Allenc

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alencë
Kulla Villaret në Alencë
Kulla Villaret në Alencë
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiLozère
QarkuMende
KantoniGrandrieu
NdërkomunalitetCC Mont Lozère
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jean André[1]
Sipërfaqja
1
38.580 km2 (14.896 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
257
 • Dendësia67/km2 (17/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
48003 /48190
Lartësia926–1,326 m (3,038–4,350 ft)
(avg. 1,025 m or 3,363 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Allenc (Ocitanisht: Alenc ; Shqip: Alenca) është një komunëdepartamentin LozerëFrancën jugore. Ndarja e trefishtë midis pellgjeve Gironde, Loire dhe Ronë shtrihet brenda komunës.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.415—    
18001.549+9.5%
18061.556+0.5%
18211.382−11.2%
18311.584+14.6%
18361.706+7.7%
18411.699−0.4%
18461.652−2.8%
18511.540−6.8%
1856778−49.5%
1861786+1.0%
1866825+5.0%
1872783−5.1%
1876780−0.4%
1881756−3.1%
1886803+6.2%
1891751−6.5%
18961.017+35.4%
1901759−25.4%
1906763+0.5%
1911699−8.4%
1921581−16.9%
1926564−2.9%
1931561−0.5%
1936491−12.5%
1946514+4.7%
1954398−22.6%
1962353−11.3%
1968291−17.6%
1975237−18.6%
1982209−11.8%
1990176−15.8%
1999189+7.4%
2007237+25.4%
2009247+4.2%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.