Aligot

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aligot

Aligot[1][2] është një pjatë e bërë nga djathi i përzier në pure patatesh (shpesh me pak hudhër) që është bërë në rajonin Aubrac (Aveyron, Cantal, Lozère, Oksitania) në jug të Massif Central, Francë.[3] Kjo pjatë e pëlqyeshme nga departamenti Aveyron është një pamje e zakonshme në restorantet e Auvernisë.

E bërë tradicionalisht me djathin Tomme de Laguiole (Tome fraîche) ose Tomme d'Auvergne, aligot është një specialitet i vendit francez i vlerësuar shumë në gastronominë lokale me salcice Toulouse ose mish derri të pjekur.[4] Djathra të tjerë përdoren gjithashtu në vend të Tomme, duke përfshirë mozzarella, Cantal[5] dhe Laguiole. Zgjedhja e djathit është e rëndësishme, dhe ndikon fuqimisht në rezultatin përfundimtar. Tomme nuk është lehtësisht i disponueshëm jashtë Francës; shumë djathëra të tjerë raportohet të jenë shumë të forta. Djathi duhet të jetë i butë, me një lagështi laktike, por jo shumë kripë, dhe të shkrihet lehtë. Një krahasim i djathrave të disponueshëm në Mbretërinë e Bashkuar e gjeti Lancashiren më të butë (sesa shumëllojshmërinë e thërrmuar) të ishte më e mira, duke hedhur poshtë sugjerimet e tjera;[6] djathëra të tjerë do të jenë të nevojshëm kur nuk janë në dispozicion Tomme dhe Lanacshire.

Aligoti është bërë nga patatet e pjekura të përzier me gjalpë, krem, hudhër të thërrmuar dhe djathin e shkrirë. Pjata është e gatshme kur zhvillon një strukturë të butë, elastike. Ndërsa recetat ndryshojnë, Larousse Gastronomique[3] u jep përbërësve si 1 kg patate; 500 g tomme fraîche, djathë Laguiole, ose Cantal; 2 karafil hudhër; 30 g gjalpë; kripë dhe piper.

Kjo pjatë ishte e përgatitur për pelegrinët gjatë rrugës për në Santiago de Compostela që ndaloi për një natë në atë rajon.[4] Sipas legjendës, aligoti fillimisht përgatitej me bukë, dhe patatet u zëvendësuan pas prezantimit të tyre në Francë.[7] Sot, shijohet për tubimet dhe festimet në fshat si një pjatë kryesore. Aligot është akoma gatuar me dorë në shtëpitë Aveyron dhe tregjet e rrugëve.[4] Aligoti është shërbyer tradicionalisht me verë të kuqe Auverne.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Simple to Spectacular: How to Take One Basic Recipe to Four Levels of Sophistication (në anglisht). ISBN 0767903609.
  2. ^ "Martha Stewart - Aligote on Toast" (në anglisht). Marrë më 9 janar 2017.
  3. ^ a b "Larousse Gastronomique" (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 7 qershor 2020.
  4. ^ a b c "Regions of France: Aveyron Aligot" (në anglisht). Marrë më 25 korrik 2015.
  5. ^ "Too Many Chefs" (në anglisht). Marrë më 24 prill 2011.
  6. ^ Felicity Cloake (5 shkurt 2020). "How to cook the perfect aligot". The Guardian (në anglisht).
  7. ^ Mah, Ann (2013). Mastering the Art of French Eating: From Paris Bistros to Farmhouse Kitchens, Lessons in Food and Love (në anglisht). New York: Penguin. ISBN 9781101638156.