Hero Fiennes Tiffin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hero Fiennes Tiffin
U lind në
Hero Beauregard Faulkner Fiennes Tiffin

(1997-11-06) 6 nëntor 1997 (26 vjeç)
ArsimiGraveney School, Emanuel School
Profesioni
 • Aktor
 • model
 • producent i filmit
Vite aktiviteti2008–tani
FamiljaFamilja Twisleton-Wykeham-Fiennes

Hero Beauregard Faulkner Fiennes Tiffin (lindi më 6 nëntor 1997) është një aktor, model dhe producent filmi anglez. Ai është i njohur për rolin e tij kryesor si Hardin Scott në serinë e filmave After. Ai portretizoi 11-vjeçarin Tom Riddle, versionin e ri të antagonistit Lord Voldemort (i cili luhet nga xhaxhai i tij Ralph Fiennes), në filmin Harry Potter and the Half-Blood Prince.[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hero Fiennes Tiffin lindi në Londër më 6 nëntor 1997, djali i regjisores së filmit Martha Fiennes dhe kinematografisë George Tiffin.[2] Ai ka një vëlla më të madh të quajtur Titan dhe një motër më të vogël të quajtur Mercy. Ai nuk e vë emrin e tij me vizë, sepse prindërit e tij nuk ishin martuar kurrë. Ai u arsimua në Reay Primary School në Lambeth, Emanuel SchoolBattersea, dhe Graveney SchoolTooting.[3] Ai është anëtar i familjes Twisleton-Wykeham-Fiennes; stërgjyshi i tij ishte Maurice Fiennes, dhe xhaxhallarët e tij ishin aktorët Ralph dhe Joseph Fiennes.[4] Gjyshërit e tij nga nëna ishin fotografi Mark Fiennes dhe romancierja Jennifer Lash.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para karrierës së tij të aktrimit, Fiennes Tiffin punoi si peizazhist dhe furnizues ushqimi.[5] Ai bëri paraqitjen e tij të parë në film si Spartak në filmin dramatik të vitit 2008 Bigga than Ben. Ai mori pjesën e Tom Riddle në Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier nga mijëra aktorë të rinj që morën audicion për rolin,[6] edhe pse të paktën një botim pretendonte se vetëm lidhjet e tij familjare i dhanë atij rolin.[7] Regjisori David Yates tha se ai u zgjodh për shkak të aftësisë së tij për të gjetur "hapësirën më të errët" në leximet e tij dhe se ai nuk e mori rolin për shkak të lidhjes së tij me Ralph Fiennes, xhaxhain e tij që luan Voldemort, por pranoi ngjashmërinë familjare. ishte një "clincher".[8] Yates e përshkroi Fiennes Tiffin si "shumë të përqendruar dhe të disiplinuar"[9] dhe tha se ai "kishte qoshet dhe disponimin e errët dhe shpirtin e çuditshëm të personazhit"[6] si dhe të kesh një "cilësi të mrekullueshme të përhumbur që dukej se e bëri Tom Riddle të gjallë në ekran për ne".[9]

Fiennes Tiffin portretizoi Ioan Fuller, një adoleshent i përfshirë në zhdukjen e një shoku në Safe, një serial dramatik televiziv britanik i vitit 2017, krijuar nga autori i krimit Harlan Coben dhe me Michael C. Hall. Në vitin 2019, Fiennes Tiffin mori rolin kryesor të Hardin Scott në filmin After, bazuar në librin me të njëjtin emër nga Anna Todd. Filmi u publikua në prill 2019, duke fituar 69.7 milionë dollarë në mbarë botën. Ai u kthye për rolin e tij si Hardin Scott në vazhdimin, After We Collided, i cili u publikua në shtator 2020;[10] dhe përsëri ripërsërit rolin e tij për vazhdimet After We Fell dhe After Ever Happy të cilat u filmuan njëkohësisht në fund të vitit 2020[11] dhe u lëshuan në vitin 2021 dhe 2022 respektivisht. Në vitin 2023 After Everything do të jetë në kinema.

Ai portretizoi Brooks Gustafson në filmin thriller The Silencing,[12] i lëshuar në korrik 2020. Në maj 2021, Fiennes Tiffin u njoftua se do të luante rolin kryesor në dramën romantike First Love.[13] Në tetor 2021, Fiennes Tiffin u shpall në mesin e kastit të dramës historike The Woman King.[14] Në maj 2022 ai iu bashkua kastit të aksion thrillerit The Climb, një film i bazuar në protestën e Greenpeace të vitit 2013, ku aktivistët u ngjitën paligjshëm në The Shard në Londër në shenjë proteste kundër shpimit të naftës në Arktik.[1]

Fiennes Tiffin është nënshkruar me agjencinë e modelimit Storm Management dhe ka modeluar për Dolce & Gabbana, Dior, H&M, Hugo Boss, dhe Superdry.[15]Në nëntor 2019, ai u emërua fytyra e aromës së re Salvatore Ferragamo S.p.A., Ferragamo.[16]

Në vitin 2023, aktori bashkëpunoi me kompaninë e bizhuterive David Yurman si ambasador i markës.[17]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat
Viti Titulli Roli Shënimet Ref.
2008 Bigga than Ben Spartak Kredituar si Hero Fiennes-Tiffin
2009 Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier Tom Riddle 11 vjeçar
2012 Private Peaceful Young Charlie Kredituar si Hero Fiennes-Tiffin
2016 Possession with Intent to Supply Jack
2017 ERDEM X H&M The Secret Life of Flowers Adam Kredituar si Hero Fiennes-Tiffin
2019 After Hardin Scott
2020 The Silencing Brooks Gustafson
After We Collided Hardin Scott
2021 After We Fell Aktor dhe producent
2022 After Ever Happy Aktor dhe producent
The Woman King Santo Ferreira [14]
First Love Jim Albright [13]
The Loneliest Boy in the World Mitch / Zombie [18]
2023 After Everything Hardin Scott [19]
2024 The Ministry of Ungentlemanly Warfare Post-production [20]
Audiolibra / Podkaste
Viti Titulli Roli Shënime
2019 After Hardin Scott Kapitulli 98, "The Bet"
2020 Day by Day Sam Episodi "Big Nights In"
Shoemaker of Dreams Narrator Kaåitulli 13
Television
Viti Titulli Roli Shënimet Ref.
2018 Safe Ioan Fuller 5 epizoda
The Tunnel Leo 1 epizoda
2019 Cleaning Up Jake 5 epizoda

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimet Kategoria Titulli Rezultati Ref.
2019 Teen Choice Awards Choice Drama Movie Actor After Fitues/e [21]
Ischia Film Festival Rising Star Himself Fitues/e
2021 Just Jared Awards Aktori i Ri i Preferuar i vitit 2021 After We Fell Runner-up
2022 Just Jared Awards Aktori i Ri i Preferuar i vitit 2022 The Woman King Fitues/e

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Casting Is Complete on 'Harry Potter and the Chamber of Secrets.'" Distributed by PR Newswire on behalf of Warner Bros. Pictures, 15 November 2002. Retrieved 19 August 2008.
 2. ^ "Who Is Hero Fiennes Tiffin? Everything You Need To Know About The 'After' Star". ELLE (në anglisht). Marrë më 9 mars 2019.
 3. ^ "Google Questions for Hero Fiennes Tiffin". Fanpage.it (në italisht). Marrë më 20 mars 2020.
 4. ^ Mosley, Charles, red. (2003). Burke's Peerage, Baronetage & Knighthood (në anglisht) (bot. 107). Burke's Peerage & Gentry. fq. 3534. ISBN 978-0-9711966-2-9.
 5. ^ Eckhardt, Stephanie.” After Star Hero Fiennes Tiffin Almost Pursued Landscaping Instead of Acting”[1]
 6. ^ a b Alberge, Dalya (17 nëntor 2007). "Lord Voldemort's nephew has the villainous blood for film role". The Times (në anglisht). ISSN 0140-0460. Marrë më 19 gusht 2008.
 7. ^ "Jennifer Lopez Elected 'Governess'". New York. 29 July 2008. Retrieved on 21 August 2008.
 8. ^ Jensen, Jeff. "There Will Be 'Half-Blood.'". Entertainment Weekly, Iss. #1007/1008, 22/29 August 2008. pg. 39. Retrieved on 19 August 2008.
 9. ^ a b Puig, Claudia. "'Potter' trailer unveils a young Voldemort." USA Today, Life section, 30 July 2008. Retrieved 19 August 2008.
 10. ^ "'After' Movie: Release Date, Cast, Plot, Trailers, And Everything You Need To Know". PopBuzz (në anglisht). Marrë më 3 shtator 2018.
 11. ^ After Sequels 'After We Fell' & 'After Ever Happy' Going Into Production; Castille Landon To Direct
 12. ^ "'After' Star Hero Fiennes Tiffin Joins Nikolaj Coster-Waldau, Annabelle Wallis In 'The Silencing'". Deadline (në anglisht). Marrë më 8 prill 2019.
 13. ^ a b Tartaglione, Nancy (2021-05-26). "'First Love': Diane Kruger, Hero Fiennes Tiffin, Jeffrey Donovan & Sydney Park Join A.J. Edwards-Helmed Romance Drama". Deadline (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-05-26.
 14. ^ a b D'Alessandro, Anthony (2021-10-07). "'The Woman King': Jayme Lawson, Hero Fiennes Tiffin & Masali Baduza Join TriStar Viola Davis Historical Epic". Deadline (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-10-18.
 15. ^ Error | Storm Management
 16. ^ "Salvatore Ferragamo names Hero Fiennes-Tiffin as the face of new men's fragrance". The Moodie Davitt Report (në anglisht). 28 nëntor 2019.
 17. ^ mediabest (2023-03-08). "Hero Fiennes Tiffin & Chandler Kinney Join David Yurman as Brand Ambassadors". The Great celebrity (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-08-26.
 18. ^ D'Alessandro, Anthony (2022-05-16). "Voltage Pictures' YA Genre Affair: Sets 'Game Of Love' With Bella Thorne & 'Loneliest Boy In The World' With Ashley Benson & Hero Fiennes Tiffin – Cannes". Deadline (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-06-11.
 19. ^ Romanchick, Shane (2022-08-25). "The 'After' Saga Continues as Hero Fiennes Tiffin Confirms Fifth Movie 'After Everything'". Collider (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-08-26.
 20. ^ Wiseman, Andreas (1 shkurt 2023). "Henry Cavill & Guy Ritchie WWII Pic Ministry Adds Alan Ritchson, Henry Golding, Alex Pettyfer, Cary Elwes, Hero Fiennes Tiffin, Babs Olusanmokun, Til Schweiger & Henrique Zaga". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 2 shkurt 2023.
 21. ^ "Teen Choice Awards: Full List of Winners". Billboard (në anglisht). 11 gusht 2019. Marrë më 12 gusht 2019.