Jump to content

Albion Ademi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Albion Ademi

Ademi duke luajtur për Inter Turku në 2018.
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1999-02-19) 19 shkurt 1999 (25 vjeç)
VendlindjaTurku, Finlandë
Gjatësia173 cm (5 ft 8 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Inter Turku
Numri11
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2015Turun Palloseura10(2)
2016–2019Inter Turku41(5)
2016Ekenäs IF (huazim)2(0)
2017Ekenäs IF (huazim)2(0)
2017PS Kemi (huazim)14(2)
2020–IFK Mariehamn4(3)
Karriera ndërkombëtare
2015–2016Finlanda U175(0)
2016Finlanda U182(0)
2017–2018Finlanda U1911(0)
2018–Shqipëria U211(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 25 korrik 2020

Albion Ademi (lindur më 19 shkurt 1999) është futbollistë finlandezë me prejardhje shqiptare[1] i cili luan si sulmues për IFK Mariehamn.

Ai ka përfaqësuar Finlandën në nivelet rinore. Më 31 gusht 2018, Ademi morri një thirrje nga Shqipëria U21 për një ndeshje miqësore kundër Italisë U-21[2][3]

Më 5 tetor 2018, Ademi morri një thirrje Shqipëria U21 për një ndeshje kualifikuese të UEFA Kampionatit Botëror U-21 kundër Spanjës U-21 dhe Estonisë U21,[4] por nuk mundi të luaj për shkak se ishte në pritje për lejimin e FIFA-së që të luaj.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Jälkipeli: Albion Ademi - kotimainen jalkapallo kaipaa väriläiskiä" (në finlandisht). Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2018. Marrë më 6 mars 2019.
  2. ^ "Trajneri Bushi: Skuadra e kompletuar karshi Spanjës duhet të tregojmë shumë kujdes!". fshf.org. Federata Shqiptare e Futbollit. 31 gusht 2018. Marrë më 31 gusht 2018.
  3. ^ "U21/Shqipëria humbet miqësoren në Itali". fshf.org. Federata Shqiptare e Futbollit. 11 shtator 2018. Marrë më 11 shtator 2018.
  4. ^ "Kombëtarja U-21/Trajneri Alban Bushi shpall listën e lojtarëve për ndeshjet zyrtare me Spanjën dhe Estoninë". fshf.org. Federata Shqiptare e Futbollit. 5 tetor 2018. Marrë më 5 tetor 2018.
  5. ^ "Panuçi nuk e aktivizoi, talenti Vrioni rikthehet te Shpresat. Një "armë" më shumë ndaj Spanjës". Panorama Sport. 11 tetor 2018. Marrë më 11 tetor 2018. Vrioni mund të jetë zgjidhje ideale për startin e ndeshjes për të besuarit e Bushit, duke qenë se Albion Ademi është në pritje të lejekalimit nga FIFA, dhe për momentin nuk e ka marrë ende