Alberto Manjeli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alberto Magnelli
U lind në1 July 1888
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
KombësiaItalian
Njohur përPainting
LëvizjetConcrete art
ÇmimetSão Paulo Biennial 1951, second prize

Alberto Manjeli (1 korrik 1888 – 20 prill 1971) ishte një piktor modern italian i cili ishte një figurë e rëndësishme në lëvizjen e artit konkret të luftës pas luftës .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manjeli ka lindur në Firence më 1 korrik 1888. Në vitin 1907 filloi të pikturojë dhe, pavarësisht mungesës së edukimit formal të artit, [1] deri në 1909 ai u krijua mjaftueshëm për t'u përfshirë në Bienalen e Venedikut.[2] Punimet e tij fillestare ishin në një stil faunist.[3] Manjeli u bashkua me artistët avangardë të Florentines, duke përfshirë Ardengo Soffici dhe Gino Severini . Ai gjithashtu vizitoi Parisin, ku u takua me Guillaume Apollinaire dhe kubistët duke përfshirë Pablo Picasso, Fernand Léger dhe Alexander Archipenko . Deri në vitin 1915 ai kishte adoptuar një stil abstrakte që inkorporonte elementë kubistë dhe futuristë.[4]

Gjatë disa viteve të ardhshme, Manjeli u kthye në punën figurative dhe u largua nga avantgardia italiane, e cila po mbështeste më shumë fashizmin, të cilin ai e kundërshtoi. Nga 1931 ai ishte kthyer në abstraksion në formën e artit konkret [3] duke shfaqur forma gjeometrike dhe plane të mbivendosura.[1] Ai u transferua në Paris, ku u bashkua me grupin Abstraction-Création [3] dhe u bë miq me Wassily Kandinsky, Jean Arp dhe Sophie Taeuber.[2] Pas pushtimit të Francës nga nazistët, Manjeli dhe bashkëshortja e tij e ardhshme, Susi Gerson, shkuan të jetonin në Grasse me disa artistë të tjerë duke përfshirë Arpsin. Disa nga grupi, përfshirë Gersonin, ishin hebrenj kështu që ata u detyruan të fshiheshin. Përkundër kësaj, grupi ishte në gjendje të prodhonte një numër veprash bashkëpunuese.[5]

Pas Luftës së Dytë Botërore, Manjeli u kthye në Paris, i cili do të ishte shtëpia e tij për pjesën tjetër të jetës së tij. Ai u bë një figurë e rëndësishme në lëvizjen konkrete të artit pas luftës dhe ndikoi artistë të tillë si Victor Vasarely, Nicolas de Staël si dhe artistë konkretë në Amerikën e Jugut si Hélio Oiticica . Ai përsëri shfaqi në Bienalen e Venedikut, këtë herë me një dhomë të tërë. Galeritë e mëdha organizuan retrospektivat e punës së tij.[2]

Manjeli vdiq më 20 prill 1971 në shtëpinë e tij në Meudon të Parisit.

Ekspozitat kryesore [2][3][Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Bienalja e Venedikut (1909)
 • Galleria Materassi, Firence (1921) (ekspozita e tij e parë e vetme)
 • Galeria e Pesaro, Milano (1929)
 • Galerie Pierre, Paris (1934) (ekspozita e tij e parë e madhe në Paris)
 • Nierendorf Gallery, Nju Jork (1937) (ekspozita e tij e parë personale në SHBA)
 • Galeria e René Drouin (1947)
 • Bienalja e Venedikut (1950)
 • São Paulo Bienale (1951) (mori çmimin e dytë)
 • Pallati i Arteve të Bukura, Bruksel (1954) (ekspozita e tij e parë retrospektive e plotë)
 • Documenta II, Kassel (1955)
 • Kunsthaus, Zürich (1963) (retrospektiva e madhe që feston ditëlindjen e 75-të)
 • Muzeu i Artit Modern, Paris (1968)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Art in America: Alberto Magnelli at Leonard Hutton
 2. ^ a b c d "Marlborough: Alberto Magnelli Biography" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2008. Marrë më 19 maj 2019.
 3. ^ a b c d Palazzo Magnani: Alberto Magnelli[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur përfundimisht] Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "pm" defined multiple times with different content
 4. ^ "Marlborough: Alberto Magnelli Between Cubism and Futurism" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2008. Marrë më 19 maj 2019.
 5. ^ Art In America: An invented paradise