurian Series 'Cursed'; Zetna Fuentes To Direct" (në anglisht). Deadline. Marrë më 27 tetor 2018.
 17. ^ Pond, Steve (28 nëntor 2017). "'Dunkirk,' 'The Shape of Water' Lead Satellite Award Nominations". TheWrap (në anglisht). Marrë më 29 nëntor 2017.
 18. ^ "2017 Nominees". International Press Academy (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2018. Marrë më 18 shkurt 2018.
 19. ^ Sharf, Zack (2019-12-03). "National Board of Review 2019: 'The Irishman' Wins Best Film, Adam Sandler Named Best Actor". IndieWire (në anglisht). Marrë më 2020-09-04.
 20. ^ "Critics Choice Awards" (në anglishte amerikane). Critics Choice Awards. Marrë më 2020-11-02.
 21. ^ Wloszczyna, Daniel Montgomery,Chris Beachum,Marcus James Dixon,Joyce Eng,Zach Laws,Susan; Montgomery, Daniel; Beachum, Chris; Dixon, Marcus James; Eng, Joyce; Laws, Zach; Wloszczyna, Susan (2020-02-04). "2020 Gold Derby Film Awards: 'Parasite' wins 6 including Best Picture, Joaquin Phoenix and Lupita Nyong'o take lead prizes" (në anglishte amerikane). GoldDerby.com. Marrë më 2020-09-04.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 22. ^ "2019 Winners" (në anglishte amerikane). International Press Academy. Marrë më 2020-09-04.
 23. ^ Hammond, Pete (19 nëntor 2020). "'Palm Springs', 'Lovecraft Country' Top Movie And Series Nominations For Inaugural Critics Choice Super Awards; Netflix Lands 35 Nods". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 13 dhjetor 2020.