Jump to content

Ambeyrac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ambejrak
Komunë
Rrugë në Ambejrak
Rrugë në Ambejrak
VendiFranca
Sipërfaqja
1
11.240 km2 (4.340 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
177
 • Dendësia16/km2 (41/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Ambeyrac ( shqiptimi frëngjisht: [ɑ̃beʁak] ; Ocitanisht: Ambairac ; Shqip: Ambejraku) është një komunëdepartamentin Avejron në rajonin Occitanie të Francës jugore .

Ambejraku ndodhet rreth 15 km në jug-perëndim të Figeac dhe 25 km në veri-perëndim të Villefranche-de-Rouergue me kufirin e saj verior që është kufiri midis departamenteve Avejron dhe Olt . Mund të arrihet nga rruga D86 nga Balaguier-d'Olt në veri-lindje, e cila kalon përmes fshatit dhe vazhdon në jug deri në La Capelle-Balaguier . Rruga e vogël D127 gjithashtu shkon në perëndim nga fshati për në Saujac . [1]

Komunat dhe fshatrat fqinje

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Nga te Emri
2001 2009 Roland Théron
2009 2014 Émilie Cazajus
2014 2020 Marie-Thérèse Chapeau
2020 2026 Marie-José Doucet
Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968214—    
1975198−7.5%
1982192−3.0%
1990167−13.0%
1999191+14.4%
2007177−7.3%
2012180+1.7%
2017174−3.3%
Bashkia
Memoriali i Luftës në Ambejrak

Vende dhe monumente

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Kisha në Ambejrak
  • Chateau of Camboulan (shekulli i 16-të) është regjistruar si monument historik.
  • Një hambar i tithave është shndërruar në një sallë me dy nivele.
  1. ^ Google Maps