Jump to content

Alieni gri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një ilustrim i një alieni gri.
Vizatimi nga Crowley i "Lam-it", entiteti me të cilin ai besoi se ishte në kontakt.

Alienët gri, të referuar edhe si Zeta Reticulans, Grinjtë e Rosuellit ose Grinjtë, janë qenie të supozuara jashtëtokësore. Ata janë subjekte të shpeshta të takimeve të afërta me njerëzit dhe pretendimeve për rrëmbim nga të alienët. Detajet e pretendimeve të tilla ndryshojnë shumë, megjithatë gritë zakonisht përshkruhen të jenë sikur njerëz me trupa të vegjël, lëkurë të lëmuar, ngjyrë gri; koka të zmadhuara, pa flokë; dhe sy të mëdhenj e të zinj. Pretendimi i rrëmbimit të Barney dhe Betty Hill, i cili supozohet se ndodhi në New Hampshire në vitin 1961, popullarizoi alienët Gri.[1][2] Shifrat pararendëse janë përshkruar në fantashkencë dhe përshkrime të ngjashme u shfaqën në rrëfimet e hershme të mashtrimit të UFO-ve të Aztecit të vitit 1948 dhe në rrëfimet e mëvonshme të incidentit të UFO-ve në Roswell të vitit 1947.

Alieni Gri është shfaqur si një imazh arketip i një krijese inteligjente jo-njerëzore dhe jetës jashtëtokësore në përgjithësi, si dhe një trop ikonik i kulturës popullore në epokën e eksplorimit të hapësirës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fox, Margalit (23 tetor 2004). "Betty Hill, 85, Figure in Alien Abduction Case, Dies". The New York Times. Marrë më 16 prill 2021. Mrs. Hill was not the first person to tell of an alien encounter. But her account was the first to capture the public imagination on a grand scale, defining a narrative subgenre that has flourished in the decades since. ... They recounted many times that a group of short gray-skinned beings stopped their car and took them aboard a waiting spaceship. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Lambie, Ryan (10 nëntor 2010). "9 Alien Abduction Movies That Changed The Genre". denofgeek.com. Den of Geek. Marrë më 16 prill 2021. Ever since the case of US couple Betty and Barney Hill became widely publicised in the mid-60s, hundreds of people have come forward with similar claims of extraterrestrial abduction, missing time, strange medical examinations, and grey-skinned extraterrestrials. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)